Книги жанра «Фантастика» на букву «N»

num: 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
en: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
ru: А Б В Г Д Е Ж З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ы Э Ю Я

 Название
 Автор
 Серия
Nepřemožitelný

Hvězdolet Nepřemožitelný je vyslán, aby na planete Regis III pátral po ztracené sesterské lodi Kondor. Na první pohled obvyklá space opera o průzkumu vesmíru a cizích planet. Ale protože tento román napsal Staníslaw Lem, velmi rychle se prvoplánové dobrodružství změní v hlubokou sondu do jednání a mysli člověka, postaveného tváří v tvář neznámému, naprosto nepochopitelnému pseudoživotu. Stanisíawu Lemoví, světové uznávanému autorovi románů jako například Solaris či Příběhy pilota Pirxe, se již před více než čtyřiceti lety podařilo vytvořit dílo, které se v kontextu ostatní světové vědecké fantastiky nemá za co stydět. Myslíme si, že román Nepřemožitelný je jedním z mála dél východoevropských spisovatelů, které si bezesporu zaslouží zařazení do naší řady Mistrovská díla sci-fi. A hlavně, neztratil nic na čtlvosti ani pro dnešního čtenáře.

Автор: Lem Stanislaw
Серия:
 
Nemesis

Sedeva solo, racchiuso.

Fuori c'erano le stelle, e una stella particolare col suo piccolo sistema di mondi. Poteva vederla con l'occhio della mente; nemmeno se avesse deopacizzato la finestra l'avrebbe vista con tanta chiarezza.

Una piccola stella, rosso-rosa, il colore del sangue e della distruzione, e con un nome appropriato!

Nemesis!

Nemesis, la Dea della Punizione Divina.

Автор: Asimov Isaac
Серия:
 
Автор: Clarke Arthur
Серия:
 
Серия:
 
Автор: Tenn William
Серия:
 
Najdalszy brzeg

Arcymistrz Ziemiomorza, zaniepokojony wieściami docierającymi do szkoły czarnoksiężników na Roke, postanawia po latach znów udać się w podróż, by dowiedzieć się, co sprawia, że zaklęcia magów tracą moc, a ludzie zapominają słów pieśni. Wybiera na towarzysza niebezpiecznej wyprawy młodego księcia, który nie zna magii. Dostrzega w nim coś więcej niż tylko oddanie i dzielne serce. Coś, co pozwoli im obu dotrzeć na najdalsze rubieże Archipelagu i stawić czoło nieznanemu.

Автор: Le Guin Ursu,a K
Серия: Ziemiomorze
 
NAUDAS KOKS

NAUDAS KOKS

KLIFORDS Saimaks

Zinātniski fantastisku stāstu krājums

RĪGA «ZINĀTNE» 1980

MĒRĶI SASNIEGUSI PAAUDZE…………………………………………………. 5

AIZ UPES, ME2A MALĀ………………………………………………………….. r 'l

CILTSTĒVS…………………………………………………………………………… 73

DIENESTA SPECIFIKA…………………………………………………….. 8«

BURVĪGA…………………………………………………………………………… 102

PUTEKĻU ZEBRA………………………………………………………………… 156

NAUDAS ŽŪKSNIS……………………………………………………………….. 192

BĒRNUDĀRZS…………………………………………………………………….. 244

UZ ZEMI PĒC IEDVESMAS……………………………………………….. 304

NAUDAS KOKS……………………………………………………………………. 330

Клиффорд Саймак Прелесть

Серия «Зарубежная фантастика» Издательство «Мир». Москва 1967

Шутник

Серия «Зарубежная фантастика» Издательство «Мир». Москва 1971

Клиффорд Саймак Заповедник гоблинов Серия «Зарубежная фантастика» Издательство «Мир». Москва 1972

Sastādījis I. LIVSICS

No krievu valodas tulkojusi S. CEPURNIECE Pēcvārda autors V. DMITREVSKIS Mākslinieks A. LIPINS

Izdota saskaņa ar Latvijas PSR Zinātņu akadēmijas Redakciju un izdevumu padomes lēmumu

©Tulkojums latviešu valodā Izdevniecība «Zinātne», 1980

Автор: Saimaks KLIFORDS
Серия:
 
NEMIRSTĪGAIS

NEMIRSTĪGAIS

Zinātniskās fantastikas stāstu krājums

RīGA «VAGA» 1993

Sastādītājs,.priekšvārdu un komentāru autors — I. Belogrīvs No angļu valodas tulkojuši Z. Rozenberga un G. Groza Mākslinieks E. Zariņš

HUGO godalga

Luksemburgietis Hugo Gcrnsbcks (Hugo Gcrnsback, 1884 — 1967) ieradās Amerikas Savienotajās Valstis 1904. gadā un, jaunās zinātnes — elektronikas — perspektīvu savaldzināts, nolēma dot arī savu ieguldījumu tās attīstībā, izdodot zinātniski populāru žurnālu. Tā «Modern Electronics», kuru laida klajā 1908. gadā, kļuva par pasaulē pirmo radiožurnālu. Nākošajā gadā Gernsbcks uzrakstīja arī pirmo populārzinātnisko grāmatu par radiotranslāciju.

Izdevēja darbība Gernsbekam iepatikās, jo ļāva būt zinātnes attīstības avangardā. Gernsbcks izveidoja savu izdevniecības impēriju, kuru nosauca par «Eksperimentētāja izdevniecības kompāniju». Viņš izdeva gandrīz duci dažādu populārzinātnisku žurnālu, vairākus gadskārtējus krājumus un grāmatas. Plašo interešu urdīts, viņš kādu laiku pat vadīja radiostaciju Ņujorkā un pirmo reizi Amerikas vēsturē izveidoja dažus komcrcraidījumus televīzijā.

Tomēr jauno un nemierīgo entuziastu neapmierināja situācija, ka viņš ir spiests soli pa solītim atspoguļot zinātnes virzību uz priekšu. Likās, ka tas ir pārāk lēns process. Atrisinājums tika rasts, pašam ķeroties pie spalvas. Gcrnsbcks sāka rakstīt fantastisku romānu. Kosmiskās operas garā uzrakstītais romāns Ralf 124 C 41+ par fantastikas žanra lielmeistaru Gernsbcku tomēr nepadarīja. Tiesa gan, savā romānā viņš spēja paredzēt un aprakstīt daudzas lietas: trīsdimensiju krāsu televīziju, orbitālo staciju —pilsētu, sintētiskos materiālus, radiolokāciju, hipnopēdiju un vēl daudz ko citu.

1926. gada aprīlī Gernsbcks izdeva žurnāla «Amazing Storics» pirmo numuru — atkal pasaulē pirmo periodisko izdevumu, kurā tika publicēti stāsti tikai fantastikas žanrā. Gernsbeks kā zinātnes popularizētājs, iespējams, drīz vien būtu aizmirsts, bet žurnāls «Ajnazing Stories» viņa vārdu ir padarījis nemirstīgu. Šajā izdevumā viņš pieteica fantastiku kā atsevišķu un patstāvīgu literatūras žanru. Gernsbcks deva tam arī definējjumu — «seientifietion», burtiski «zinātniskā beletristika», kuru drīz vien pats pārveidoja jēdzienā, kas tagad ir pazīstams miljoniem cilvēku: «science fiction» — zinātniskā fantastika.

Tradicionāli tiek uzskatīts, ka tieši žurnāla parādīšanās izraisīja ķčdes reakciju, kā rezultātā radās rakstniekiem fantastiem tik ļoti prestižā Hugo godalga. Dažu gadu laikā «Amazing Stories» un tam līdzīgie jaunizveidotie žurnāli, piemēram, «Wonder Stories» un «Astounding Stories», pulcēja ap sevi jauniešus, galvenokārt padsmitniekus, kas kļuva par pirmajiem zinātniskās fantastikas pielūdzējiem. Viņi neapmierinājās ar kritisku vai pateicības vēstuļu rakstīšanu saviem iemīļotajiem izdevumiem. Drīz vien jaunie fani pilsētās sāka apvienoties klubos. Klubi kļuva arvien lielāki un to darbība aktīvāka, pamazām to starpā veidojās kontakti, līdz 1939. gadā tika nolemts sasaukt Pasaules Zinātniskās Fantastikas Konventu (World Science Fiction Convention).

Konvents sanāca Ņujorkā un sapulcēja ap 200 zinātniskās fantastikas cienītāju no visām Savienotajām Valstīm. Uz pasākumu ieradās arī šajā žanrā specializēto izdevumu redaktori, kas jutās pārsteigti, ieraugot tādu degsmi un entuziasmu. Par goda viesi tika aicināts ilustrators Franks R. Pauls, kurš Gernsbeka zinātniskās fantastikas žurnālu vākus pārvērta aizraujošās fantasmagorijas, attēlodams supertehnologiskas civilizācijas un cīņas ar šaušalīgiem citu pasauļu monstriem.

Aizeks Azimovs, kurš jau desmit gadus pirms Konventa sasaukšanas bija ne tikai kvēls žanra apjūsmotājs, bet arī triju stāstu autors, šo notikumu vēlāk atceras šādi:

«Šīs lielās sanākšanas panākumi bija milzīgi. Mēs skatījāmies vecu vācu fantastisko filmu «Metropolis», faniem bija iespēja paspiest roku daudziem redaktoriem un rakstniekiem, kuri, viņiem par izbrīnu, bija tikai septiņas un astoņas, nevis desmit pēdas gari, kā tika iedomāts. Mēs klausījāmies sarunas par zinātnisko fantastiku, bet galvenais, — varējām runāt paši un mēs ar katru, kurš pagadījās ceļā, runājām, runājām par zinātnisko fantastiku un tikai par zinātnisko fantastiku. Vienu īsu zelta dienu mēs nodzīvojām mazā savā pasaulē…

Likās, ka paradīze ir tikai vāja šī pasākuma atblāzma.»

Tradīcija bija aizsākta, un turpmāk Konventi notika katru gadu ar vienīgo trīs gadu pauzi Otrā pasaules kara laikā.

1953. gads bija zīmīgs ar to, ka, skatoties televīzijā Kino Akadēmijas balvu pasniegšanu, kādam vīram ienāca prātā ieteikt 11. Konventa organizētājiem līdzīgu balvu j>asniegt arī izcilākajām personībām fantastiskās literatūras jomā. īsā laikā, bet ar mīlestību un izdomu, pensilvānietis Džeks Maknaits no Lensdeilas projektēja un pats izgatavoja balvas — nelielus kosmisko kuģu modeļus no nerūsējoša metāla uz cilindriskām koka pamatnēm, pie kurām piestiprinātas dekoratīvas metāla plāksnītes ar atbilstošu gravējumu.

Nākošajā gadā par balvām neviens nebija parūpējies, bet, sākot ar 1955. gadu tika nolemts, ka balvas kosmiskā kuģa modeļa veidā turpmāk tiks pasniegtas katru gadu. Par godu Gernsbekam balvas neoficiāli sāka saukt par Hugo balvām, bet ar 1958. gadu šis nosaukums kļuva oficiāls.

Jaunās balvas modeli projektēja un izgatavoja Bens Džesons no Klīvlendas. Tā bija līdzīga iepriekšējai balvai, tikai nedaudz lielāka.

Jaunās balvas priekšrocība bija tā, ka to varēja izgatavot masveidā, saglabājot oriģinālo veidni. Tādējādi modelis kļuva par pamatu turpmākajām balvām.

Pasaules Zinātniskās Fantastikas Konventa (World Science Fiction Convention) un Hugo godalgas rašanās nu jau ir leģendām apvīta vēsture, kas ieiet mūsdienās, lai gan būtībā tā sevi slēpj unikālu socioloģisku fenomenu. Proti, zinātniskās fantastikas entuziasti, ASV saukti par faniem, ir tik ciešā, pastāvīgā saistībā ar savu iemīļoto žanru, ka liela daļa profesionālo zinātniskās fantastikas autoru, redaktoru, izdevēju, mākslinieku un literāro aģentu ir nākuši no viņu pašu vides. Konventa apzīmējums «pasaules» skaidrojams ar dalībnieku vēlēšanos maksimāli aptvert ASV publicētos, bet dažādās valstīs dzīvojošos angļu valodā rakstošos autorus. Un galvenā' Konventa īpatnība ir tā, ka gada labākos darbus un ievērojamākos cilvēkus, kas strādājuši šai literatūras žanrā, nosaka paši lasītāji, nevis literatūrkritiķi.

Konventa rīcības komiteja ZF izdevumos jau iepriekš paziņo Konventa sanākšanas vietu un laiku. Konventā pulcējušies ZF cienītāji balsojot piešķir godalgas dažādās kategorijās — profesionālajiem un neprofesionālajiem autoriem, populārākajiem izdevējiem, māksliniekiem, izdevumiem utt. Balsu skaitīšanā tiek ņemti vērā arī biļeteni, kas iesūtīti pa pastu. Šos biļetenus var aizpildīt katrs, kurš par noteiktu samaksu ir iegādājies Konventa biedrakarti. Tādējādi ikvienam žanra cienītājam tiek dota iespēja izteikt savu vērtējumu par labāko devumu zinātniskās fantastikas jomā konkrētajā gadā.

Dažreiz rīcības komiteja pasniedz speciālas godalgas tiem cilvēkiem, kuri īstenojuši fantastu paredzējumus un sapņus. 1969. gada Konventā Hugo balvas tika pasniegtas Nilam Armstrongam, Edvinam Oldrinam un Maiklam Kolinzam — «Par jelkad vislabāk veikto nosēšanos uz Mēness».

Tādējādi īstenojas Hugo Gernsbeka devīze: «Pēcteči norādīs uz mūsu stāstiem kā jaunu ceļu iezīmētājiem — ne tikai literatūrā, bet arī progresā».

HUGO GODALGAS SAŅĒMUŠAS GRĀMATAS World Science Fiction Conventions Hugo Awards, 1953-1975

1 lth Convention - Philadelphia, 1953

Novel — The Demolished Man by Alfred Bester No.l Fan Personality — Forrest J. Ackerman Interior Illustrator — Virgil Finlay Cover Artist — Ed Emshvviller and Hannes Bok Excellence in Fact Articles — Willy Ley New Science Fiction Author or Artist — Philip Jose Farmer Professional Magazine — Galaxy and Astounding Science Fiction 12th Convention — San Francisco,1954

No awards 13th Convention - Cleveland, 1955

Novel - They'd Rather Be Right by Mark Clifton and Frank Rilcy Novelette — «The Darfstellcr» by Walter M. Miller, Jr. Short Story — «Allamagoosa» by Eric Frank Russell Professional Magazine — Astounding Science Fiction Illustrator — Frank Kelly Freas Amateur Publication — Fantasy Times 14th Convention - Ncw York, 1956

Novel — Double Star by Robert A Heinlein Novelette — «Exploration Team» by Murray Leinster Short Story - «The Star» by Arthur C. Clarke Feature Writer — Willy Ley

Professional Magazine — Astounding Science Fiction Illustrator — Frank Kelly Freas Most Promising New Author — Robert Silverberg Amateur Publication -+- Inside & Science Fiction Advertiser Critic — Damon Knight 15th Convention — London, 1957

Professional Magazine, American — Astounding Science Fiction Professional Magazine, British — New Worlds Science Fiction Amateur Publication — Science Fiction Times 16th Convention — Los Angeles, 1958 Novel - The Big Time by Fritz Leiber

Short Story — «Or All the Seas with Oysters» by Avram Davidson Professional Magazine — Magazine of Fantasy and Science Fiction Illustrator — Frank Kelly Freas

Motion Picture — The Incredible Shrinking Man by Richard Matheson Most Outstanding Actifan — Walter A Willis 17th Convention - Detroit, 1959

Novel — A Case of Conscience by James Blish Novelette - «The Big Front Yard» by Clifford D. Simak Illustrator — Frank Kelly Freas

Professional Magazine — Magazine of Fantasy and Science Fiction

Amateur Publication — Fanac Most Promising New Author — Brian W. Aldiss 18th Convention - Pittsburgh, 1960

Novel — Starship Troopers by Robert A. Heinlein Short Fiction — «Flowers for Algernon» by Daniel Keyes Professional Magazine — Magazine of Fantasy and Science Fiction Amateur Publication — Cry of the Nameless Illustrator — Ed Emshwiller

Dramatic Presentation — The Tvvilight Zone by Rod Serling Special Award — Hugo Gernsback as «The Father of Magazine of Science Fiction» 19th Convention - Seatle, 1961

Novel — A Canticle for Leibovvitz by Walter M. Miller, Jr. Short Story — «The Longest Voyage» by Poul Anderson Professional Magazine — Analog Science Fact and Fiction Amateur Publication - Who Killed Science Fiction by Earl Kemp Illustrator — Ed Emshvviller

Dramatic Presentation — The Tvvilight Zone by Rod Serling 20th Convention - Chicago, 1962

Novel — Stranger In a Strange Land by Robert A. Heinlein Short Fiction — «The Hothause Series» by Brian W. Aldiss (five stories which, taken together, are virtually a novel) Professional Magazine — Analog Amateur Magazine — Warhoon, Richard Bergeron, ed. Professional Artist — Ed Emshwiller

Dramatic Presentation — «The Twilight Zone» by Rod Serling 21st Convention - Washington, D.C., 1963

Novel - The Man In the Iligh Castle by Philip K. Dick Short Fiction — The Dragon Masters by Jack Vance Professional Magazine — The Magazine of Fantasy and Science Fiction Amateur Magazine — Zero, Dick Lupoff, ed. Professional Artist — Roy Krenkel

Special Avvards - P. Schuyler Miller (For Best Book Rewiews) Isaac Asimov (For Distinguished Contributions to the Field) 22nd Convention — Oakland, 1964

Novel - Way Station by Clifford Simak Short Fiction — No Truce With Kings by Poul Anderson Professional Magazine — Analog Professional Artist — Ed Emshwiller Book Publisher — Ace Books Amateur Publication — Amra, George Scithers, ed. 23rd Convention — London, 1965

Novel — The Wanderer by Fritz Leiber

Short Fiction — «Soldier, Ask Not» by Gordon R.Dickson

Professional Magazine— Analog

Book Publisher — Ballatine Books

Amateur Publication — Yandro, Robert and Juanita Coulson, eds. Dramatic Presentation — «Dr. Strangelove»

24th Convention - Cleveland, 1966

Novel — And Call Me Conrad by Roger Zelazny Dune by Frank Herbert

Short Fiction — «Repent, Harlequin!» Said the Ticktockman» by Harlan Ellison

Professional Artist — Frank Frazetta Professional Magazine — If

Amateur Magazine — Erb — dom, Camille Cazeddessus, Jr., ed. Best All — time Series — Foundation Series by Isaac Asimov 25th Convention - New York, 1967

Novel — The Moon Is a Harsh Mistress by Robert A. Heinlein Novelette — «The Last Castle» by Jack Vance Short Story — «Neutron Star» by Larry Niven Professional Magazine — If Professional Artist — Jack Gaughan Dramatic Presentation — «The Menagerie» (Star Trek) Amateur Publication — Niekas, Ed. Meskys and Felice Rolfe, eds. Fan Artist — Jack Gaughan Fan Writer — Alexei Panshin 26th Convention - Oakland, 1968

Novel — Lord of Light by Roger Zelazny

Novella — «Weyr Search» by Anne McCaffrey»

Riders of the Purple Wage» by Philip Jose Farmer

Novelette — «Gonna Roll the Bones» by Fritz Leiber

Short Story — «I Have No Mouth, and I Must Scream» by Harlan

Ellison

Dramatic Presentation — «City on the Edge of Forever» by Harlan Ellison (Star Trek) Professional Magazine — If Professional Artist — Jack Gaughan Amateur Publication — Amra, George Scithers, ed. Fan Artist — George Barr Fan Writer - Ted White 27th Convention - St. Louis, 1969

Novel — Stand on Zanzibar by John Brunner

Novella — «Nightwings» by Robert Silverberg

Novelette — «The Sharing of Flesh» by Poul Anderson

Short Story - «The Beast That Shouted Love at the Heart of the

World» by Harlan Ellison

Professional Artist — Jack Gaughan

Professional Magazine — The Magazine of Fantasy and Science Fiction

Dramatic — «200L» Fanzine — SF Revievv, Dick Geis, ed. Fan Writer — Harry Warner, Jr. Fan Artist — Vaughn Bode

Special Hugo — to Armstrong, Aldrin, and Collins for the best moonlanding ever

28th Convention - Heidelberg, 1970

Novel — Left Hand of Darkness by Ursula K. Le Guin Novella — «Ship of Shadows» by Fritz Leiber Short Story — «Time Considered as a Helix of Semi-Precious Stones» by Samuel R. Delany

Professional Magazine — The Magazine of Fantasy and Science Fiction

Professional Artist — Kelly Freas Fanzine — SF Review, Dick Geis, ed. Fan Writer — Bob Tucker Fan Artist - Tim Kirk 29th Convention - Boston, 1971

Novel — Ringworld by Larry Niven

Novella — «III Met In Lankhmar» by Fritz Leiber

Short Story — «Slow Sculpture» by Theodore Sturgeon

Professional Magazine — The Magazine of Fantasy and Science

Fiction

Professional Artist — Leo and Diane Dillon Fan Magazine — Ločus, Charles and Dena Brown, eds. Fan Artist — Alicia Austin Fan VVriter — Richard Geis 30th Convention - Los Angeles, 1972

Novel — To Your Scattered Bodies Go by Philip Jose Farmer Novella — «The Oueen of Air and Darkness» by Poul Anderson Short Story — «Inconstant Moon» by Larry Niven Professional Magazine — The Magazine of Fantasy and Science Fiction

Professional Artist — Frank Kelly Freas Dramatic Presentation — «A Clockwork Orange» Fan Magazine — Ločus, Charles and Dena Brown, eds. Fan Artist - Tim Kirk Fan Writer — Harry Warner, Jr. 31st Convention - Toronto, 1973

Novel — The Gods Themselves by Isaac Asimov Novella — «The Word for World Is Forest» by Ursula K. LeGuin Novelette — «Goat Song» by Poul Anderson Short Story - «The Meeting» by Frederik Pohl and C. M. Kornbluth «Eurema's Dam» by R. A. Lafferty Professional Editor — Ben Bova Professional Artist — Frank Kelly Freas Dramatic Presentation — «Sloughterhouse Five» Fan Magazine — Energumen, Michael and Susan Glicksohn, eds. Fan Artist — Tim Kirk Fan VVriter - Terry Carr 32nd Convention — Washington, 1974

Novel — Rendezvous With Rania by Arthur C. Clarke Novella — «The Girl Who Was Plugged In» by James Tiptree, Jr. Novelette — «The Deathbird» by Harlan Ellison

Short Story — «The Ones Who Walk Away From Omeias» hy Ursula ICLegu, by Ursula K. LeGuin Professional Editor — Ben Bova Professional Artist — Frank Kelly Freas Dramatic Presentation — «Slecper» Fan Artist — Tim Kirk Fan Writer — Susan Wood Special Hugo Avvard — Chesley Bonestell 33rd Convention — Melbourne, 1975

Novel — The Dispossessed by Ursula K. LeGuin

Novella — «A Song For Lya» by George R. Martin

Novelette — «Adrift Just Off the Islets of Langerhans:Latitude 38

54'N, Longitude 77 00'13"W» by Harlan Ellison

Short Story — «The Hole Man» by Uirry Niven

Dramatic Presentation — «Young Frankenstein»

Professional Artist — Frank Kelly Freas

Professional Editor — Ben Bova

Fan Magazine — The Alien Critic, Richard Geis, ed.

Fan VVriter — Richard Geis

Fan Artist - Bili Rotsler

Special Hugo Awards — Donald A. VVollheim

VValt Lee

Saraksts no izdevumiem:

The Hugo Winners, Volume 1. * Ed. by Isaac Asimov — April 1973,

A Favvcett Crest Book, USA; Stories From the Hugo Winners, Volume 2. Ed. by Isaac Asimov —

August 1973, A Favvcett Ciest Books, USA; The Hugo Winners, Volume 3. Ed. by Isaac Asimov. — 1977. Doubleday & Company, Inc., Garden City.

Автор: jums
Серия:
 
NERUSEJOŠĀ TĒRAUDA ŽURKA NERŪSĒJOŠĀ TĒRAUDA ŽURKAS ATRIEBĪBA

HARIJS HARISONS

NERUSEJOŠĀ TĒRAUDA ŽURKA NERŪSĒJOŠĀ TĒRAUDA ŽURKAS ATRIEBĪBA

. Fantastiski romāni

Harijs Harisons — viens no vispazīstamākajiem un lasītāju iecienītākajiem fantastiem pasaulē. Dzimis 1925. gadā ASV, pašreiz dzīvo Īrijā. Pirmā publikācija zinātniskajā fantastikā 1951. gadā (stāsts «Roks Dainers»). Diezgan ātri iemantojis popularitāti, Harisons kļuva par ievērojamu ASV fantastu. Plaši pazīstami viņa romāni «Pavirzieties! Pavirzieties!», «Fantastiskā sāga», «Rotaļlietu veikals» u.c., kā arī seriāli «Nāves pasaule» un «Nerūsējošā tērauda žurka».

Šajā grāmatā ietverti divi patstāvīgi darbi no septiņu daļu seriāla «Nerūsējošā tērauda žurka». Romānu galvenais varonis — Džeimss di Grīzs — tālas nākotnes pasaules avantūrists un Galaktikas kārtību sargājošās organizācijas — Speckorpusa — aģents.

Romānu saturs ir patiesi spraigs un aizraujošs, pilns negaidītu notikumu pavērsienu un piedzīvojumu. Darbība risinās gan kosmosā, gan uz dažādām planētām, kur di Grīzam jāveic savi pienākumi, kas bieži vien nemaz nesaskan ar likumu. Darbību caurstrāvo Harisona neizsīkstošais humors, kas grāmatu padara īpaši pievilcīgu un brīžam ārkārtīgi jautru.

Izlasiet, patiesi nenožēlosiet!

 izdevniecība «Gulbis» 1994

Автор: HARISONS HARIJS
Серия:
 
NO SINDBADA JŪRASBRAUCĒJA PIEZĪMĒM

DRIVA VIDARA,

islandiešu rakstniece

NO SINDBADA JŪRASBRAUCĒJA PIEZĪMĒM

Автор: VIDARA DRIVA
Серия:
 
NO KĀ MĒS ESAM CĒLUŠIES

ERNSTS MULDAŠOVS

NO KĀ MĒS ESAM CĒLUŠIES

Himalaju zinātniskās ekspedīcijas sensacionālie rezultāti

AVOTS 2002

No krievu valodas tulkojusi Vija KALNIŅA

Mākslinieks Uldis BALTUTIS Uz vāka Ilgvara GRADOVSKA fotogrāfija

© E. Muldašovs, 2002 © V. Kalniņa, 2002 © U. Baltutis, 2002 © I. Gradovskis, 2002

IEVADS
Autora priekšvārds

Es esmu tipisks zinātnieks-pētnieks, un viss mans zinātnieka mūžs ir veltīts cilvēka audu uzbūves un bioķīmijas pētījumiem, kurus vēlāk esmu izmantojis, strādājot ar transplantātiem acu un plastiskajā ķirurģijā. Man nepiemīt slieciba filozofēt. Es jūtos slikti tādu cilvēku sabiedrībā, kurus nodarbina domas par viņ­sauli, ekstrasensoriku, buršanos un tamlīdzīgām dīvainībām. Katru gadu veikdams 300 līdz 400 sarežģītu operāciju, esmu pieradis zinātnisko pētījumu rezultātus vērtēt pēc konkrētiem un skaidriem parametriem: redzes asuma, sejas konfigurācijas utt. Turklāt esmu komunistiskas valsts produkts un — gribot negri­bot-tiku audzināts ateisma un Ļeņina slavināšanas gaisotnē, lai gan nekad no visas sirds neticēju komunistiskajiem ideāliem. Reliģiju apguvis netiku.

Tāpēc man nudien nevarēja ienākt prātā, ka pienāks laiks un es no zinātniskā viedokļa risināšu pasaules uzbūves, antropoģe- nēzes un reliģijas filozofiskās izpratnes problēmas.

Viss sākās ar parastu, savā ziņā ikdienišķu jautājumu: kāpēc cilvēki skatās viens otram acīs? Mani šis jautājums ieinteresēja tieši kā oftalmologu. Sākot pētījumus, mēs driz vien izstrādājām datorprogrammu acu ģeometrisko parametru analīzei. Šo oftal­moloģijas virzienu nosaucām par oftalmoģeometriju. Mums izde­vās atrast daudz vērtīgu oftalmoģeometrijas izmantošanas iespēju cilvēka personības identificēšanā, tautības noteikšanā, psihisko slimību diagnostikā utt. Bet visinteresantākais bija tas, ka, izana­lizējot visu uz Zemes mītošo rasu pārstāvju fotogrāfijas, mēs iz­skaitļojām cilvēka vidēji statistiskās acis. Tās piederēja tibetiešu rasei.

Tad, matemātiski tuvinot citu rasu acis vidēji statistiskajām acīm, aprēķinājām cilvēces migrācijas ceļus no Tibetas, un tie dī­vainā kārtā saskanēja ar vēstures faktiem. Bet pēc tam uzzinājām, ka ikviena Tibetas un Nepālas tempļa vizītkarte ir lielas, nepa­rasti veidotas acis, kas noraugās uz Zemi. Pēc oftalmoģeometri­jas principiem matemātiski apstrādājot šo acu attēlus, mums iz­devās noteikt to īpašnieka izskatu, kas izrādījās visnotaļ neparasts.

"Kas tas ir?" es domāju. Sāku studēt austrumu literatūru, bet nekas tamlīdzīgs tur nebija aprakstīts. Tolaik es pat iedomāties nevarēju, ka Indijā, Nepālā un Tibetā šis neparastais cilvēka por­trets uz lamām un svami atstās tik satriecošu iespaidu, ka viņi, ieraudzījuši zīmējumu, izsauksies: "Tas ir Viņš!" Tolaik man ne prātā nenāca, ka šis attēls kļūs par ceļvedi mūsu hipotētiskajos atklājumos par cilvēces dižāko noslēpumu - tās genofondu.

Loģiku es uzskatu par visu zinātņu karalieni. Visu savu zināt­nieka mūžu es izmantoju loģisko pieeju, izstrādājot jaunas ope­rācijas un jaunus transplantātus. Arī tajā reizē, kad mēs devā­mies zinātniskā ekspedīcijā uz Himalajiem, līdzi ņemot iepriekš­minēto neparastā cilvēka attēlu, es nolēmu izmantot sev tik ieras­to un vienkāršo loģisko pieeju. Ziņu un faktu juceklis, ko ekspe­dīcijā guvām no lamām, guru un svami, no literatūras un reli­ģiskajiem avotiem, ar loģikas palīdzību sāka izkārtoties secīgā ķēdītē un arvien vairāk un vairāk ļāva apzināties, ka uz Zemes pastāv sava veida dzīvības apdrošināšanas sistēma - Cilvēces genofonds, ko, iekonservējot somati stāvoklī, dažādu civilizāciju ļaudis glabā dziļā zemzemē. Mums pat izdevās atrast vienu no šīm alām un iegūt ziņas par tā dēvētajiem īpašajiem cilvēkiem, kuri turp dodas katru mēnesi.

Kā iepriekšminētais zimējums palīdzēja? Vienkārši - ipašie cilvēki ir redzējuši un redz zemzemē neparasta izskata cilvēkus. Un viņu vidū ir arī tāds, kas līdzīgs cilvēkam, kurš attēlots mūsu zīmējumā. Tieši viņu godbijīgi dēvē "Viņš". Kas ir šis Viņš? Es ne­varu precīzi atbildēt, bet domāju, kas Viņš ir Sambalas cilvēks.

Lai gan esmu racionāls zinātnieks praktiķis, šobrīd es pilnībā ticu Cilvēces genofonda esamībai. To nosaka loģika un zinātniskie fakti. Taču vienlaikus arī esmu sapratis, ka mūsu ziņkārībai nav lielas vērtēs un mums atļauts tikai pavērt liela noslēpuma priekškaru, bet aptaustīt un nofotografēt iekonservētos cilvēkus diezin vai tuvākajā nākotnē izdosies. Kas mēs esam? Pagaidām vēl nesaprātīgi bērni, salīdzinot ar visaugstāko Zemes civilizāciju - lemūriešiem, kas Cil­vēces genofondu radījuši. Turklāt Cilvēces genofonda likme ir pārāk augsta - būt par jaunu sākotni globālas katastrofas vai uz Zemes esošās civilizācijas pašiznīcināšanās gadījumā.

Vēl mums izdevās saprast vārda "āmen" jēgu - to mēs sakām katru reizi, kad pabeidzam lūgšanu. Siš vārds radīts tā dēvētajā pēdējā SoHm vēstījumā. Noskaidrojās, ka mūsu, piekto civilizā­ciju bloķē no Tās Pasaules zināšanām, tāpēc mums jāattīstās pat­stāvīgi. Pēc tam es sapratu, kas ir Izredzēto, piemēram, Nostradama, Helēnas Blavatskas, .zināšanu avots, - viņiem izdevās pārvarēt SoHm principu un iziet Vispārējā informatīvajā laukā, t.i., Tās Pasaules zināšanās.

Šai grāmatai ir četras daļas. Pirmajā daļā es īsi runāju par pētnieciskās domas loģiku, sākot ar jautājumu, kāpēc mēs ska­tāmies cits citam acīs, - un beidzot ar tā cilvēka izskata analīzi, kura acis attēlotas uz tibetiešu tempļu sienām.

Grāmatas otrā un trešā daļa veltīta faktu materiālam, kas eks­pedīcijas laikā tika savākts no lamām, guru un svami, un galve­nokārt atstāstīts kā sarunas ar viņiem. Dažās nodaļās es pieļauju atkāpes, analizējot literatūras avotus (Helēnas Blavatskas un citus darbus), kā ari atbildu uz dažiem jautājumiem, piemēram, kas bijis Buda un kādas civilizācijas pastāvējušas uz Zemes pirms mums.

Grāmatas ceturtā daļa ir vissarežģītākā un veltīta apzināto faktu filozofiskai izpratnei. Šeit lasītājs atradīs daudz interesantu pār­domu par Cilvēces genofondu, noslēpumaino Šambalu un Aharti, cilvēku mežonīgumu, negatīvo Krievijas auru, kā ari par labestī­bas, mīlestības un ļaunuma nozīmi cilvēka dzīvē.

Godīgi sakot, es pats pabrīnījos, ka grāmatu pabeidzu ar šādu pirmajā brīdī šķietami vienkāršu un pašsaprotamu jēdzienu ana­līzi kā labais, ļaunais un mīlestība. Taču tieši pēc šīs analīzes bei­dzot sapratu, kāpēc visas pasaules reliģijas vienā balsī runā par labestības un mīlestības nozīmīgumu. Tieši pēc šīs analīzes es sāku patiesi cienīt reliģiju un patiesi ticēt Dievam.

Uzrakstot šo grāmatu, es droši vien dažos jautājumos esmu kļūdījies, bet citos, visdrīzāk, jau man ir taisnība. Mani draugi un ekspedīcijas locekļi (Valērijs Lobankovs, Valentīna Jakovļeva, Sergejs Seļiverstovs, Olga Išmitova, Veners Hafarovs) bieži man nepiekrita, apstrīdēja un laboja manu viedokli. Ļoti palidzēja eks­pedīcijas ārzemju dalībnieki: Šeskands Ariels, Kirams Budača- raija (Nepāla), doktors Pasriča (Indija). Ikviens no viņiem ir de­vis savu ieguldījumu mūsu kopīgajā darbā. Lielu paldies es gribu pateikt arī Maratam Fathlislamovam un Anasam Zaripovam, kuri apgādāja mani ar literatūru un palīdzēja to analizēt grāmatas tapšanas laikā.

Taču man šķiet, ka šī ir tikai pirmā grāmata par šo tematu.

Pētījumi turpinās.

ERNSTS MULDAŠOVS ir medicīnas zinātņu doktors, profe­sors, Krievijas Acu un plastiskās ķirurģijas centra direktors (Jfā, augstākās kategorijas ķirurgs, Luisvilas universitātes (ASV) goda konsultants, Amerikas Oftalmoloģijas akadēmijas starptautis­kais goda loceklis, diplomēts Meksikas oftalmologs, Starptau­tiskās Zinātņu akadēmijas loceklis, sporta meistars tūrisma, trīs­kārtējs PSRS čempions.

Ernsts Muldašovs ir izgudrojis ķirurģisku biomateriālu - allo- plantu, ar kuru iespējams ārstēt slimības, ko agrāk uzskatīja par nedziedināmām (redzes nerva atrofija, diabētiskā retinopātija, pigmentiskais retinīts u.c.). Alloplanta atklāšana pavēra reģene- ratīvās, t.i., tādas ķirurģijas iespējas, kad notiek paša cilvēka audu audzēšana.

Ernsts Muldašovs ir ievērojams krievu zinātnieks ar pasaules slavu. Viņš ir izstrādājis vairāk nekā 70 jaunu acu un plastisko operāciju, izstrādājis un ieviesis praksē 58 alloplantu veidus. Publicējis aptuveni 300 zinātnisku darbu krievu un ārzemju presē, saņēmis 52 patentus Krievijā, ASV, VFR, Francijā, Šveicē un Itālijā. Viņa darbi apbalvoti ar starptautisko izstāžu zelta me­daļām. Viņš lasījis lekcijas un demonstrējis operācijas 40 pasau­les valstīs. Katru gadu viņš veic 300 līdz 400 sarežģītu operāciju.

Zinātnieka interese par cilvēces izcelsmes problēmu nav ne­jauša. Būdams zinātnieks ar plašu redzesloku, Ernsts Muldašovs sāka analizēt cilvēka enerģētikas medicīniskās problēmas filo­zofiskā un vispārcilvēciskā aspektā, kas izvērtās zinātniskā pētījumā par cilvēces izcelsmes noslēpumaino problēmu. (Jn no šī filozofiskā un sensacionālā traktāta jau gūti tieši, praktiski secinājumi, kas izmantoti principiāli jaunās ārstēšanas metodēs.

Ernstam Muldašovam piemīt oriģināla domāšana un prasme vienkāršā un saprotamā valodā izklāstīt sarežģītas zinātniskas problēmas. Grāmata "No kā mēs esam cēlušies" rakstīta kā daiļ­literatūras sacerējums, lai gan savā būtībā ir zinātnisks darbs. Tas ieinteresēs gan plašu lasītāju loku, gan speciālistus.

R. Nigmatuļins,

medicīnas zinātņu doktors, profesors

Priekšvārds izdevumam latviešu valodā

Domāju, ka šī grāmata lasītājiem būs visai neparasta: manuprāt, latviešu valodā līdz šim nav tulkots pasaules mēroga zinātnieka uzrakstīts darbs, kurš galvenokārt ir attiecināms uz sfēru, kuru pie­ņemts saukt par ezoteriku. Šīs grāmatas autors profesors Ernsts Muldašovs ir medicīnas zinātņu doktors, kurš vada Krievijas Acu un plastiskās ķirurģijas centru, ir daudzu starptautisku zinātnisku bied­rību un akadēmiju loceklis, pāri par 70 principiāli jaunu operāciju izstrādātājs (tai skaitā pirmais pasaulē veiksmīgi veicis acs trans­plantāciju), ir saņēmis ap 50 dažādu valstu patentus, tai skaitā ASV, Francijā un Šveicē. Ķirurgs, kurš praktiski katru dienu veic vismaz vienu operāciju. Lasot šo grāmatu, lasītājs varēs sekot zinātnieka domai, kurš no sava tīri profesionālā darba problēmām loģisku spriedumu un analīzes ceļā nonāk pie pētījumiem, kurus ari pie mums daudzi ar nicīguma pieskaņu balsi apzimē ar vārdu "mis­tika". Tie ir ļoti nozīmīgi esības jautājumi - kas patiesībā ir cilvēks, kāda ir cilvēka un visas cilvēces evolūcijas dziļākā būtība, vai mūsu civilizācija ir pirmā uz šīs planētas utt.?

Profesora Ernsta Muldašova un viņa līdzstrādnieku ikdienas pētnieciskais un praktiskais darbs acu izpētē viņus pamazām aizved pie izpratnes par acu un to formas fundamentālo nozimi.

Vispirms viņi konstatē, ka, sākot no četru gadu vecuma, acs radzenes diametrs ir absolūts lielums (10± 0,5 mm) jebkuram cilvēkam. Savukārt acu plakstiņu formas pētījumi dažādās pa­saules daļās rada hipotēzi, ka tā ir iespējams noteikt mūsu civi­lizācijas tautu pārceļošanas gaitas. Tas autoram un viņa līdzstrād­niekiem ļauj secināt, ka nepieciešams organizēt speciālu eks­pedīciju. Tās laikā viņi Indijā un Nepālā tiekas ar zinātniekiem, filozofiem, arī Nepālas un Tibetas jogiem. Šis sarunas, to analīze un ekspedīcijas gaitā redzētais viņus aizved aizvien tālāk no akadēmiskajā zinātnē pieņemtajām shēmām. Kā jau teicu, viņi nokļūst pie problēmām, ko apskata ezoteriskajā literatūrā: par atlantu civilizāciju (par Atlantīdu dzirdējuši būs daudzi), par tās iepriekšējo - lemūriešu civilizāciju (Lemūrijas vārds droši vien daudziem būs pavisam svešs). (Jn dodas pārbaudīt hipotēzi par vienu no lielākajiem Austrumu glabātajiem noslēpumiem: par apslēptās alās somati (citā transkripcijā - samadhi) stāvoklī mītošiem iepriekšējo civilizāciju pārstāvjiem - Cilvēces genofon- du -, kuru uzdevums globālas katastrofas gadījumā ir atjaunot cilvēci. Ari par somati stāvokļa iespējamo saistību ar torsionu laukiem (par šo jauno fizikas teoriju Latvijā pēdējos gados ir lauzts daudz šķēpu). Taču nevēlos atņemt lasītājam prieku pa­šam līdzdzīvot autora uzskatu evolūcijas ceļam. Varbūt arī ne visur viņam piekrist.

Daļā sabiedrības valdošais skeptiskais uzskats par ezoterikas problēmām, tai skaitā par tā sauktajām ekstrasensorajām (ārpus- jutekļu) parādībām, balstās uz argumentiem, ka pirmām kārtām šīs parādības novērojamas neregulāri, tātad nav atkārtojamas. Bet atkārtojamību var panākt tikai tad, ja nodrošina pilnīgi vienā­dus visus parādibu ietekmējošos apstākļus. Taču, kamēr parādību neesam izpētījuši, nevaram skaidri zināt visus apstākļus, kuri to ietekmē. Nākamais arguments: daudzi runā un raksta par "mis­tiskajām" parādībām, lai pievērstu sev uzmanību, jo jūtas pārāk neievērojamas, pārāk ikdienišķas personības. Tas nereti tik tie­šām tā ari ir. Bet tādā gadījumā īpaši nopietni jāizturas pret to, ko par šiem jautājumiem raksta ievērojams zinātnieks - viņam nav motivācijas melot. Tieši otrādi, rakstot nepatiesību, viņš kolēģu vidū var pilnīgi zaudēt autoritāti. Vēl vairāk, jau izteikšanās par šādiem jautājumiem nozīmē nostāties pret vairākuma viedokli. Tas nozīmē, ka zinātnieks par "mistiskiem" jautājumiem raksta, tikai ļoti nozīmīgu apsvērumu vadīts.

Jau teicu, ka latviešu valodā nav ievērojamu zinātnieku uz­rakstītu grāmatu par jautājumiem, kuri iziet ārpus akadēmiskās zinātnes tēmām un iedziļinās mistikas problēmās. Taču pasaulē kopš 80. gadiem, bet īpaši pēdējās desmitgades laikā, šādiem jautājumiem grāmatas veltījuši kā rietumu, tā austrumu zināt­nieki. Nosaukšu tikai dažas no šādām grāmatām: Viljams Tillers. "Zinātne un cilvēka transformācija. Smalkās enerģijas, mērķ­tiecība un apziņa", Ričards Tompsons. "Mehānistiskā un nemehānistiskā zinātne", Ervīns Lašlo. "Piektais spēks. Matērija, gars un dzīvība - jauno zinātņu vīzija". Rodas jautājums: kādi ir cēloņi tam, ka profesionāli zinātnieki vairs neievēro nerakstīto zinātnes likumu - izteikties un rakstīt tikai par savu konkrēto specialitāti. Manuprāt, tam ir daudz iemeslu. Viens no tiem ir akadēmiskās zinātnes konservatīvisms - tā visai bieži ilgi un centīgi izliekas neredzam sabiedrībai aktuālas problēmas. (Jn viena no tādām problēmām, kas eksistē pat ne gadu simtiem, bet gan gadu tūk­stošiem, ir jautājums par ekstrasensorajām parādībām: gaišre­dzību, gaišdzirdību, nākotnes paredzēšanu, telekinēzi (priekš­metu pārvietošanu ar domu palidzību), levitāciju (cilvēka spēju zināmos apziņas stāvokļos atrauties no zemes un noturēties gaisā) utt., u. tml. Par to, ka zinātnieku vairākums izliekas nere­dzam šo problemātiku, jau 19. gs. beigās ar rūgtumu un pat ironiju rakstīja ievērojamais ASV filozofs un psihologs Viljams Džeimss. Turklāt tā ir arī vilšanās sabiedrības attīstības ten­dencēs - tam, ka visumā cilvēce arvien vairāk tehnokratizējas un attālinās no dabiskās vides. Skatoties nākotnē, ir diezgan skaidri redzams, ka, turpinot līdzšinējo ceļu, pasauli diezgan drīz sagaida ļoti nopietnas, pat neatrisināmas problēmas: neatjauno­jamo enerģētisko resursu izsīkšana un ar to saistītās varbūt ne­atgriezeniskās klimata izmaiņas. Arvien pastāvošā milzīgā atšķi­rība starp pasaules bagātākajām un nabadzīgākajām valstīm (šī atšķirība, šķiet, pat palielinās, nevis samazinās) arī pastiprina atšķirīgu pasaules uztveri, vērtību skalu un no tā izrietošos dažā­dos dzīves modeļus. Tas īpaši spilgti izpaudās 2001. gada 11. sep­tembra traģiskajos notikumos Ņujorkā un Vašingtonā. Patiesi jū­tot lidzi bojā gājušajiem un viņu tuviniekiem, tai pašā laikā va­ram uzdot sev ari nopietnus, kaut varbūt nedaudz neparastus jautājumus. Piemēram, ja tiešām eksistē tā sauktās smalkās enerģijas, tātad arī domu tēli (egregori), - vai tad zināmā mērā ASV sabiedrība ar savām "action" filmām un līdzīgiem "mākslas darbiem" smalkajā pasaulē nav pati radījusi cēloņus, kuri beigu beigās noveda mūsu, fiziskajā pasaulē pie šādas traģēdijas? (Jn vai tālākā notikumu attīstība pasaulē, piemēram, iespējamais bioloģiskais karš, galu galā nenovedīs pie mūsu civilizācijas pašiznīcināšanās un vai tad Ernsta Muldašova pieminētais Cilvēces genofonds tiešām nebūs vienīgais glābiņš? Protams, šāda tipa jautājumus ir vieglāk uzdot nekā rast uz tiem atbildes. Taču atbildes uz esības dziļākajiem jautājumiem meklēt tikai akadēmiskās zinātnes ietvaros man šķiet bezcerīgi: ir jāuzdro­šinās paplašināt pētāmo parādību un metožu loku, un šī grāmata lieliski palidz visai nepierasti paskatities uz daudziem it kā neap­strīdamiem priekšstatiem. Tiesa, arī tā uzdod vairāk jautājumu, nekā sniedz atbilžu. Bet varbūt tieši tas ir labi?

2001. gada oktobrī

Andris Buiķis,

profesors, habilitētais matemātikas doktors,

akadēmiķis

Автор: OVS ERNSTS
Серия:
 
NOSLĒPUMU SALA

NOSLĒPUMU SALA

ŽILS VERNS

Jules Verne «L'ILE MYSTERIEUSE» Llbrnlrlc HachcUe Paris 1923

Franču rakstnieka Žila Verna romānā «Noslēpumu sala» stāstīts par pieciem drosmīgiem cilvēkiem, kurus gaisa ba­lons aiznesis uz neapdzīvotu salu Klusajā okeānā. Romāns rakstīts 1872. gad<i un ir triloģijas «Kapteiņa Granta bērni» un «20 000 Ijē pa jūras dzelmi» noslēgums.

No franču valodas tulkojis Andrejs Upits 2. Ferā Ilustrācijas G. Kļavas noformējums

Автор: Verns ils
Серия:
 
Серия:
 
No past

…Мир Большого Киева. Совершенно невероятная смесь фэнтези и фантастики, иронии — и серьезности. Мир, где маги работают техниками, эльфы обитают в «спальных районах», гномы издавна освоили профессию шахтеров, а вервольфы — «крестные отцы» местной мафии. Мир, в котором ведьмаки сражаются не с чудовищами, а — со взбесившейся техникой… Мир Большого Киева… Мир, уже знакомый вам по роману В. Васильева «Охота на дикие грузовики». Хотите побывать в нем снова? Тогда читайте новую книгу Владимира Васильева из цикла «Техник Большого Киева»!

 
Автор: Hamilton Laurell K
Серия:
 
Never After

The bonds of love.

The bonds of matrimony.

The bonds between husband and wife.

Let's face it — some bonds are made to be broken.

Here, for the first time ever, are four stories from today's most provocative authors that take the classic idea of the 'faerie tale wedding' and give it a swift kick in the bustle.

Серия:
 
Never After

The bonds of love.

The bonds of matrimony.

The bonds between husband and wife.

Let's face it — some bonds are made to be broken.

Here, for the first time ever, are four stories from today's most provocative authors that take the classic idea of the 'faerie tale wedding' and give it a swift kick in the bustle.

Серия:
 
Nightwalker

She rules the night...

For centuries Mira has been a nightwalker—an unstoppable enforcer for a mysterious organization that manipulates earth-shaking events from the darkest shadows. But elemental mastery over fire sets her apart from others of her night-prowling breed . . . and may be all that prevents her doom.

The foe she now faces is human: the vampire hunter called Danaus, who has already destroyed so many undead. For Mira, the time has come to hunt . . . or be hunted.

Автор: Drake Jocelynn
Серия: Dark Days
 
Non-Stop

Curiosity was discouraged in the Greene tribe. Its members lived out their lives in cramped Quarters, hacking away at the encroaching ponics. As to where they were—that was forgotten. Roy Complain decides to find out. With the renegade priest Marapper, he moves into unmapped territory, where they make a series of discoveries which turn their universe upside-down… Non-Stop is the classic SF novel of discovery and exploration; a brilliant evocation of a familiar setting seen through the eyes of a primitive.

‘Our ablest SF writer.’

Guardian

‘A brilliant treatment of the generation starship and also the theme of conceptual breakthrough; it has become accepted as a classic of the field.’

The Enclyclopedia of Science Fiction

‘Non-Stop offers a number of conventional sf pleasures, but it does more… it refuses to resolve itself into a happy, wish-fulfilling ending. The characters discover that they are the victims of a cosmic joke: ironies abound, the struggle goes on.’

DAVID PRINGLE, Science Ficton: The 100 Best Novels
Автор: Aldiss Brian W
Серия: SF Masterworks
 
Naciśnij Enter

Nagroda Hugo'85 Nebula'84

"NACIŚNIJ ENTER" Johna Varleya, pomysł z obcym ukrytym w strukturze Sieci był w tamtych czasach (w Polsce nikt nie myślał o Internecie, choć słuchy docierały) czymś nowatorskim i odświeżającym. Ale to styl, w jakim napisano opowiadanie, zapada w pamięć. Dla chcących uchodzić za obytych w gatunku, jedna z pozycji z tzw. "must have" (czyli wstyd nie znać). Styl "NACIŚNIJ ENTER" był dobry, ale jest w zbiorku inne opowiadanie, które może stylem, a przede wszytkim KLIMATEM zostawia resztę daleko za sobą – chodzi o "Salvador" Luciusa Sheparda. Dla mnie było to odkrycie tomu, ale zacząłem o tym w ten sposób myśleć dopiero po opadnięciu pierwszego podniecenia wywołanego lekturą "NACIŚNIJ ENTER" – po prostu dwa rewelacyjne opowiadania były w zbyt bliskim sąsiedztwie (efekt należałoby natychmiast skonsultować z lekarzem badź farmaceutą).

Автор: Varley John
Серия:
 
Nostradamus Ate My Hamster

Robert wants to be a star in the movies. Using his computer he has invented a system that could put the old stars back on the screen, alongside him. He has the script and the money, but Hollywood isn't keen. Could the perfect partnership lie with Ernest Fudgepacker of Fudgepacker's Emporium?

Автор: Rankin Robert
Серия:
 
Серия:
 
Серия:
 
Автор: Baxter Stephen
Серия: Time's tapestry
 
Автор: del Rey Lester
Серия:
 
Автор: Halstead Jason
Серия: Vitalis
 
Nel cretaceo superiore

Vincitore del premio HOMer in 1991.

Nominato per il premio Hugo per miglior racconto breve in 1992.

Автор: Willis Connie
Серия:
 
Nebel

Наше прошлое и настоящее неразрывно связаны. Многие помнят фрагменты своей "прошлой жизни", но не каждому дано разгадать их тайный смысл. А что будет если память о прошлом вдруг вернется в полном объеме?

Серия:
 
Naked Empire

Beginning with Wizard’s First Rule and continuing with six subsequent fantasy masterpieces, Terry Goodkind has thrilled and awed millions of readers worldwide. Now Goodkind returns with a broad-canvas adventure of epic intrigue, violent conflict, and terrifying peril for the beautiful Kahlan Amnell and her husband, the heroic Richard Rahl, the Sword of Truth.

Richard Rahl has been poisoned. Saving an empire from annihilation is the price of the antidote. With the shadow of death looming near, the empire crumbling before the invading hordes, and time running out, Richard is offered not only his own life but the salvation of a people, in exchange for delivering his wife, Kahlan, into bondage to the enemy.

Автор: Goodkind Terry
 
Neuromancer

Here is the novel that started it all, launching the cyberpunk generation, and the first novel to win the holy trinity of science fiction: the Hugo Award, the Nebula Award and the Philip K. Dick Award. With Neuromancer, William Gibson introduced the world to cyberspace--and science fiction has never been the same.

Case was the hottest computer cowboy cruising the information superhighway--jacking his consciousness into cyberspace, soaring through tactile lattices of data and logic, rustling encoded secrets for anyone with the money to buy his skills. Then he double-crossed the wrong people, who caught up with him in a big way--and burned the talent out of his brain, micron by micron. Banished from cyberspace, trapped in the meat of his physical body, Case courted death in the high-tech underworld. Until a shadowy conspiracy offered him a second chance--and a cure--for a price....

Автор: Gibson William
 
Nieme Głosy

Nataniel Gard z Ludzi Lodu był siódmym synem siódmego syna, wybranym, by poprowadzić ostateczną walkę z Tengelem Złym. Wciąż jednak był jeszcze zbyt młody i dopiero ćwiczył swe umiejętności. Ellen Knutsen przeżyła w dzieciństwie coś przerażającego i za wszelką cenę chciała o tym zapomnieć. Nikt nie przypuszczał, że Nataniel i Ellen mają tyle wspólnego…

Автор: Sandemo Margit
Серия:
 
Nefilim

Aaron nie jest złym chłopakiem. Po prostu jest inny… Osierocony w dzieciństwie, porywczy i skłonny do niezrozumiałych zachowań. Samotnik i outsider. Po latach tułaczki znalazł wreszcie swoje miejsce w domu Toma i Lori Stanley. Teraz stara się żyć tak samo jak inni ludzie.

Ale nie jest człowiekiem.

W wigilię osiemnastych urodzin zaczyna śnić. Widzi pole bitwy, chaos, powalane kurzem zbroje, wzniesione miecze. Krew. Słyszy szczęk broni, nienawistne okrzyki, jęki konających.

I łopot ogromnych skrzydeł przysłaniających burzowe niebo.

Zrodzony z anioła i śmiertelnej kobiety, Aaron jest nefilimem. Istotą wstrętną Bogu i jego Potęgom. Ostatnią nadzieją upadłych… Wyrok na niego już zapadł! Tropem Aarona podąża dowódca boskich Potęg, Verchiel.

Cel uświęca środki. W tej wojnie nie będzie jeńców.

Pierwszy tom tetralogii znanego autora komiksów i scenarzysty, Thomasa Sniegoskiego, wciągająca historia walki pomiędzy śmiertelnikami, upadłymi i boskimi Potęgami. Na podstawie serii powstał serial telewizyjny, a książki doczekały się kilku reedycji.

Автор: Sniegoski Thomas E
Серия:
 
Автор: Ivanovs Sergejs
Серия:
 
Автор: Sicenikovs ns
Серия:
 
Navegante solar

Ninguna especie en todo el universo ha alcanzado las estrellas sin la ayuda de un guía, excepto quizá la raza humana. ¿Existió hace muchos eones una extraña raza que dio inicio al desarrollo de la humanidad? Y si así fue, ¿por qué nos abandonó?

Cercando el Sol, en las cavernas de Mercurio, la expedición Navegante Solar se prepara para realizar el viaie más trascendental de la historia de la humanidad. Un viaie al sofocante infierno del Sol. Allí se han detectado formas de vida desconocidas que podrían ser la raza primigenia, los auténticos antepasados del hombre.

Para encontrar respuestas a todos esos interrogantes, respuestas de las que dependerá el futuro de la humanidad en relación con las avanzadas civilizaciones existentes en el universo, será necesario sumergirse en el ardiente corazón de una estrella llamada Sol.

Автор: Brin David
Серия: Elevación
 
Navegante solar

Ninguna especie en todo el universo ha alcanzado las estrellas sin la ayuda de un guía, excepto quizá la raza humana. ¿Existió hace muchos eones una extraña raza que dio inicio al desarrollo de la humanidad? Y si así fue, ¿por qué nos abandonó?

Cercando el Sol, en las cavernas de Mercurio, la expedición Navegante Solar se prepara para realizar el viaie más trascendental de la historia de la humanidad. Un viaie al sofocante infierno del Sol. Allí se han detectado formas de vida desconocidas que podrían ser la raza primigenia, los auténticos antepasados del hombre.

Para encontrar respuestas a todos esos interrogantes, respuestas de las que dependerá el futuro de la humanidad en relación con las avanzadas civilizaciones existentes en el universo, será necesario sumergirse en el ardiente corazón de una estrella llamada Sol.

Автор: Brin David
Серия: Elevación
 
Notikums bez sekām

Notikums bez sekam

Автор: Petkovs Valerijs
Серия:
 
Автор: Waggoner Tim
Серия: Necropolis
 
Nightwings

A fabulous tale of pilgrimage and hope, betrayal and transformation by one of science fiction’s greatest writers. Only at night on the winds of darkness can she soar. And it was Avluela the Flier’s ebony and scarlet wings that lead the Watcher to the seven hills of the ancient city from which, in a moment of weakness, the Watcher failed his vigil, leaving the skies and deep space unguarded. The invaders came and conquered. With Avluela lost in the turmoil of conquest, the Watcher set out alone for the Holy City home of the Rememberers, keepers of the past. This is where the secret of Earth’s salvation lay hidden in antiquity. On his journey the Watcher hoped to recapture his youth and find the soaring, beautiful woman he loved. But Avluela held more for the Watcher—and Earth—than love. Her wonder stretched beyond flight, for she knew the riddle that would free all men…


Three parts of this books were earlier published as separate novellas:

Nightwings (1968)

Perris Way (1968)

To Jorslem (1969)

Автор: Silverberg Robert
Серия:
 
Nightshade

While other teenage girls daydream about boys, Calla Tor imagines ripping out her enemies’ throats. And she wouldn’t have it any other way. Calla was born a warrior and on her eighteenth-birthday she’ll become the alpha female of the next generation of Guardian wolves. But Calla’s predestined path veers off course the moment she saves the life of a wayward hiker, a boy her own age. This human boy’s secret will turn the young pack's world upside down and forever alter the outcome of the centuries-old Witches' War that surrounds them all.


Серия:
 
Novilunio

Perduta in uno spazio brulicante di stelle, sola in una nera giungla di vuoto cosmico, la Terra ha sognato per migliaia d'anni la propria solitudine. Come in una grande casa abitata da vecchi abitudinari, nella quale nessuno viene mai a rendere visita, così gli abitanti della Terra pensano che nessuno possa venirli a trovare da quel nero abisso scintillante di punti luminosi che splende sopra le nostre teste, di notte.

Come la Luna è stata una fedele compagna della Terra nella sua solitudine celeste, così le stelle sono state soltanto immagini remote, indistinte, piccole fiamme sospese nel cielo, inaccessibili e straniere e incorporee. Ma un giorno qualche viaggiatore, lasciando la strada lontana, potrebbe venire a bussare alla porta della vecchia casa; un giorno qualcosa potrebbe avvicinarsi, strisciando, nella giungla nera degli spazi cosmici. Quel giorno potrebbe essere vicino, in un cosmo dove le forze del tempo e del caso si muovono secondo schemi che la mente umana non riesce neppure a intuire. E cosa accadrebbe, se uno dei punti luminosi nel cielo… una delle stelle lontane… apparisse d'un tratto enorme, come un globo sanguigno e minaccioso, nei cieli notturni della Terra? Se la fedele compagna delnostro pianeta, la Luna, fosse risucchiata e cancellata dal cielo? Inizierebbe allora una lunga, infinita notte di novilunio. Un grande cielo color ardesia, dove le stelle brillano rade e fievoli, sopra coste battute da gigantesche maree, tra grandi cataclismi ed eventi ancor più bizzarri, una notte di novilunio che opera strani prodigi sulla mente e sul cuore degli uomini, facendo emergere tutto ciò che di migliore, e di peggiore, di nobile, e di volgare, costituisce l'essenza della natura umana. In questa notte di novilunio, forse il genere umano comincerebbe a conoscere se stesso…


Vincitore del premio Hugo per il miglior romanzo in 1965.

Автор: Leiber Fritz
Серия:
 
Автор: Shaw Bob
Серия:
 
Автор: Shaw Bob
Серия:
 
Автор: Varley John
Серия: Gea, Gaea
 
Автор: Dick Philip Kindred
Серия:
 
Автор: Gibson William
Серия:
 
Nova Swing

It is some time after Ed Chianese's trip into the Kefahuchi Tract. A major industry of the Halo is now tourism. The Tract has begun to expand and change, but, more problematically, parts of it have also begun to fall to earth, piecemeal, on the Beach planets. We are in a city, perhaps on New Venusport or Motel Splendido: next to the city is the event site, the zone, from out of which pour new, inexplicable artefacts, organisms and escapes of living algorithm - the wrong physics loose in the universe. They can cause plague and change. An entire department of the local police, Site Crime, exists to stop them being imported into the city by adventurers, entradistas, and the men known as 'travel agents', profiteers who can manage - or think they can manage -the bad physics, skewed geographies and psychic onslaughts of the event site. But now a new class of semi-biological artefact is finding its way out of the site, and this may be more than anyone can handle.

Автор: Harrison M John
Серия:
 
Автор: Rosenfelt David
Серия: Andy Carpenter
 
Night Seeker

Eons ago, vampires tried to turn the dark Fae to harness their magic, only to create a demonic enemy more powerful than they could have imagined. Now, the Vampiric Fae are on the move, hunting anyone in their path. As the war with the vampires ratchets up, Myst, Queen of the Indigo Court, enshrouds New Forest in her chilling grasp.

Cicely Waters, owl shifter and Wind Witch, has rescued the Fae Prince Grieve at a great cost. Their reunion has lost them the allegiance of the Summer Queen – and the tolerance of the vampires. In desperation they turn to the Consortium for help. Now, to regain the good will of Lainule, they must dare to enter the heart of Myst's realm. But as Cicely and Grieve embark on their search for the heartstone of Summer, Winter is already wreaking her terrifying revenge.

Автор: Galenorn Yasmine
Серия:
 
Nemuritorul

Nemuritorul este primul roman SF al lui Roger Zelazny, apărut în foileton în revista The Magazine of Fantasy & Science Fiction. A câştigat premiul Hugo la categoria roman, la egalitate cu Dune de Frank Herbert. A obţinut premiul Seiun pentru carte străină, iar în 2009 a fost recompensat cu premiul Geffen la aceeaşi categorie.


„Stilul lui Zelazny este rapid şi spiritual, cu personaje bine dezvoltate şi enigmatice. […] Natura lui descriptivă este concisă:  Zelazny poate descrie într-o singură frază ceea ce Stephen King face în două sau trei pagini.”

Science Fiction Review

„Mulţi dintre eroii lui Zelazny sunt supraoameni, sau chiar zei ori semizei, iar Conrad Nomikos nu face excepţie de la regulă. El este un prototip pentru eroii ulteriori ai lui Zelazny.”

Locus

„Modul cel mai bun de a înţelege romanul este de a citi în prealabil Prometeu descătuşat de Percy Shelley, la care se face frecvent referire. Precum Prometeul lui Shelley, Conrad Nimikos este salvatorul potenţial al omenirii. Precum Prometeu, el suferă şi aproape că se autodistruge, încercând să-şi salveze poporul. În loc să fure focul de la zei, Conrad porneşte să fure Pământul înapoi de la vegani.”

 Fantasy & Science Fiction Magazine
Автор: Zelazny Roger
Серия:
 
Автор: Wilson F Paul
Серия: Adversary Cycle
 
Nightshifted

From debut author Cassie Alexander comes a spectacular new urban fantasy series where working the nightshift can be a real nightmare. Nothing compares to being Nightshifted.

Nursing school prepared Edie Spence for a lot of things. Burn victims? No problem. Severed limbs? Piece of cake. Vampires? No way in hell. But as the newest nurse on Y4, the secret ward hidden in the bowels of County Hospital, Edie has her hands full with every paranormal patient you can imagine—from vamps and were-things to zombies and beyond…

Edie’s just trying to learn the ropes so she can get through her latest shift unscathed.  But when a vampire servant turns to dust under her watch, all hell breaks loose. Now she’s haunted by the man’s dying words—Save Anna—and before she knows it, she’s on a mission to rescue some poor girl from the undead. Which involves crashing a vampire den, falling for a zombie, and fighting for her soul. Grey’s Anatomy was never like this…

Автор: Alexander Cassie
Серия: Edie Spence
 
Автор: Jamieson Trent
Серия: Nightbound land
 
Nightlife

There are monsters among us. There always have been and there always will be. I've known that since I can remember, just like I've always known I was one...

...Well, half of one, anyway.

Welcome to the Big Apple. There's a troll under the Brooklyn Bridge, a boggle in Central Park, and a beautiful vampire in a penthouse on the Upper East Side—and that's only the beginning. Of course, most humans are oblivious to the preternatural nightlife around them, but Cal Leandros is only half human.

His father's dark lineage is the stuff of nightmares—and he and his entire otherworldly race are after Cal. Why? Cal hasn't exactly wanted to stick around long enough to find out.

He and his half brother, Niko, have managed to stay a step ahead for four years, but now Cal's dad has found them again. And Cal is about to learn why they want him, why they've always wanted him: He is the key to unleashing their hell on earth. The fate of the human world will be decided in the fight of Cal's life...

Автор: Thurman Rob
Серия: Cal and Niko
 
Nenugalimasis

Stanislavas Lemas gimė Lvovo mieste, tuo metu priklausiam Lenkijai (dabar — Ukrainai), Sabinos Woller ir Samuelio Lemo šeimoje. Lemas buvo žydų kilmės, tačiau auginamas kaip katalikas, o vėliau save laikė ateistu. Lvovo universitete 1939–1941 m. studijavo mediciną. Per Antrąjį pasaulinį karą ir nacių okupaciją Lemas išvengė persekiojimo dėl savo kilmės, nes turėjo netikrus dokumentus. 1946 m. Stanislavas Lemas persikėlė iš Sovietų Sąjungos okupuotos teritorijos į Krokuvą ir tęsė medicinos studijas Jogailos universitete. Kad išvengtų karo gydytojo tarnybos, Lemas nelaikė baigiamųjų egzaminų, todėl tik gavo pažymėjimą, kad studijas baigė. Dirbo asistentu mokslinėje institucijoje ir laisvu laiku ėmė rašyti. 1946 m. Stanislavas Lemas debiutavo kaip poetas, taip pat išleido keletą romanų. 1951 m. išleido pirmąjį mokslinės fantastikos romaną — „Astronautai” (Astronauci). 1956 m. išleistas kitas romanas — „Magelano debesis” — paties autoriaus vėliau buvo vertinamas kaip menkavertis, tačiau tuo pačiu tai buvo kūrinys, pastūmėjęs Stanislavą Lemą ir toliau rašyti. 1957 m. Stanislavas Lemas išleido pirmąją negrožinę filosofinę knygą „Dialogai" (Dialogi), o po ketverių metų, 1961-aisiais, pasaulį išvydo pats žymiausias Lemo darbas — „Soliaris”. Tačiau tarptautinės šlovės pirmiau susilaukė kitas Stanislavo Lemo veikalas — trumpų apsakymų serija „Kiberiada”, pasakojantis apie pasaulį, valdomą robotų ir kitų intelektualių mašinų.

1977 m. Stanislavas Lemas tapo Krokuvos garbės piliečiu, o 1981 m. gavo garbės laipsnį iš Vroclavo Politechnikos, vėliau iš Opolės, Lvovo ir Jogailos universitetų. 1981 metų gruodžio mėnesį Lenkijos Liaudies Respublikoje įvedus karinę padėtį, Stanislavas Lemas išvyko į Berlyną, o paskui išvažiavo į Vieną ir grįžo tik 1988-aisiais.

Автор: Lem Stanislaw
Серия:
 
Northern Storm

The Aldabreshin Archipelago has been ravaged by war, its fragile alliances sundered by new enemies, enemies wielding forbidden elemental magic and spreading terror throughout the scattered southern realm. Warlord Daish Kheda has vowed to reclaim his people's land but in the process loses his own kingdom, is exiled from his family and is forced to journey north to seek answers. The wizard Dev has pledged to assist Daish, hungry to discover the secrets of this powerful dark magic. This causes turmoil among Dev's northern countrymen, leading to a political battle where strength in magic is key to the highest rank of all.

Автор: McKenna Juliet E
Серия: Aldabreshin Compass
 
Nowe królestwo

Автор: Troisi Lisia
 
Автор: Charrette Robert N
Серия: Shadowrun
 
Nieśmiertelność na zamówienie

Młody Amerykanin, Thomas Blaine, ginie w wypadku samochodowym. Ku swemu zdziwieniu budzi się w nowym ciele sto pięćdziesiąt lat później. Został porwany przez jedną z największych korporacji XXII, która chce go wykorzystaćdo celów reklamowych. Świat XXII wieku jest światem budek ulicznych dla samobójców, rozmów telefonicznych z duchami, urzędowych polowań na ludzkie ciała i system — ale tylko dla bogatych — zaprogramowanej reinkarnacji. Blaine musi wybrać swój sposób na życie, pamiętając, iż przez cały czas prześladuje go tajemnicze zombi…

Автор: Sheckley Robert
Серия:
 
Narcissus in Chains

When a wereleopard is abducted from a seedy club, Anita is plunged once more into the dark world of shapeshifter crime and werecreature power struggles. A sinister force seems to be targeting the lycanthropes and Anita may be their only hope — but only if she can survive herself.

Серия: Anita Blake
 
Автор: Asimov Isaac, Asimov Janet
Серия: The Norby Chronicles
 
Автор: Asimov Isaac
Серия:
 
Автор: Asimov Isaac
Серия:
 
Автор: Clarke Arthur C
Серия:
 
Next of Kin

Originally published as “The Space Willies” in 1958. A slightly extended version of it was published a year later under the title “Next of Kin”.


This is a comic story of a military misfit who successfully conducts a one-man psychological warfare operation against an alien race and its allies, with whom humans and allied races are at war.

Автор: Russell Eric Frank
Серия:
 
Necroscope II: Wamphyri!

Only Harry Keogh, prisoner of the metaphysical Mobius Continuum, can stop the vampire Yulian Bodescu. Harry Keogh is a necroscope — he knows the thoughts of corpses in their graves. Unfortunately for Harry, his talent works both ways. Death is not the end of life, Harry Keogh discovered — and not the end of his battle against the terrible evil of vampires. In a secluded English village, Yulian Bodescu plots his takeover of the world. Imbued with a vampire's powers before his birth, Bodescu rules men's minds and bodies with supernatural ease. He is secretly creating an army of vampiric monsters, things that once were men but were now walking masses of destructive hunger! Harry Keogh, Necroscope, thought that the war with the vampires had ended with the destruction of Boris Dragosani — and of Harry's body! But the man who talks to the dead lives on, more powerful than ever, able to transport himself instantly to any spot on the globe and to speak mind-to-mind with both the living and the dead. Are Harry's new powers enough to defeat Yulian Bodescu and his legion of monsters-or will the vampire army overrun the living earth?

Автор: Lumley Brian
Серия: Necroscope
 
Necroscope IV: Deadspeak

A new vampire stalks the earth, and only Harry Keogh can defeat him!

The silence of the grave is not silent at all. In their millions, the dead are screaming…but no one can hear them!

Atop a perilous cliff, deep in the Balkan mountains, rises the castle of the Ferenczy. Once it was a stronghold of the Vamphyri…and now it will be so again, for Janos Ferenczy, vampire and black magician, has risen from his ages-long sleep. Powerful and evil, Janos conjures dead men and women into a semblance of life and subjects them to fiendish tortures.

But the shrieks of the dead do not satisfy Janos's lust for blood- for that he needs living humans. His terrifying armies of the risen dead will soon overwhelm a helpless, defenseless mankind….

Helpless and defenseless because a terrible battle against the vampires has destroyed Harry Keogh's deadspeak, leaving the Necroscope deaf to the teeming dead…and to their warnings of Janos's reign of terror.

To save the world, Harry must join forces and link minds with the most powerful, and deadliest, vampire of all!

Автор: Lumley Brian
Серия: Necroscope
 
Necroscope

DEAD MEN TELL NO TALES…

Except to Harry Keogh, Necroscope. And what they tell him is horrifying.

In the Balkan mountains of Rumania, a terrible evil is growing. Long buried in hallowed ground, bound by earth and silver, the master vampire schemes and plots. Trapped in unlife, neither dead nor living, Thibor Ferenczy hungers for freedom and revenge.

The vampire's human tool is Boris Dragosani, part of a super-secret Soviet spy agency. Dragosani is an avid pupil, eager to plumb the depthless evil of the vampire's mind. Ferenczy teaches Dragosani the awful skills of the necromancer, gives him the ability to rip secrets from the mind and bodies of the dead.

Dragosani works not for Ferenczy's freedom but world domination. he will rule the world with knowledge raped from the dead.

His only opponent: Harry Koegh, champion of the dead and the living.

To protect Harry, the dead will do anything-even rise from their graves!

Автор: Lumley Brian
Серия: Necroscope
 
Necroscope V: Deadspawn

There's a maniacal murderer on the loose, brutally slaughtering young women with a ferocity that rivals that of vampires Harry Koegh has spent his life combatting. The Necroscope's been asked to solve the crimes...asked by the dead spirits of the madman's victims.

Harry cannot turn down a request from the dead...even if it costs him his soul. In the climactic battle with the vampires, mankind prevailed and purged the vampires from earth--thanks to Harry, his team of psychically-gifted spies, and Faethor Ferenczy, long-dead 'father' of the world's vampires, who betrayed his own kind.

But Harry's alliance with Faethor has a terrible cost--Harry's very humanity is under attack from the vampire evil coiled in his mind!

Автор: Lumley Brian
Серия: Necroscope
 
Автор: Lumley Brian
Серия: E-Branch
 
NEREDZAMAIS CILVĒKS

NEREDZAMAIS CILVĒKS

Herberts Velss

Tulkojusi Valija Brutāne

Herberts Džordžs Velss (1866—1946)

Fantāzijas drosmīgā trauksme, sapņi par dabas spēku pa­kļaušanu cilvēkam nekad nav tik cieši saaudušies ar konkrētiem zinātnes sasniegumiem kā musu dienās — kosmisko lidojumu laik­metā. Un nekad nav tik spilgti un uzskatāmi pierādījies, cik daudz var panākt zinātne, ja to nekavē šķiru pretrunas. Tad tā spēj iekarot kosmosu, atbrīvot atomenerģiju, kalpot progresam, teh­nikas attīstībai.

Par tādu atraisītu, varenu zinātni sapņoja lielais angļu progre­sīvais rakstnieks H. Dž. Velss, un zīmīgi, ka tieši uzvarošā soci­ālismā zemē viņa sapņi raduši spilgtu apstiprinājumu.

Herberta Velsa daiļrade ir loti daudzveidīga un plaša. Viņš uzrakstījis ap 40 romānu, ļoti daudz stāstu, filmu scenārijus, publicistiskus rakstus, rokas grāmatas bioloģijā un vēsturē. Vispo­pulārākie ir viņa zinātniski fantastiskie darbi. Tāpat kā Svifta «Gulivera ceļojumi», Dcfo uzņēmīgais Robinsons Krūzo un Zila Verna darbi, arī Velsa fantastiskie romāni aizvien saista un val­dzina jauno lasītāju. Tie rāda, ka pasaule ir ne vien brīnumu pilna kā pasaka, bet arī izpētāma un iekarojama, izzināma un izdibi­nāma, maināma un labojama.

Velsa stāstījumam ir īpaša ievirze. Būdams viens no pirma­jiem zinātniekiem, kas ienāk daiļliteratūrā, viņš ne tikai aizrauj ar saistošu fabulu, bet vienmēr rosina domu, zinātniskus meklē­jumus. Tanī pašā laikā viņa darbi rāda rakstnieka atsaucīgo sirdi, viņa dzīvo interesi par cilvēces likteni, patiesās rūpes par cilvēku sabiedrības nākotni un pauž gaišu ticību šīs sabiedrības progre­sam. Velss nešaubīgi ticiHinātnes attīstībai. Par savu romānu «Kad pamostas guļošais»' viņš raksta, ka aprobežojies tikai ar to, ko pats uzskata par iespējamu, taču izsaka pārliecību, ka cilvēces prāta sasniegumi būs daudz varenāki nekā tie, ko viņš attēlojis. Sāda pieeja zinātnei gluži nemanot savaldzina jaunatni. Vēl jo vairāk saistošus viņa darbus padara Velsa mīlestība uz dzīvi visās tās izpausmēs. «Dzīve man vienmēr šķitusi ārkārtīgi inte­resanta, tā drausmīgi valdzināja mani, tā piepildīja manu apziņu ar tēliem un idejām, un es jutu, ka tas viss jāatdod atpakaļ dzīvei. Es mīlēju dzīvi, un mīlu to aizvien vairāk,» tā viņš raksta priekš­vārdā savu darbu pirmajam izdevumam krievu valoda.

Rakstnieka nozīmi, viņa aso skatienu, daudzpusību un drosmi varam novērtēt vēl labāk, ja atceramies tā laika vēsturiskos un politiskos apstākļus.

Velss parādījās literatūrā XIX gadsimta beigās, imperiālismā sākuma posmā Anglijā. Tehnikai attīstoties, strādnieki grimst ar­vien dziļāk nabadzībā. Notiek virkne streiku un demonstrāciju. Imperiālistiskās Anglijas koloniālā politika tautu iegrūž būru kara, kas atnes zaudējumus un ciešanas.

Ideoloģiskajā frontē, arī literatūrā, iezīmejas divas reakcionā­ras līnijas: viena novirzās uz dekadenci, antihumānismu, neticību cilvēka prātam. Te visspēcīgākais pārstāvis ir Oskars Vailds. Otrā ar Radjedu Kiplingu priekšgalā slavina imperiālismu, šovinismu, aizstāv Anglijas koloniālās tieksmes. Tāpēc jo liela nozīme šai laikā ir godīgiem, progresīviem rakstniekiem, kas nepakļaujas šiem noskaņojumiem, bet no kritizētāja reālisma pozīcijām dros­mīgi atsedz imperiālisma vainas, aizstāv humānismu, cildina cil­vēka spējas. Viņu vidū Velss ieņem nozīmīgu vietu.

Savos stāstos un romānos Velss spilgti parāda kapitālistis­kās sabiedrības trūkumus, izsmēj angļu buržuāzijas aprobežotību, tajā pašā laikā cildinādams prāta nozīmi cilvēces progresa ceļā.

Oskars Vailds, vilinādams cilvēku tīra skaistuma pasaulē, sludinādams «mākslu mākslas dēļ», noliedz cilvēka prāta vērtību un spēku, turpretī Velsa varonis stāstā «Zvaigzne» izsaucas: «Tu vari mani nonāvēt, bet manām smadzenēm ir vara pār tevi — jā, pār visu universu.» Laika ceļotājs («Laika mašīna»), nevērojot briesmas, drosmīgi risina zinātniskas problēmas. Pat ikdienišķs cilvēks, maza antikvariāta īpašnieks (stāstā «Kristāla ola»), zinātnē atrod savas dzīves jēgu. Velsa varoņu aktīvā iejaukšanās mūsu pasaules norisēs, viņu kvēlās, pašaizliedzīgās, nerimstošās atziņu un zinā­šanu alkas ir izaicinājums mistikas un iracionālisma sludinātā­jiem, tiešiem un netiešiem imperiālisma aizstāvjiem.

Kamēr Radjeds Kiplings slavina «džungļu likumu» un ide­alizē angļu «civilizācijas nesējus», kuri valda pār iedzimtajiem, Velss daudzos savos darbos nesaudzīgi parāda šīs valdīšanas brutalitāti.

Jau Velsa daiļrades sākumā atklājās viņa zinātniski fantastiskā romāna īpatnējās iezīmes un reālistiskais rakstīšanas veids — viņa zinātniski fantastiskie darbi skan kā patiesība. Viņš iet Svifta pē­dās, izlietodams fantastiku kā kritikas metodi, saistīdams zinātnes attīstības un cilvēka izglītības jautājumus ar plašākām sociālām un politiskām problēmām. Velss arī konkrēti parāda zinātnes likteņus kapitālisma apstākļos.

Savā pirmajā sacerējumā «Laika mašīna» (1895) viņš rāda, ka zinātnes un tehnikas attīstība, ja tā notiek kapitālistu šķiras inte­resēs, neatvairāmi noved cilvēci pie pašiznīcināšanās. Laika , ceļo­tājs nokļūst 802 701. gada pasaulē un tur sastop divus cilvēka pa­veidus — nevarīgos, pārsmalcinātos elojus un darba rūķus mor- lokus, rupjas tumsas būtnes. Jo tuvāk viņš iepazīst šos cilvēkus, jo drausmīgāki ir viņa atklājumi. Morloki dzīvo tikai pazemē, viņi ir fiziski un garīgi deģenerējušies. Arī eloji deģenerējušies — zaudē­juši katru interesi, alkas pēc zināšanām, pat aizmirsuši rakstīt un lasīt- Patiešām, intelekts «izdarījis pašnāvību». Un Laika ceļotājs saprot, ka «šāds stāvoklis radies, pakāpeniski pieaugot atšķirībai starp kapitālistu un strādnieku …»

Velsa kritika ir drūma, viņa satīra skumja. Stāstījuma pesi­mismu mazina paša Laika ceļotāja tēls, viņa nenogurstošais mek­lētāja gars, kā arī romāna epilogs, kurā autors izsaka cerības, ka civilizācija tomēr šadi neiznīcinās pati sevi.

Šādus lēcienus laikā un telpā Velss izmanto daudzos sacerē­jumos.

«Pletnera stāstā» jauns maģistrs, izdarot eksperimentu, nokļūst ārpus telpas un no turienes .vēro mantkāri un alkatīgumu, kas cilvēkus urda uz nekrietnu rīcību. «Stāsts par priekšdienām» lasī­tāju aizved XXII gadsimtā, kad sasniegts tīri vai neticams tehni­kas progress. Taču visi šie sasniegumi ir pasaules monopolu rokās, tie neatvieglina cilvēku dzīvi — gandrīz trešā dala iedzīvotāju ir pilnīgi paverdzināta. Sis stāsts sasaucas ar 1899. gadā uzrakstīto romānu «Kad pamostas gulošais», kas sociāli vēl nozīmīgāks nekā «Laika mašīna». Te sevišķi spilgti un konkrēti parādīta buržuāziskā sabiedrība savā galējā attīstībā. šinī romānā Velss norada ne tikai uz briesmām, kas slēpjas kapitālistiskajā iekārtā, bet attēlo arī cilvēkus, kas ceļas cīņā pret to. Guļošais atmostas pasaulē, pār kuru valda Pasaules trests ar Balto padomi priekš­galā. Visi cilvēces sasniegumi atklāti vērsti uz to, lai tautu novestu līdz morloku stāvoklim. Bet tauta negrib to pieļaut, tā saceļas, lai pārņemtu varu.

Taču tas ir vienīgais romāns, kurā Velss atzīst revolūciju. Rakstnieka pasaules uzskats ir pretrunīgs, un tas izpaužas arī viņa daiļradē. Sīs pretrunas sevišķi skaidri parādās romānā «Ārsta Moro sala» (1896).

Galvenais varonis, neparasti apdāvinātais un enerģiskais zi­nātnieks Moro sācis darboties īstas, visnotaļ humānas zinātnes vārdā. Savu mūžu viņš veltījis dzīvnieku ķermeņa plastiskuma stu­dijām, dzīvu audu transplantācijai. Moro uzsRata, ka, apbruņots ar antiseptisko ķirurģiju un īsti izzinājis augšanas likumus, viņš va­rētu mainīt arī instinktus un sliecības. Sabiedrība atstumj šo ģe­niālo cilvēku, atraida viņa pakalpojumus. Rezultātā — Moro vairs neveic sabiedrībai derīgu darbu, bet ar aukstu vienaldzību, ar necil­vēcisku cietsirdību turpina savus zinātniskos eksperimentus viens pats. Autors parāda, ka zinātne, kurai nav humāna mērķa, kļūst par negatīvu spēku, kas laupa pēdējās žēluma un līdzcietī­bas paliekas. Un lasītājs līdz ar Prendiku, kas stāsta mums par ārstu Moro, kaut gan apbrīno ārsta vareno prātu un interesi par zinātni, taču nodreb šausmās, redzēdams, kādas sāpes un ciešanas viņš nodara gluži aukstasinīgi, — lai tikai apmierinātu šo interesi.

Tā ir viena līnija šai romānā. Taču ir vēl arī otra — galvenā līnija. Moro no dzīvniekiem rada puscilvēku pūli, valda pār to, iedvešot viņiem bailes. Lai noturētu viņus paklausībā, Moro liek šiem puscilvēkiem skaitīt īpašus «likumus» un izpildīt baigu ritu­ālu, kas tieši atgādina misionāru ieviestās reliģiskās ceremonijas. Sī paklausība tomēr izrādās tikpat ārišķīga kā šo dzīvnieku cilvē­ciskums. Nogaršojuši asinis, viņi saceļas pret salā ieviesto kartību un pašu Moro nogalina.

Moro valdīšana pār puscilvēkiem , ir baismīga kolonizācijas karikatūra, dzēlīga atbilde uz Kiplinga «Džungļu grāmatu», kas bija iznākusi divus gadus agrāk. Līdz ar to romānā iezīmēta arī treša līnija — bailes no revolūcijas. Būdams zinātnieks un humānists, Velss saprot, ka kapitālisms, koloniālisms jāiznīcina, lai cilvēce ietu progresa ceļu. Taču revolūciju viņš uzskata par nežēlīgu lī­dzekli. Velss baidās no tautas masām, netic, ka tās spētu pārvaldīt valsti, tāpēc liek cerības uz gudriem, kulturāliem zinātniekiem, kas pamazām mainītu cilvēka dabu un vadītu sabiedrību.

Velss ir nesaudzīgs kritizētājs un atmaskotājs, taču, sapinies sīkburžuāziskos uzskatos, neliek saviem varoņiem darboties ta, lai viņi pārveidotu sabiedrību. Viņi nekad neiesaistās socialaja dzīvē. Buržuāziskā sabiedrība viņus ierobežo, bet viņi nemēģina cī­nīties pret šiem ierobežojumiem, jo ir vientuļi un sabiedrotos ne­meklē tur, kur tie atrodami — apspiestās tautas masās. Un tomēr Velsa varoņi iegūst mūsu simpātijas, jo viņi tiecas pēc lieluma, viņu domu lidojums ir augsts.

Savus uzskatus par zinātnieka stāvokli buržuāziskajā sabied­rībā Velss varbūt vislabāk izteicis romānā «Neredzamais cilvēks». Šis darbs ieņem centrālo vietu rakstnieka agrīno zinātniski fan­tastisko romānu virknē. Grifins, jauns zinātnieks, ieguvis prasmi un zināšanas, attīstījis savu talantu, dzīvodams pusbadā un naba­dzībā. Viņam ne tikai jācīnās ar materiālajām grūtībām, bet prī jāsargās no viduvējiem zinātniekiem, kam skauž drosmīgs un nepa­rasts prāts. Taču savu atklājumu, kam milzīga zinātniska nozīme, Grifins grib izlietot egoistiskam mērķim. «Neredzamajam cilvēkam pieder vara,» viņš saka. Paliekot neredzams, viņš var kļūt bagāts un valdīt pār citiem. Tātad ideoloģiski Grifins ir tāds pats kā sa­biedrība, pret kuru viņš cinās, viņam piemīt īsta buržuāzijas pār­stāvja īpašības. Mēģinādams nodibināt savu «terora valsti», Gri­fins iet bojā, un līdz ar viņu zūd arī vērtīgais izgudrojums, tā arī nenesot labumu cilvēkiem.

Mēs atceramies putekļainās, sairušās grāmatas sen pamestajā bibliotēkā, ko vēro Laika ceļotājs, prātodams par to, cik daudz cilvēces pūliņu ir izšķiests veltīgi. Arī Grifina, izgudrojums ir veltīgs un netiek izmantots buržuāziskajā sabiedrībā. Līdzīgu traģēdiju piedzīvo ari dimanta taisītājs, kristāla olas īpašnieks un daudzi citi Velsa varoņi — zinātnieki.

Jo vairāk Velss vēro kapitālistisko īstenību, jo vairāk viņu sāk nodarbināt morāles jautājumi. Tagad viņš saskata ne tikai pret­runu starp tehnikas iespējamo progresu un darbaļaužu augošo nabadzību, bet viņu satrauc arī pretruna starp zinātnes sasniegu­miem un sabiedrības morālo pagrimumu. Līdz ar to savos nāka­majos romānos un stāstos Velss arvien vairāk pievēršas ikdienai. Un tieši te jo spilgti sāk izpausties Velsa humānisms, sirsnība un smalkjūtība, viņš pazīst un izprot cilvēka dvēseli, runā par saviem varoņiem ar patiesu līdzcietību un vieglu ironiju. Tas sevišķi parādās viņa stāstos, mazāk — romānos.

Stāstu darbības vieta parasti ir provinces pilsētiņa, ko autors tik labi pazīst, varoņi — sīki veikalnieki, amatnieki, skolotāji. Lai cik sekla, vienmuļa un pelēcīga būtu viņu dzīve, rakstnieks tanī pratis saskatīt ilgas pēc skaistuma, zināšanām un piedzīvoju­miem — progresa virzošo spēku. Stāsta «Skaistais uzvalks» ma­zais varonis ir īsts sapņotājs, sava sapņa dēļ viņš nelaimīgi iet bojā. Jauneklis stāstā «Durvis sienā» savā ikdienas dzīvē arvien tiecas pēc brīnišķīgās pasaules, kas reiz pavīdējusi aiz šīm dur­vīm. Jaunais skolotājs stāstā «Ābols» atsakās no izziņas ābola, taču visu mūžu nebeidz ilgoties pēc tā. Šie un daudzi citi varoņi modina žēlumu vai liek mums pasmaidīt, jo ari pats autors stāsta par viņiem ar siltu ironiju. Viņi visi ir cilvēciski, viņiem piemīt drosme pacelties pāri savai videi, ja ne citādi, tad vismaz sapņos un iztēlē.

Arī savos sadzīves romānos Velss par varoņiem izvēlas mazos cilvēkus. Romānā «Mīlestība un misters Luišams» (1900) rakst­nieks notēlo tālaika Londonu, kur blakus greznībai valda naba­dzība, kur spoži apgaismotu skatlogu priekšā bērni ubago peni­jus. Luišams cīnās, lai iegūtu izglītību, tomēr spiests atteikties no studijām, jo citādi nevar apprecēt mīļoto meiteni. Daļēji autobio­grāfiskais romāns «Kipss» (1905), kas stāsta par jaunu manufak­tūras veikala pārdevēju, sevišķi izceļas ar satīriskiem angļu aug­stākās sabiedrības notēlojumiem. Vēl interesantāks ir romāns «Tono Bangajs» (1909), kas rāda, kā uzzeļ un izput kāda krāp­nieka bizness, kā izaug monopoli. Šie darbi saturā tikpat plaši un nozīmīgi kā Velsa fantastiskie romāni, un arī šajos ļoti skaidri izpaužas Velsa sīkburžuāzisko uzskatu šaurība. Viņš tā arī neuz­rakstīja sava laika episko romānu, kas viņam bija padomā.

Kad sākas pirmais pasaules karš. Velss ir viens no nedaudza­jiem inteliģences pārstāvjiem Anglijā, kas aicina atbruņoties un saskata, ka Anglijas valdošās šķiras apdraud tautu vairāk nekā vācu armija. Viņa nostāju pauž jauna tipa romāns — sociāls uri politisks — «Misters Britlings beidzot saprot visu» (1916). Mak- sims Gorkijs, ko Velss mīlēja un apbrīnoja, atzina, ka «tā ir neap­šaubāmi labākā, pati drosmīgākā, patiesākā un humānākā grā­mata, kas Eiropā sarakstīta šī nolādētā kara laikā»!

Gorkijs rakstīja Velsam: «Esmu pārliecināts, — vēlāk, kad kļū­sim cilvēcīgāki, Anglija jutīsies lepna, ka pirmā balss, kas paudusi protestu… pret kara zvērībām, atskanējusi Anglijā, un tad visi godīgie un saprātīgie cilvēki Jūsu vārdu pieminēs ar pateicību.»

H. Velsa personību, patieso godīgumu un interesi par katru progresu raksturo viņa drosmīgais brauciens uz Padomju Savie­nību 1920. gadā un pēc šī apmeklējuma sarakstītā- grāmata «Krie­vija miglā». Grāmatas un paša brauciena nozīmi var īsti novērtēt tikai tad, ja atceramies toreizējos starptautiskos apstākļus. Tas bija laiks, kad Eiropa vērsās pret jauno Padomju zemi ar imperi­ālistisko intervenci, ar nekaunīgiem apmelojumiem un naidu un

vadošā loma te bija tieši Anglijai. Patiesīgā grāmata īsti nepatī­kami pārsteidza angļu buržuāzisko sabiedrību. Tiesa, Velss nespēj saprast revolūcijas īsto būtību. Taču viņš godīgi un aizkustinoši stāsta par Petrogradu un Maskavu, atklājot bada un sabrukuma īstos vaininiekus — interventus. Nevis komunisms, bet imperi­ālisms ir vainojams Krievijas postā, jo tas ir sācis intervenci un nežēlīgo blokādi. Velss kvēli stāsta par komunistu godīgumu un patiesīgumu, par viņu pārcilvēciskajām pūlēm atjaunot valst^ normālu dzīvi.

Palikdams sev uzticīgs, Velss galvenokārt interesējās par zi­nātnes un kultūras stāvokli Padomju Krievijā. Viņš ar dziļu ap­brīnu piemin savu veco draugu Gorkiju, kas meties kultūras cīņā, stāsta par Zinātnieku namu, kur Pavlovs sevišķi grūtos apstākļos risina augstākās nervu sistēmas problēmas. Velsam par brīnumu, skolās notiek mācības, teātros — izrādes. Velss beidzot satiekas ar Ļeņinu, kas viņu pārsteidz ar saviem drosmīgajiem sapņiem, savu vienkāršību un cilvēcīgumu. Velsu nepārliecina, taču sajūs­mina Ļeņina valsts elektrifikācijas plāns un viņa ticība Krievijas nākotnes varenajām perspektīvām.

Ar visu savu cieņu pret jauno sociālistisko republiku Velss tomēr apgalvo, ka rietumu pasaulei revolūcija nav piemērojama, to var glābt vienīgi reformu ceļš. Izglītot cilvēku, pareizi mācot vēs­turi, — šī ir viena no Velsa mīļākajām idejām; viņš arī pats mē­ģina pāraudzināt cilvēku, rakstīdams grāmatas par pasaules vēs­turi. 1920. gadā viņš Gorkija dzīvokli raksta, ka īsts miers un inter­nacionālisms lielā mērā atkarīgi no šādas Izglītības.

Taču, šķiet, mūža beigās Velss pats šaubījies, vai viņam bijusi taisnība. Stāstā «Zaudētais mantojums» Velss dzēlīgi izsmej vecu savādnieku, kas visu mūžu rakstījis, lai mācītu cilvēkus, lai cīnītos pret «karu un valodām par karu, un… sociālisma maldiem, un savtīgu kapitālu…», bet neviens nelasa viņa grāmatas, un viņš nomirst, apzinādamies, ka dzīvojis veltigi.

Divdesmito gadu beigās un trīsdesmitajos gados, kad Eiropai uzbrūk fašisms, viss Velsa literārais darbs veltīts cīņai pret šīm briesmām. Balss, kas romānā «Neredzamais cilvēks» brīdina no rupja spēka, no' «terora valsts», vēl skaidrāk un zīmīgāk skan ro­mānā «Misters Bletsvertijs Rempola salā». Romāns uzrakstīts 1928. gadā, kad šāds terors jau valdīja Eiropā. Interesanti, ka te Velss atkal pievēršas fantastikai kā kritikas metodei — tāpat kā antifašistiskajā stāstā «Dzelžotje».

1934. gadā viņš apmeklē Padomju Savienību otru reizi, redz pārmaiņas, kas dziļi ietekmē viņu, redz, ka Ļeņina lielais sapnis pakāpeniski kļūst īstenība.

Trīsdesmito gadu beigās Velss ir viens no aktīvākajiem un drosmīgākajiem angļu inteliģentiem, kas atklāti protestē pret rietumvalstu valdību noziedzīgo neiejaukšanās politiku, kas īstenībā ir izdabāšana fašismam.

Kad sākas otrais pasaules karš, Velss jau ir labi gados. Tomēr pat tad, 75 gadu vecumā, viņš spēj pārvērtēt savu nostāju. Referātā, kas nolasīts 1941. gada 27. septembri Britu Zinātnes Veicināšanas biedrības sasauktajā konferencē, Velss vēršas ne tikai pret hitle- rismu, bet ari pret rietumu pasaules «irstošo, novecojušo sociālo un politisko kārtību». «Mums, garīga darba strādniekiem, jāizlemj,» viņš raksta, «vai būsim līdzīgi grieķu vergiem un darīsim, ko pavēlēs mūsu kungi, gangsteri un peļņas rausēji, vai ieņemsim savu likumīgo vietu kā pasaules kungi un kalpi!»

1945. gada maijā, īsi pirms nāves, Velss raksta avīzei Daily Worker, paziņodams savu lēmumu gaidāmajās vēlēšanās «aktīvi •atbalstīt atdzimstošo komunistisko partiju un nodot savu balsi tās labā».

Herberts Velss ar saviem zinātniski fantastiskajiem sacerēju­miem uztvēris zinātnes attīstības nākotnes virzienu. Daudz kas no viņa sapņiem ir īstenojies, kļuvis daļa no mūsu dzīves.

Velsa sacerējumi vēl arvien modina interesi par pasauli, ro­sina domu, iesilda mūs līdzcietībā pret cilvēkiem, liek kopā ar autoru raizēties par cilvēces nākotni, vērsties pret stingumu, aiz­spriedumiem un reakciju.

T. Zālīte

Автор: Velss Herberts
Серия:
 
NEUZVARAMAIS

NEUZVARAMAIS

STAŅISLAVS LEMS

IZDEVNIECĪBA «ZINĀTNE» RĪGA 1970

Tulkojuši A. FELDHONE un C. SKĻEŅŅIKS Mākslinieks A. GALEVIUSS

Publicēts saskaņā ar akadēmijas Redakciju ' 1969. gada 30. janvāra

Latvijas PSR Zinātņu un izdevumu padomes lēmumu.

Автор: LEMS ISLAVS
Серия:
 
NOGRIMUŠO KUĢU sala

A.BEĻAJEVS

NOGRIMUŠO KUĢU sala

IZDEVNIECĪBA «ZINĀTNE» RĪGA 1970

Aleksandrs Beļajevs, ko latviešu lasītāji pazīst kā romāna «Cilvēks amfībija» autoru, ir viens no padomju fantastikas pamatlicējiem.

Sajā grāmatā ietverts A. Beļajeva garais stāsts «Nogrimušo Kuģu sala» uri romāns «Profesora Dovela galva». Sie darbi raksturo rakstnieka apbrī­nojami daudzpusīgo daiļradi. Labi pārzinādams zinātnisko materiālu, viņš risina aizraujošu sižetu un liek lasītājam ar neatslābstošu interesi sekot savu varoņu gaitāqj. Lasītājs aizmirst, ka darbo­jošās personas ir nereālas, un kopā ar tām pār­dzīvo neparastus notikumus.

Mākslinieks M. Svidlers

No krievu valodas tulkojuši S. Abzalone un V. Haustnanis

RAKSTNIEKS — PĀRDROŠU SAPŅU LOLOTĀJS

Tautas dzejniekam Jānim Sudrabkalnam ir miniatūra «Kuģu būvētāji». Pie Daugavas attekas divi puišeļi drāž kuģīšus no priežu mizas un iedomās skata pašu radīto tvaikoņu tālās gaitas pasaules jūrās un okeānos." Priežu mizas kuģīšus plašajos ceļos izvada zēnu sapņi. Dzejnieks saka: «Kas bija dzīve, kas bija cilvēks bez liela sapņa? Akmens, kas pēc neauglīgas dzīves pelēks un salts iegrimst kapa smiltīs. Sapnim jābūt lielam, ilgām dedzīgām, gribai cietai — tad sākas cīņa par sapni, tad dzīve kļūst kvēla un pie­vilcīga, tad cilvēkam vērts dzīvot.»

Drosmīgs sapnis lika cilvēkam lidot un apgūt kosmosa telpu, sapnis devis iespēju izdarīt visneparastākās operācijas un pārvei­dot dabu. Ja cilvēku kopš mūžseniem laikiem nebūtu vadījusi tieksme sapņot un fantazēt, nez vai šodien varētu priecāties par izcila­jiem zinātnes sasniegumiem. Nemierpilna­jiem fantastiem bieži vien nācies cīnīties

pret aizspriedumu un dogmu šķēršļiem, vēs­tures dažādos laikos viņi likušies bīstami vai smejami, un tomēr arvien viņi raidījuši savas iedomu bultas cauri neizpētītās, neapgūtās, neizzinātās nakts tumsai. Pārdrošo fantastu saimei pieder Zils Verns, šo plejādi pārstāv arī padomju zinātniski fantastiskās literatū­ras žanra aizsācējs un izkopējs Aleksandrs Beļajevs. Latviešu lasītāji rakstnieku pazīst kā romāna «Cilvēks amfībija» autoru, skatī­tāji iemīļojuši tāda paša nosaukuma filmas varoni ētiski skaidro Ihtiandru, kas spēj dzī­vot gan uz zemes, gan ūdens dzelmē.

Aleksandrs Beļajevs dzimis 1884. gadā toreizējās Krievijas nomaļā guberņas pilsētā Smoļenskā. Jau agrā bērnībā par nākamā rakstnieka labākajiem draugiem kļūst Zila Verna romānu un stāstu varoņi, vēlāk viņš aizrautīgi lasa Herberta Velsa romānus. Alku kārajam jauneklim tuva un saprotama liekas rakstnieku fantastu radītā pasaule.

A. Beļajevs mācās universitātes juridiskajā fakultātē un konservatorijā. Ikdiena ir grū­tību pilna, un, lai nopelnītu studijām iztiku, jauneklis strādā visdažādākos darbus: spēlē orķestrī, glezno dekorācijas, raksta laikrak­stiem korespondences. Aktīvu žurnālistisko darbību A. Beļajevs. sāk 1910. gadā. Arī pēc studiju beigšanas nākamais rakstnieks bieži maina darba vietas un profesijas: viņš bijis aktieris, audzinātājs bērnu namā, fotogrāfs, milicijas vecākais inspektors, bibliotekārs,

Izglītības tautas komisariāta juriskonsults. ģ

Aleksandrs Beļajevs meklēja dzīvē jaunus iespaidus un iespēju sevi izteikt, līdz 1925. gadā viņš pievēršas vienīgi rakstniecībai un kļūst par profesionālu literātu.

Cilvēks ilgas pēc tālēm izlolo dažādos apstākļos. Citam tās ir kalnu gāles, kas rada ilgas sniegties augstāk, citam līdzena stepe iedveš plašuma alkas. Tomēr gadās arī, ka cilvēks viskvēlākos sapņus izauklē tad, kad apstākļi viņu noveduši grūtā situācijā. Tā no­tiek arī ar Aleksandru Beļajevu. Drosmīgas ieceres vada viņu jau kopš bērnības. Zēns grib lidot un ir pārliecināts, ka to spēs. Viņš uzrāpjas uz šķūņa jumta un lēc, bet zemes pievilkšanas spēks ir pārāk liels, puisēns krīt, un viņa lidojums beidzas nelaimīgi: mugurkaula lūzums. Ilgs laiks nu jāpavada gultā, pilnīgā miera stāvoklī. Pārbaudījumu mērs ar to nav pilns. Lūzuma sekas vēl ilgi manāmas, un 1916. gadā uzliesmo saasinā- jums, sākas mugurkaula tuberkulozes pro­cess. Trīs garus gadus Aleksandrs Beļajevs atkal ir pilnīgi piesaistīts gultai, iejozts ģipsī. Viņš var pakustināt vienīgi galvu, citas kustības jaunietim liegtas. Arī vēlāka­jos gados slimība reižu reizumis liek rakst­niekam palikt gultā. Tad viņš allaž raugās ārā pa logu, veras debesīs, un domā, domā …

Izeju no dzīves skarbās īstenības viņš rod fantāzijā, iztēle ļauj viņam staigāt, kustē­ties, iztēle dod viņam iespēju piepildīt tajā brīdī neiespējamo. Aleksandrs Beļajevs pievēršas zinātniskās fantastikas žanram. 1925. gadā žurnālā parādās stāsts «Profe­sora Dovela galva», ko vēlāk (1937. gadā) Aleksandrs Beļajevs pārveido par romānu.

Izmantodams profesora Dovela eksperi­mentu rezultātus, viņa asistents Kerns, nonā­vējis profesoru, atdzīvina viņa galvu. Dove- lam sākas pavisam savāds, neiedomājams dzīves veids: viņa galva strādā, domā, jūt, profesors sapņo un ilgojas, bet ir absolūti bezspēcīgs un bezpalīdzīgs, jo viņam nav ķermeņa.

Grāmatā neparasti spilgti notēlotas profe­sora Dovela galvas izjūtas. Tēlojuma pamatā ir paša rakstnieka pārdzīvojumi slimības laikā.

Lasot romānu, liekas: kā gan rakstniekam var ienākt prātā šāda absurda situācija — no ķermeņa atdalītas cilvēka galvas eksis­tence. Beļajevs kādreiz lasījis par Brauna- Sekāra eksperimentiem. Šis zinātnieks bija mēģinājis atdzīvināt mirušu cilvēku. Zināt­niski fantastiskās literatūras priekšrocība ir tā, ka autors var likt piepildīties visnereālā­kajiem sapņiem. Zinātniskā fantastika saista sapni ar dzīves realitāti: arī Aleksandra Beļajeva romānu pamatā ir zinātnes atklā­jumi vai eksperimenti. Taču rakstnieks saviem varoņiem dod iespēju piepildīt to, ko sava laika zinātne vēl nevarēja.

Tikko bija iespiests A. Beļajeva romāns, par to sāka dzīvi interesēties Ļeņingradas medicīnas institūta studenti, notiek pat īpašs seminārs, kurā iztirzā grāmatā risinātās problēmas no medicīnas aspekta. Semināra darbā toreiz piedalās arī profesors Ņegov- skis, kas daudzus gadus vēlāk kā pirmais medicīnas vēsturē atdzīvinājis cilvēku, kam iestājusies klīniskā nāve. 1925. gadā daudzas A. Be|ajeva darbā izklāstītās idejas likās fantastiskas un pārdrošas. Taču vēl vakar neiespējamo šodien medicīna padarījusi par iespējamu. Svarīgākais šajā ziņā ir cilvēka fantāzijas lidojums.

Aleksandra Beļajeva doma rosījusies vis­dažādākajos virzienos, un rakstnieks savos romānos arvien centies izplest cilvēka iespēju loku. Mēs pazīstam un esam sara­duši ar mūsu mīļo, zaļo zemi. Bet vēl ir okeānu dzīles, ir kosmosa izplatījums, kas cilvēkam paver neaptverami plašas iespaidu bagātības.

A. Beļajeva romānu varoņi spēj dzīvot gan virs zemes, gan ūdenī, spēj lidot, viņi var mainīt seju un izskatu. Romāna «Cil­vēks, kas atguvis seju» varonis kinoaktieris Tonio Presto bijis ārkārtīgi neglīts, taču izskats viņam palīdzējis iemantot populāra komiķa slavu. Doktora Corna izgudrotie iekšējās sekrēcijas preparāti dod iespēju arēji pārvērsties, un Tonio Presto kļūst par skaistuli. Bet līdz ar to viņš zaudē sa.vu bagātību, zaudē slavu — skatītāji mīlējuši un cienījuši populāro neglīto Tonio. Aktierim jāuzsāk skaudra cīņa par tiesībām strādāi, par tiesībām dzīvot.

Vairākos romānos un stāstos A. Beļajevs pievēršas kosmosa tēmai, bet arī tai dots viņa • daiļrades pamatproblēmai raksturīgs pavērsiens — tā ir rakstnieka tieksme papla­šināt cilvēka iespēju robežas, viņa drošā ticība cilvēka prāta varenumam.

Tāpat kā citus zinātniski fantastiskos romānus, arī kosmosa tēmai veltītos darbus A. Beļajevs pamato ar nopietnām attiecīgās zinātnes nozares studijām, viņš iepazīstas ar K. Ciolkovska teorijām par starpplanētu lido­jumiem. Kad ievērojamais krievu zinātnieks izlasījis A. Beļajeva grāmatu «Lēciens nebūtība» (1933), viņš atsauksmē raksta: «No visiem man zināmajiem tulkotajiem un oriģinālstāstiem par starpplanētu lidojumiem A. Beļajeva romāns man šķiet vissaturīgā­kais un zinātniskākais.» K. Ciolkovska idejas caurstrāvo A. Beļajeva romānu «Zvaigzne KEC» (1936).

Aleksandra Beļajeva romānos stingri ievē­rota žanra specifika: rakstnieks skaidri apzi­nājies, ka rada darbus zinātniskās fantasti­kas un piedzīvojumu literatūras žanrā. Autors prot cieši samezglot romāna darbību, tās gaitā ievijas arvien jauni, asi pagriezieni. Viņa darbus lasot, pārņem sajūta, kāda rodas, ātri braucot pa kalnainu apvidu: aiz katra ceļa līkuma paveras jauna, pārstei­dzoša aina.

A. Beļajeva romāni pievilcīgi ar to, ka skaidri izteikto piedzīvojumu literatūras žanru rakstnieks piesātina ar pamatotu psi­holoģisko attieksmju un filozofisku pārdomu tēlojumu. Romānā «Profesora Dovela galva» viens no interesantākajiem tēliem ir Brike. Katrā ziņā vajag būt pavisam dīvainai sajū­tai, ieraugot pie savas galvas jaunu ķer­meni. Varbūt no medicīnas viedokļa nav gluži pārliecinoša jauniegūtā ķermeņa iedarbe uz Brikes galvu, kā tas attēlots romānā, taču literārā jā ziņā viņas rakstura pārtapšana atklāta interesanti.

Kāda no romāna «Profesora Dovela galva» nodaļām saucas «Labais un ļaunais»; tajā rakstnieks aizvada lasītāju līdz pārdomām par plašām filozofiskām kategorijām. Viss romāns īstenībā balstīts uz labā cīņu ar ļauno: cēlsirdīgais, krietnais profesors Dovels un noziedzīgais Kerns. Šie raksturi pārstāv divas pretējas kategorijas, un A. Be­ļajevs noteikti liek triumfēt taisnībai, patiesī­gumam, labajam.

Kaut arī romānā tik skaidri izvērsta labā un ļaunā antitēze, rakstnieks nemīl saVus varoņus krāsot tikai ar vienu krāsu. Nelietī­gajam profesoram Kernam piemīt izcila ķirurga talants, drausmīgās «psihiatriskās slimnīcas» galvenais ārsts Ravino tēlots kā patiešām prasmīgs psihologs.

Šaja, grāmatā ievietotais garais stāsts «Nogrimušo Kuģu sala» (1926—1927) ir A. Beļajeva pirmais plašākais darbs, tajā vēl nejūt nobrieduša rakstnieka rokrakstu; te vairāk saista spraigais sižeta risinājums un autora neizsīkstošā fantāzija.

Aleksandrs Beļajevs droši ieņem vadošo vietu padomju zinātniski fantastiskā žanra rakstniecībā. Viņš radījis pāri par piecdesmit darbiem savā iemīļotajā literatūras nozarē. Kopš 1931. gada Aleksandrs Beļajevs apme­tas uz dzīvi Puškinas pilsētā netālu no Ļeņingradas. Puškinas parki ir kā radīti fan­tāzijas ceļiem. Puškinā slimība viņu atkal piekaļ gultai. Rakstnieks no jauna sāk risi­nāt domu par cilvēka iespēju lidot bez lidma­šīnas. Viņš rada jaunu varoni Arielu, kas var pacelties gaisā, lidot un izjust cilvēka visva- renumu. Fantāzija rakstniekam atkal ļāva piepildīt neiespējamo. Līdz nācās pielikt punktu «Arielam» — pēdējam viņa romā­nam —, nācās pielikt punktu dzīvei. 1942. gada 6. janvārī Aleksandra Beļajeva sirds aprima. No dzīves aizgāja sapņotājs.

«Gandrīz puse dzīves ir sapņi, Un gandrīz puse sapņu kļūst dzīve» —

šie Imanta Auziņa vārdi izsaka arī Alek­sandra Beļajeva būtību.

Viktors Hausmanis

Автор: AJEVS Aleksandrs
Серия:
 
Автор: Asprin Robert
Серия:
 
Автор: Dick Philip
Серия:
 
Non mordere il sole

Esiste una città dove l’utopia si è realizzata. Può essere un paradiso, per una vita lunghissima, un paradiso nel quale ognuno è curato e accudito da robot perfetti, dove ogni giovane è jang, e può fare tutto quello che vuole… suicidarsi per un numero infinito di volte, cambiare il proprio corpo, cambiare sesso, giocare con la vita e avere tutto a disposizione. Ma c’è una persona, in questa città, che non riesce a trovare la felicità in questo genere di vita. Prevalentemente donna, giovane e irresistibile, vive la propria esistenza tra mille inquietudini, insieme ai suoi compagni e alle sue compagne. Nella città, però, manca qualcosa… qualcosa che Si può trovare forse nel mondo esterno, quella distesa temuta di vulcani che viene attraversata soltanto a bordo di veicoli corazzati, o che può esistere nella possibilità di avere un figlio, anche se ognuno deve decidere se di quel figlio sarà madre o padre…

Un libro straordinario, che nessun altro autore avrebbe mai saputo concepire, e che è stato accolto dalla critica e dal pubblico americani come la rivelazione di uno straordinario talento, quello di Tanith Lee, una scrittrice capace di spaziare dall’epica classica alla geniale inventiva sociologica con una facilità e un talento che lasciano sbalorditi.


Автор: Lee Tanith
Серия:
 
Nevermore, или Мета-драматургия

Эта вещь написана в соавторстве. Но замысел мой и история моя, во многом документальная. Подзаголовок говорит, что речь идет о вечных темах — любви и смерти. Лишь одно уточнение: смерть не простая, а добровольная. Повествование идет от лица трех персонажей: двух девушек и одного, скажем так, андрогина. Общее для них — чувство к главному герою и принадлежность к сумрачному племени "любовников смерти", теоретиков суицида. Каждая глава заканчивается маленьким кусочком пьесы. Сцена, где развертывается её действие: сетевой форум, где общаются молодые люди, собирающиеся покончить с собой. Несмотря на мрачную тему, финал, как мне кажется, светлый.

P.S. Сейчас, когда вещь прочли уже немало людей, часто задают вопрос: кто был прототипом того или иного героя. Ответить на это я не могу, так как самим прототипам это вряд ли понравится. Из всех моих "детей" этот текст самый благодарный — по числу теплых отзывов и самый жестокий…

Серия:
 
Автор: Brown Fredric
Серия:
 
Автор: Brown Fredric
Серия:
 
Автор: Brown Fredric
Серия:
 
Narodziny Fundacji

Hari Seldon kieruje z powodzeniem Projektem Psychohistorii na Uniwersytecie Streelinga, a jednocześnie, po zniknięciu R. Daneela Olivawa, zostaje nieoczekiwanie Pierwszym Ministrem. Dzieląc czas miedzy badania nad psychohistorią a walkę ze spiskowcami i rządem wojskowym usiłuje za wszelką cenę zapanować nad chaosem, w którym pogrąża się Trantor i Światy Zewnętrzne. Przenosi swe biuro do Biblioteki Imperialnej — największej składnicy wiedzy o ludzkiej cywilizacji. Wie już, że Imperium nie można uratować, ale robi wszystko, by położyć podwaliny pod nowy świat. Zakłada Pierwsza i Drugą Fundację…

Автор: Asimov Isaac
Серия: Fundacja
 
Nagie Słońce

To miała być po prostu kolejna sprawa Elijaha Baleya. Co prawda embriolog Rikaine Delmarre zginął w niezwykłych okolicznościach i nie odnaleziono narzędzia zbrodni, ale zamordować go mogła tylko jedna osoba — jego żona Gladia. Okazuje się jednak, że Delmarre był Przestrzeńcem, że śledztwo trzeba przeprowadzić na dalekiej Solarii i że nowojorskiemu detektywowi raz jeszcze towarzyszyć będzie humanoid Daneel Olivaw. Sytuację komplikuje dodatkowo fakt, że Baleyowi powierzono tajną misję, która może pogorszyć i tak już napięte stosunki Ziemian z Przestrzeńcami. Czy rozwiązanie zagadki morderstwa na odległym Świecie Zaziemskim może zaważyć na przyszłości Ziemi?

Автор: Asimov Isaac
Серия: Roboty
 
Next Of Kin

Remo and Chiun arrive at the vacation paradise of St. Maarten, only to find they're deep in Dutch. The beautiful island is a very ugly scene. A lot of corpses have been showing up, each one bearing the unmistakable stamp of Sinanju, the ancient Korean martial art known only to the two men. The trail of bodies leads to a strange castle . . . and a young Dutchman - a man, it turns out, who's taken a blood vow to send both disciple and mentor to their deaths. A man who knows all their secrets . . . and has a few of his own. It's up to Remo and Chiun to stop him, but this time they're skating on thin ice. And if they slip, the whole world may go under.

Серия: The Destroyer
 
NOMEN ILLIS LEGIO

Это произведение, которое выглядит вполне самостоятельным, на самом деле является отрывком из свеженького романа «Аборт».

Серия:
 
Nati dall'abisso

Nel futuro, la Commissione per l'Energia controllerà rigidamente il mondo. Nelle profondità dell'oceano, però, qualcuno ha preso una strada diversa… e qualcosa di nuovo sta per accadere sulla Terra!

Автор: Clement Hal
Серия:
 
Negro

Nada es como parece cuando se estrellan los sueños y la realidad.

Huyendo de sus agresores por callejones abandonados, Thomas Hunter apenas se escapa yéndose al techo de un edificio. Luego una bala silenciosa de la noche roza su cabeza… y su mundo se vuelve negro. De la negrura surge la asombrosa realidad de otro mundo, un mundo donde domina el mal. Un mundo en el que Thomas Hunter se enamora de una mujer hermosa. Pero luego se acuerda del sueño en el que lo perseguían por un callejón mientras extiende su mano para tocar la sangre en su cabeza.? ¿Dónde termina el sueño y comienza la realidad? Cada vez que se queda dormido en un mundo, se despierta en otro. Pero en ambos, le aguarda un desastre catastrófico… quizás incluso sea causado por él.

Автор: Dekker Ted
Серия:
 
Narrenturm

El fin del mundo no llegó en el Año del Señor de 1420, aunque señales muchas hubo de que así había de ser…

Transcurre la turbulenta primera mitad del siglo XV en Silesia, un país entre los grandes reinos polacos, alemanes y bohemios. Los seguidores de la herejía fundada por Jan Hus – los husitas – se extienden por la región. Aceptada por pobres y villanos, la nueva fe produce convulsiones sociales y políticas. Los grandes señores están divididos: algunos se muestran a favor de los husitas, otros en contra. La poderosa Iglesia de Roma lanza una cruzada tras otra contra los herejes, intentando destruirlos. La horca y la antorcha recorren los campos del corazón de Europa. Pero los espías husitas están por todas partes y sus ejércitos, formados por campesinos y aldeanos, derrotan a los nobles y los pasan a cuchillo.

Reinmar de Bielau, llamado Reynevan, es un joven noble silesio, un médico estudioso de la alquimia y ferviente partidario de trovadores y minnesanger. Su apasionamiento por una mujer casada lo llevará a enfrentarse a una poderosa familia, los Sterz. Perseguido por encargo de ellos, Reynevan huye por todo el centro de Europa, escondiéndose de los asesinos a sueldo. En un principio la huida es poco más que un juego, pero pronto las cosas empiezan a complicarse.

Reynevan no lo sabe, pero la huida emprendida transformará por completo su vida. Encontrará así el verdadero amor y la verdadera amistad, vivirá aventuras y peligros, y por fin participará en la guerra del lado de los más débiles. O al menos eso cree.

La Trilogía de las Guerras Husitas iniciada con Narrenturm y que continúa con Los guerreros de Dios y Lux perpetua es un tour de forcé literario. Narrada como una novela de aventuras medievales, en ella el estilo de Sapkowski es rico y variado. Contiene fragmentos dignos de un Miguel de Cervantes pasado por una turmix psicodélica, está llena de diálogos desternillantes y sin embargo preñados de sentido filosófico, hay escenas brutales y violentas mostradas en toda su desnudez. La Trilogía es tanto una novela picaresca como un bildungsroman o novela de iniciación, en la que los héroes crecen y maduran con el paso del tiempo; es también un tratado moral acerca de los peligros del fanatismo, una divertida revisión de los mitos de la alquimia y la brujería medievales, y una exacta descripción histórica de una época y una región extraordinariamente atractivas.

Narrenturm ("La torre de los locos") es una especie de El nombre de la rosa de nuestros tiempos, menos enrevesada que la obra de Umberto Eco, más profunda en su carga de sentimientos, más divertida y accesible en su técnica literaria. En definitiva: un placer para el lector.

Автор: Sapkowski Andrzej
Серия:
 
Noir

Travelt, a corporate flunkey at DynaZauber, is dead, but his prowler is still stalking the Wedge. Harrisch needs the prowler back, before it spews DynaZauber's secrets to the enemy, so he approaches ex-agent McNihil. McNihil's every nerve ending screams no, but Harrisch won't take no for an answer.

Автор: Jeter K W
Серия:
 
Noise

Hal Clement, the dean of hard science fiction, has written a new planetary adventure in the tradition of his classic Mission of Gravity. It is the kind of story that made his reputation as a meticulous designer of otherworldly settings that are utterly convincing because they are constructed from the ground up using established principles of orbital mechanics, geology, chemistry, biology, and other sciences.

Kainui is one of a pair of double planets circling a pair of binary stars. Mike Hoani has come there to study the language of the colonists, to analyze its evolution in the years since settlement. But Kainui is an ocean planet. Although settled by Polynesians, it is anything but a tropical paradise. The ocean is 1,700 miles deep, with no solid ground anywhere. The population is scattered in cities on floating artificial islands with no fixed locations. The atmosphere isn’t breathable, and lightning, waterspouts, and tsunamis are constant. Out on the great planetary ocean, self-sufficiency is crucial, and far from any floating city, on a small working-family ship, anything can happen. There are, for instance, pirates. Mike’s academic research turns into an exotic nautical adventure unlike anything he could have imagined.

Автор: Clement Hal
Серия:
 
Na glinianych nogach

Kryminalna zagadka w świecie Dysku.

Kto morduje nieszkodliwych staruszków? Kto próbuje otruć Patrycjusza? Kiedy jesienne mgły spowijają Ankh-Morpork, Straż Miejska musi schwytać mordercę, którego nie może zobaczyć. Może golemy coś wiedzą — ale poważni ludzie z gliny, którzy pracują całe dnie i noce, i nigdy nikomu nie wadzą, nagle zaczęli popełniać samobójstwa. Zresztą straż ma także własne problemy. Pewien wilkołak cierpi na syndrom napięcia przedpełniowego.

Kapral Nobbs zaczyna bywać wśród jaśniepaństwa, a u nowego rekruta-krasnoluda można dostrzec pewne bardzo dziwne cechy — zwłaszcza kolczyki i cienie do oczu. Komu można zaufać, kiedy motłoch krąży po ulicach, spiskowcy kryją się w mroku, a wszystkie ślady wskazują niewłaściwy kierunek?

W nocnych ciemnościach komendant straży, sir Samuel Vimes, przekonuje się, że gdzieś tam, być może, wcale nie ma prawdy. Prawda może być wśród słów w jego głowie.

Автор: Pratchett Terry
Серия: Świat Dysku
 
Niewidoczni Akademicy

Kolejna książka o Świecie Dysku. Magowie z tajnego uniwersytetu w Ankh-Morpork słyną z mądrości, talentów magicznych i zamiłowania do popołudniowej herbatki. Z całą pewnością jednak nie ceni się ich jako sportowców. Lord Vetinari, lokalny tyran, sugeruje rektorowi, że uniwersytet powinien przywrócić popularną niegdyś tradycję footballową i skomponować drużynę składającą się z kadry akademickiej i studentów. Profesorowie mają twardy orzech do zgryzienia. Muszą ustalić, dlaczego ich rodacy — niezależnie od wieku i statusu społecznego — przepadają za footballem. Muszą nauczyć się w niego grać. A następnie muszą wygrać mecz, nie korzystając z magii…

Автор: Pratchett Terry
Серия: Świat Dysku
 
N.I.Co: Миссия

Главный герой знакомится с преступником, обладающим воистину невероятной удачей. Однако и его собственные цели, по-видимому, не так уж невинны…

Серия:
 
Neutral Planet

In the galactic war with the Rigelians, every allied system counts, so Earth sends the Peccable to contact the gnorph of planet Fafnir for a treaty. But there’s a Rigelian ship landing at the same time, so the two enemies must compete for the natives’ favor, rather like the Federation and the Klingons did in the classic Star Trek episode Friday’s Child.

Автор: Silverberg Robert
Серия:
 
Nacidos en la Tierra

En esta nueva entrega de «La Saga del Retorno», Shedemei y el Alma Suprema supervisan, ya en la Tierra, la evolución de los humanos descendientes de Nafai y Elemak y su interacción con las nuevas especies que habían evolucionado en el planeta. Surgen de nuevo los problemas de siempre: racismo, explotación, enfrentamientos tribales, etc. El recurso de la hibernación permite mantener la presencia de Shedemei y su poderoso manto de capitana en un papel que deviene mítico y, en cierta forma, bíblico. Pero el misterio sigue siendo al paradero del Guardián de la Tierra cuya presencia, pese a todo, Shedemei y el Alma Suprema creen percibir, de vez en cuando, de forma siempre sutil e imprecisa.

Автор: Card Orson Scott
Серия: Saga del Retorno
 
Nazgul - Трудно жить в России без нагана

• Аннотация:

Взгляд на события с точки зрения инженера-технолога ВПК. Описание организации промышленного производства оружия и

боеприпасов из подножного сырья в предельно примитивных условиях.

В качестве личного огнестрела, для всех попаданцев, выбран револьвер "Наган" обр. 1895 года. Собираюсь подробно растолковать, почему эта немудрящая машинка полвека стояла на

вооружении самой воюющей страны мира, победно прошла две мировые войны и целых сто лет победно служила нашим спортсменам.

Автор: Nazgul
Серия:
 
No past

…Мир Большого Киева. Совершенно невероятная смесь фэнтези и фантастики, иронии — и серьезности. Мир, где маги работают техниками, эльфы обитают в «спальных районах», гномы издавна освоили профессию шахтеров, а вервольфы — «крестные отцы» местной мафии. Мир, в котором ведьмаки сражаются не с чудовищами, а — со взбесившейся техникой… Мир Большого Киева… Мир, уже знакомый вам по роману В. Васильева «Охота на дикие грузовики». Хотите побывать в нем снова? Тогда читайте новую книгу Владимира Васильева из цикла «Техник Большого Киева»!

 
No Doors, No Windows

YOU HAVE NOTHING TO FEAR BUT FEAR ITSELF! The only trouble is, fear comes in so many different shapes and sizes these days. It comes as rejection by a beautiful woman. It comes in the brutalization of your love by an amoral man. It comes with the threat of impending nuclear holocaust; with the slithering shadows in the city streets; with the ripoff artists who lie in wait behind every television commercial. Fear is the erratic behavior of all the nut cases and whackos walking the streets-they look just like you and me and your lover and your mother-and all they need is a wrong word and there they go to the top of an apartment building with a sniperscope'd rifle. Fear is all around you. You have nothing to fear but fear itself, right? Sure. The only trouble is, the minute you get all the rational fears taken care of, all battened down and secure, here comes something new. Like what? Well, like the special fears generated in these 16 incredible stories. Fear described as it's never been described before, by the startling imagination of Harlan Ellison, master fantasist, tour-guide through the land of dreadful visions, unerring observer of human folly and supernatural diabolism. Or, quoting the Louisville Courier-Journal & Times, Ellison's "stories are kaleidoscopic in their range, breathtaking in their beauty, hideous in their deformity, insulting in their arrogance and unarguable in the accuracy of their insight." AND HERE ARE 16 NEW TERRORS TO SCARE THE BEJEEZUS OUT OF YOU!

Автор: Ellison Harlan
Серия:
 
Net тебя!

3 место на ККР (Аэлита 2007). Опубликован в «Пороге», "Уральском Следопыте" 2/2008, сборнике "Аэлита-004"

Серия:
 
Автор: Filippo Paul Di
Серия:
 
Nostalgia za Sluag Side

– Dokąd – warknął kierowca.

Wzrok Ashcrofta znowu zatrzymał się na dymiących kratach.

– Sluag Side – rzucił odruchowo.

– A gdzie to do cholery jest?!

Ashcroft spojrzał w zaczerwienione oczy taksówkarza. Potem roześmiał się cicho.

– Nie wiem. Naprawdę nie wiem.

Pewien znajomy pisarz przyznał mi się, że okropnie wstydzi się swoich książek sprzed piętnastu lat. Wiele by dał, aby nigdy się nie ukazały i do dzisiaj żałuje, iż ich oryginały nie pozostały na zawsze w szufladzie jego biurka. Czy autorzy Nostalgii… myślą podobnie? Szczerze mówiąc – nie wiem.

Niewielkie miasteczko na południu Stanów nawiedza fala brutalnych morderstw. Ten, kto spodziewa się w tym ręki niewidzialnego i niesłychanie przebiegłego mordercy, srodze się zawiedzie. Przyczyny całego zamieszania usatysfakcjonowałyby nawet najbardziej ortodoksyjnych zwolenników serialu z literką iks w tytule. Nie chcąc zdradzać zbyt wiele, powiem tylko, że korzenie intrygi sięgają starożytnych legend perskich. W całą sprawę uwikłane są rząd i wojsko, a wszystko odbywa się w atmosferze toczącej się kampanii wyborczej. Wielki spisek zatacza coraz szersze kręgi, gra toczy się o nadspodziewanie wielką stawkę. Całości dopełnia próba przejęcia kontroli nad narodem za pomocą modyfikujących geny tabletek.

Uwaga, to jeszcze nie koniec! Wielbiciele równie wiekowego jak powieść systemu RPG Dungeons Dragons – to lektura dla was. Tytułowe Sluag Side to ogromne podmiejskie kanały. Przemykające w mroku sylwetki, szepty i czająca się w powietrzu tajemnica czynią z nich miejsce nie mniej ciekawe od niejednej smoczej jaskini. Dodatkową atrakcją jest pewna, notabene nieszkodliwa, sekta podstarzałych satanistów.

Całości obrazu dopełniają piękne, aczkolwiek niebezpieczne, kobiety. Nie zabrakło szybkich samochodów, a ciekawostką jest pościg… helikopterowy. Detaliczne wręcz opisy broni, będącej na wyposażeniu armii amerykańskiej, zadowolą prawdziwych koneserów.

Książka, mimo swoich niewielkich rozmiarów, przytłacza ilością wątków. Coraz to nowe sekrety i smaczki atakują z częstotliwością ckm-u. Wartka akcja może sprawić, że, osoba bez zacięcia detektywistycznego zginie w otchłani fabuły. Główni bohaterowie sprawiają całkiem niezłe wrażenie. Para detektywów – Ashcroft i Layne – mimowolnie kojarzą się ze słynną dwójką z Baker Street. Kapitanowi nie można zarzucić braku wyrazistości. Jego specyficzny styl bycia i poczucie humoru mogą się podobać. Layne zaś, niczym filmowy Shrek, jak cebula ujawnia swoje nowe talenty, by w finale odkryć swą największą tajemnicę.

Podsumowując, Nostalgię za Sluag Side traktowałbym bardziej jako ciekawostkę niż lekturę obowiązkową. Ze względu na swoją nikłą dostępność może być dla fanów twórczości Andrzeja Ziemiańskiego ciekawym elementem domowej biblioteki. Reszta narodu powinna ją sobie z czystym sumieniem podarować.

Автор: ński Andrzej
Серия:
 
Nights of Villjamur

The ancient city of Villjamur is threatened by a long-expected ice age, and thousands of refugees from the coming freeze are camped outside its gates, causing alarm and the threat of disease for the existing population. When the Emperor commits suicide, his elder daughter, Rika, is brought home to inherit the Jamur Empire, but the sinister Chancellor plans to get rid of her and claim the throne for himself. Meanwhile an officer in the Inquisition, in pursuit of a mysterious killer, also uncovers a conspiracy within the Council to solve the refugee crisis by wholesale slaughter, and a cultist magician is causing a trail of havoc in his search for immortality and his obsessive quest to gain access into another world. To the far fringes of the Empire is despatched military commander to investigate a mysterious new race of undead that seems intent on genocide of the most gruesome nature. Gradually the separate strands of romance, jealousy, political intrigue and dark violence converge in a superb new action series of enthralling fantasy.

Автор: Newton Mark Charan
Серия: , Legends of the Red Sun
 
Nightscape

TV Series Placement: Post-Season 3 / Few weeks after "A New Beginning"While traveling through Colorado, Liz sees a vision of Maria being chased through a large house. Needless to say, the van then mysteriously breaks down right in front of a creepy old mansion. Tired of being pushed around by fate, the group decides to spend the night. But what they find hidden inside the house forces them all to face a powerful enemy, Max to make a decision about his leadership abilities, and Liz to reconsider her role in the group now that her powers are developing. Looks like the battles they fought back in Roswell aren't entirely over. And while the group knows they have changed their destiny by leaving Roswell, they begin to wonder how much they are really in control. Liz can see the future, but when they act on her visions, are they changing or simply carrying out their destiny?

Автор: Ryan Kevin
Серия: Roswell’’
 
No Dominion

A review by Victoria Strauss

Joe Pitt's a Vampyre. He's been infected by a Vyrus that slows aging, imparts phenomenal strength and sensory abilities, and survives by feeding off its host's blood – which forces its host to go out and drink more blood so the Vyrus can survive. There's a whole Vampyre subculture in New York City, dominated by several powerful Clans – a hidden world of power and violence unsuspected by ordinary human beings. In this secret world, Joe's what's known as a Rogue. Though he was once an enforcer for the politically-minded Society, does occasional strong-arm work for the powerful Coalition, and is the object of periodic recruitment efforts by the mysterious Enclave, he has no fixed Clan alliance.

This can be a problem when the freelance jobs dry up, and there's no money to buy the packaged blood that keeps a Vampyre from prowling the streets and ripping people's throats out. To make matters worse, Joe's worried about his girlfriend Evie, whose HIV status is deteriorating and whose medical bills are mounting. Swallowing his pride, he goes to Terry Bird, leader of the Society, and asks for work. As it happens, Terry's got something that needs looking into. There's a growing drug problem in the Vampyre community, some really bad stuff that makes users go crazy – not easy to manage for those infected with the Vyrus, which is solicitous of its hosts and cleans drugs and alcohol out of their systems almost as fast as they go in. Terry asks Joe to find out who's dealing.

A little pressure on Joe's favorite snitch turns up a middleman: a trust fund kid in a downtown loft who calls himself the Count. The drug is in bags of fresh, Vyrus-infected blood. Drinking infected blood would kill a Vampyre – but the drug isn't consumed, it's injected. The Count doesn't know what the drug is or why it works, but he does know where it comes from: Uptown, above 110th Street, the area controlled by the Vampyre Clan known as the Hood. This is enemy turf. To reach it, Joe will have to cross Coalition territory, and he's not exactly on good terms with the Coalition either. But Hood thugs and Coalition enforcers turn out to be the least of his problems. A forgotten evil waits in an Uptown mansion, along with a deadly plot that could lead to war among the Clans – unless Joe can survive long enough to figure out who's pulling the strings.

Already Dead was gritty and hip, packed with exciting action yet carefully attentive to the nuances of character. No Dominion is even better. The plot is a nonstop, explosively gory thrill-ride whose twists and reversals deliver surprises right up until the end – a true page-turner, impossible to put down. The glimpses of Vampyre culture, a bizarre nighttime world invisible to those who walk in daylight, are both fascinating and chilling, and the vicious complexities of Vampyre politics, where the smallest alteration of the balance could tip the Clans into open conflict, have plenty of real-world resonance.

As before, Charlie Huston fills the book with memorable characters – from the bigoted, relentless Vampyre matriarch Maureen Vandewater, to DJ Grave Digga, the charismatic leader of the Hood, to Terry Bird, who combines a post-Woodstock cultural ethos with a Machiavellian mastery of double dealing, to the Count, an amoral Gen-X slacker whose home life is a series of satirical references to Dracula movies ("I hate that self-aware, ironic, pop culture Vampyre shit," Joe tells him at one point). Huston has an amazing ear for dialogue, and endows each of these characters with his or her own distinctive voice. As for Joe, a tough guy's tough guy whose profane, world-weary first-person narration anchors the story, he edges close to noir stereotype, but is saved from actually becoming stereotypical by his very human doubts, and his unflinching recognition of his own moral failings.

Huston doesn't neglect the meta-story. Once again, Joe must seek help from the secretive Enclave, which is founded on the belief that the Vyrus is a spiritual force that will ultimately produce a Vampyre savior. Joe's discoveries about the drug may reflect upon that spiritual quest, and also raise disturbing questions about the origins and history of Vampyre society. Hopefully, we'll learn more in the series' next installment. I can't wait.

Автор: Huston Charlie
Серия:
 
Nightingale lament

Введите сюда краткую аннотацию

Автор: Green Simon R
Серия: Nightside
 
Nevermore

После ядерной войны на Земле сохранились только вороны. Но и они погибают — от голода. И один из воронов находит бутылку с заключенным в ней джинном. И загадывает желание…

 
Серия:
 
Nomads of Gor

Tarl Cabot, warrior and tarnsman, left the forbidden Sardar Mountains on a mission for the Priest-Kings of Gor, the barbaric world of Counter-Earth. The Priest-Kings were dying, and he had to find their last link to survival. All he knew about his goal was that it lay hidden somewhere among the nomads.

There were hidden the Wagon Peoples, the wild tribes that lived off the roving herds of bosk, fiercest of the animals of Gor. But still more fierce were their masters, the savage Tuchuks. All men fled before them when they moved.

All except Tarl Cabot, who stood alone, watching the oncoming clouds of dust that might bring him death.

Автор: Norman John
 
Nomads of Gor

Tarl Cabot, warrior and tarnsman, left the forbidden Sardar Mountains on a mission for the Priest-Kings of Gor, the barbaric world of Counter-Earth. The Priest-Kings were dying, and he had to find their last link to survival. All he knew about his goal was that it lay hidden somewhere among the nomads.

There were hidden the Wagon Peoples, the wild tribes that lived off the roving herds of bosk, fiercest of the animals of Gor. But still more fierce were their masters, the savage Tuchuks. All men fled before them when they moved.

All except Tarl Cabot, who stood alone, watching the oncoming clouds of dust that might bring him death.

Автор: Norman John
 
Necro Files: Two Decades of Extreme Horror

Spanning over twenty years, 20 masters and modern authors of hardcore horror share their most bad-ass stories in this special edition from Comet Press. Many hard to find and out of print, some that were banned, Necro Files covers every imaginable mode of mayhem including serial killers, necrophilia, cannibals, werewolves, zombies, sex fetishes, psychopaths, snuff, occult, and more stories that dial into the dark side of human nature.

Серия:
 
Najemnik

Автор: Banks Iain M
Серия: Kultura
 
Návrat z hvězd

Vědeckofantastický román rozvíjí zajímavý problém astronauta, jenž se po mnoha letech putování vesmírem opět vrátil na Zemi. Na té zatím uběhlo 137 let a život lidí i jejich názory a myšlení se v jejich běhu změnily tak dokonale, že dobyvatel vesmíru si na Zemi připadne cizincem. Uvědomuje si, že jeho svět se rozpadl a zmizel v propasti času a těžce v sobě řeší otázku, zda má z té Země znovu vzletět do vesmíru anebo se poddat zákonům jejího nověho života..

Автор: Lem ław
Серия:
 
Natives of Space

Well known as the author of MISSION OF GRAVITY, CYCLE OF FIRE, CLOSE TO CRITICAL and for his many other extraordinarily realistic creations of extraterrestrials, it is remarkable that Hal Clement's novelettes have never appeared in book form before. — Here are three of the best — each dealing with a different aspect of communication with creatures so alien to mankind that the first thing to do is throw speech out the window!

Автор: Clement Hal
Серия:
 
Nightwatch

This text includes extracts from songs by the bands

Picnic, Sunday, Spleen, and Blackmore's Night

Copyright © 2006 Sergei Lukyanenko

This book is a work of fiction. Names, characters, places and incidents are either the product of the author's imagination or are used fictitiously. Any resemblance to actual events or locales or persons, living or dead, is coincidental.

ISBN 1-4013-5979-5

First Edition

Автор: Lukyanenko Sergei
Серия: Дозоры, Watches
 
Nightwatch

This text includes extracts from songs by the bands

Picnic, Sunday, Spleen, and Blackmore's Night

Copyright © 2006 Sergei Lukyanenko

This book is a work of fiction. Names, characters, places and incidents are either the product of the author's imagination or are used fictitiously. Any resemblance to actual events or locales or persons, living or dead, is coincidental.

ISBN 1-4013-5979-5

First Edition

Автор: Lukyanenko Sergei
Серия: Дозоры, Watches
 
Автор: Lem Stanislav
Серия:
 
Серия:
 
Nightingale

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=AGSJ-5oLDyY#!

Bron Jones was abandoned as a newborn. Thrown into foster care, he is rejected by one family after another, until he meets Olivia, a gifted and devoted high-school teacher who recognizes him for what he really is—what her people call a “nightingale.”

But Bron isn’t ready to learn the truth. There are secrets that have been hidden from mankind for hundreds of thousands of years, secrets that should remain hidden. Some things are too dangerous to know.

Bron’s secret may be the most dangerous of all.


In his remarkable young adult fantasy debut, David Farland shows why critics have called his work “compelling,” “engrossing,” “powerful,” “profound,” and “ultimately life-changing.”

“Nightingale” launches a marvelous contemporary fantasy for young adults, a grand adventure overflowing with wonders. Alternately laugh-out-loud funny and terrifying, there’s a sweetness and passion to this novel that keeps readers up long into the night.


“The world of fantasy has a new king!” — John Jerrold

“A thrilling ride, with plenty of twists, action, and amazing characters.  I ripped through it.  Highly recommended.” — James Dashner, New York Times Bestseller

“A beautifully crafted experience: stunning art, haunting music and delightfully subtle animated accents all accompany a riveting and deeply human story. There is (quite literally) nothing else like it.” —  Editionals

“Farland is simply one of the best sci-fi and fantasy writers alive.” —  Orson Scott Card, Hugo, Nebula, and World Fantasy Award Winner

Автор: Farland David
Серия: Nightingale
 
Nefrytowy Tron

Drugi tom cyklu „Temeraire” — niezwykłego połączenia fantasy i powieści historycznych z czasów napoleońskich.

Kapitan Laurence i Temeraire, nowicjusze w brytyjskim Korpusie Powietrznym, odegrali decydującą rolę w bitwie pod Dover, przyczyniając się do odparcia francuskiej inwazji. Niestety, wkrótce wpadają w kłopoty. Kiedy Chińczycy dowiadują się, że Temeraire — niezwykle rzadki smok, którego podarowali Napoleonowi — dostał się w ręce Anglików, wysyłają do Londynu gotową na wszystko delegację, aby go odzyskać. Laurence jednak odmawia współpracy. Za nieposłuszeństwo grozi mu szubienica, więc wbrew własnej woli musi wyruszyć z Temeraire’em w długą i niebezpieczną podróż na Daleki Wschód. Na dworze chińskiego cesarza czekają go jeszcze bardziej szokujące niespodzianki…

Автор: Novik Naomi
Серия: Temeraire (pl)
 
Naked City: Tales of Urban Fantasy

In this thrilling collection of original stories some of today's hottest paranormal authors delight, thrill and captivate readers with otherworldly tales of magic and mischief. In Jim Butcher's ' Curses' Harry Dresden investigates how to lift a curse laid by the Fair Folk on the Chicago Cubs. In Patricia Briggs' 'Fairy Gifts,' a vampire is called home by magic to save the Fae who freed him from a dark curse. In Melissa Marr's 'Guns for the Dead,' the newly dead Frankie Lee seeks a job in the afterlife on the wrong side of the law. In Holly Black's 'Noble Rot,' a dying rock star discovers that the young woman who brings him food every day has some strange appetites of her own.

Featuring original stories from 20 authors, this dark, captivating, fabulous and fantastical collection is sure to have readers coming back for more.

Серия:
 
Neues vom Watership Down

Hunderttausende von Lesern, die »Unten am Fluß - Watership Down« begeistert aufgenommen haben, werden mit Vergnügen noch einmal in diese einzigartige und verzauberte Welt eintauchen, um zu erfahren, was es mit König Berser-Kerl auf sich hat oder dem Fuchs im Wasser oder wie die Sache mit dem Kaninchengespenst ausgeht. Und erst die Geschichten von den Abenteuern El-ahrairahs, dem Heldenkaninchen, und von Rabscuttle, seinem Getreuen, die sie während der Heimreise nach dem schrecklichen Zusammentreffen mit dem Schwarzen Kaninchen von Inle zu bestehen hatten! Aber auch Hazel, Fiver, Bigwig und ihre Gefährten kommen zu Wort und berichten vom geheimen Fluß, vom Marsch über den großen Sumpf, vom Treiben im Gehege des Weibchens Flyairth und über die Berufung Hyzenthlays zum ersten weiblichen Kaninchenführer.


DER AUTOR

Richard Adams, 1920 geboren, studierte in Oxford Literatur und Geschichte. Seit seinem Welterfolg »Unten am Fluß -Watership Down« hat er weitere Bücher veröffentlicht, darunter »Shardik« und »Die Hunde des Schwarzen Todes«. Er lebt mit seiner Frau Elizabeth im Süden Englands.


Titel der englischen Originalausgabe bei Hutchinson, London:

Tales from Watership Down


Aus dem Englischen von Fred Schmitz

Автор: Adams Richard
Серия:
 
Nocny Patrol

Współczesna Moskwa. Trwa tysiącletni rozejm między siłami Ciemności i Światła. Każda ze stron w ramach Wielkiego Traktatu powołała do życia organa stojące na straży porządku. Tytułowy „Nocny Patrol” obserwuje poczynania sił Ciemności, by działały one zgodnie z traktatem. W ten sam sposób pracuje „Dzienny Patrol”, pilnujący, aby dobro nie rozprzestrzeniało się na świat. Status quo zostanie utrzymany, póki któraś ze stron nie obejmie znaczącej przewagi lub nie złamie warunków porozumienia. W sam środek „wojny” wrzucony zostaje świeżo upieczony strażnik „Nocnego Patrolu” – Antoni. Nie zdaje sobie sprawy, że jego udział będzie znaczący w końcowym rozrachunku między siłami Ciemności i Światła.

Автор: Łukjanienko Siergiej
Серия:
 
Nemezis

A férfi ott ült a szobában, egyedül, a világtól elzárva.

Odakint csak a csillagok ragyogtak. Közöttük az az egy is a maga kis bolygórendszerével. Tisztán látta lelki szemeivel, tisztábban, mintha átlátszóvá tenné az ablakot és élő valóságában is megpillantaná.

Egy apró csillag, rózsásvörös színű, a vér és a pusztulás színe, erre utal a neve is.

Nemezis!

Nemezis, az isteni megtorlás istennője.

Автор: Asimov Isaac
Серия:
 
Numbers

Ever since she was child, Jem has kept a secret: Whenever she meets someone new, no matter who, as soon as she looks into their eyes, a number pops into her head. That number is a date: the date they will die. Burdened with such awful awareness, Jem avoids relationships. Until she meets Spider, another outsider, and takes a chance. The two plan a trip to the city. But while waiting to ride the Eye ferris wheel, Jem is terrified to see that all the other tourists in line flash the same number. Today's number. Today's date. Terrorists are going to attack London. Jem's world is about to explode!

Автор: Ward Rachel
Серия:
 
Nieznana

Kiedyś Cassiel była potężnym dżinnem. Ale sprzeciwiła się swemu panu, który zesłał ją na ziemię, gdzie spotkała Strażników Pogody – ludzi obdarzonych mocą panowania nad żywiołami. I pokochała jednego z nich, łamiąc odwieczne prawo swojej rasy…

Nagle dzieci Strażników zaczynają znikać bez śladu. Cassiel pragnie pomóc je ocalić i rozwiązać zagadkę łączącą śmiertelników i dżinny. Wyklęta ze swojego świata, nieznana w świecie ludzi może liczyć tylko na własne nadwątlone moce i oszałamiającą moc uczucia…

Автор: Caine Rachel
Серия:
 
Needle

Two alien races lived under a single sun, someplace across the galaxy, sharing their world… sharing life itself. For they lived together in a partnership more perfect than any other known to the intelligences of the galaxy. Together, the two races became one, each deriving from the other that which made him greater than his individual self. Host and symbiote, they lived together, shared together… two bodies in one. For the one race was symbiotic, amorphous, able to enter the body of the other.

Then one symbiote turned Criminal, and his race could not rest until he was tracked down. But the Criminal could hide in any living thing… and on Earth there were over two billion humans alone!

HAL CLEMENT blends a masterpiece of science fiction with a story of pure detection to produce his best novel, and one of the most famous s-f novels of the past quarter-century.

Автор: Clement Hal
Серия: Needle
 
Автор: Watt-Evans Lawrence
Серия:
 
Автор: Efremov Ivan
Серия:
 
Northstar Rising

A generation after a global nuclear catastrophe, Minnesota is a steamy tropical environment of lush plants and horrifically mutated insects.

Emerging torn and battered after a triple jump through the gateways, Ryan Cawdor and his band of post-holocaust survivors discover an abandoned cyronics complex — a doomed fantasy begun a century before in a world far away from Deathlands. Dr. Mildred Wyeth is successfully revived from subzero suspended animation and joins the team of warrior survivalists.

In the jungles of Minnesota, the group discovers yet another freakish legacy of a world gone hideously wrong: Vikings.

In the Deathlands, the past and the future are clashing with frightening force.

Автор: Axler James
Серия: Deathlands
 
Neuromancien

« Science-fiction à court terme qui explore les retombées des technologies de pointe, notamment l’informatique, dans tous les aspects de la vie quotidienne. Ambiance marquée par la culture rock et flirt fréquent avec le polar. »

Cette citation tirée du catalogue Présence du futur illustre parfaitement l’univers cyberpunk dont Neuromancien, premier livre de Gibson, est l’oeuvre fondatrice.

Récompensé dès sa sortie par les prix Hugo, Nébula et P K Dick, ce roman se passe entre Hong Kong, Atlanta et Londres.

Chase est un ancien pirate de la matrice, cet univers qu’il définit comme « une hallucination consensuelle ». Après la destruction de son système nerveux par un de ses employeurs, il survit désormais grâce à l’alcool et aux drogues et trempe dans plusieurs trafics d’organes et de matériel informatique. Alors qu’il s’apprête à franchir le point de non retour dans cette spirale d’autodestruction, il se voit offrir une nouvelle naissance : la possibilité de retourner dans la matrice « pour l’exultation désincarnée » qu’elle procure, « le corps, c’est de la viande »..

Автор: Gibson William
Серия: Trilogie de la conurb
 
Автор: , автора без
Серия:
 
Némesis

O ano é 2236. A Terra e suas cem colônias espaciais estão super-povoadas, decadentes, ultrapassadas. A dois anos-luz de distância, escondida por uma nuvem de poeira, está Nêmesis, a estrela mais próxima do Sol, em torno da qual gira o planeta Megas, com o satélite natural Eritro e o artificial Rotor.

Quando Nêmesis foi descoberta, os rotorianos a consideraram como a última esperança da raça humana, ponto de partida para uma nova civilização. E foi sob a liderança do comissário Janus Pitt, homem de forte personalidade, que eles viajaram secretamente para o sistema nemético com o objetivo de fundar uma sociedade mais forte, mais pura, mais organizada que aquela que haviam deixado para trás. Mas Marlene, uma mocinha rotoriana dotada de uma incomum habilidade de interpretar, pelos indícios do corpo, as mais bem guardadas emoções humanas, descobre que a promissora estrela é, na verdade, uma terrível ameaça para a Terra. Pitt está a par de todo o segredo, mas se recusa a prevenir os terráqueos; e Marlene sabe que se não agir rápido, o desastre será inevitável…

Durante quase quarenta anos, Isaac Asimov vem empolgando leitores em todo o mundo com suas famosas séries da Fundação, dos Robôs e do Império. Embora Nêmesis não pertença a nenhuma série, possui a força de estilo e precisão de detalhes técnicos que caracterizam seus romances anteriores. A ênfase ao fator psicológico acrescenta, no entanto, uma dimensão inteiramente nova à obra do grande mestre da ficção científica.

Автор: Asimov Isaac
Серия:
 
Автор: Asimov Issac
Серия:
 
Najczarniejsza Godzina

Lato. Pora długich, wolno upływających dni i krótkich, gorących nocy. Niestety, zamiast wylegiwać się na plaży, Suzy musi wcielić się w niańkę. Nie zamierza się tym jednak przejmować, ma dużo ważniejsze sprawy na głowie. Na przykład ducha, który dzieli z nią sypialnię. No i tajemnicze zniknięcie Jesse'a, które pachnie czymś groźnym, by nie powiedzieć… diabolicznym. Ale znajdzie go, choćby kosztowało ją to życie!

Автор: Carroll Jenny
Серия:
 
No Present Like Time

Another year in mankind's war for survival against the insects. God is still on holiday, the Emperor still leads and his cadre of immortals are still quarreling amongst themselves. It is known that the insects are reaching the Fourlands from the Shift but now mankind just has to do something about it. And in the meantime attention shifts to new lands and a naval expedition is launched. And Jant, the Emperor's drug-addicted winged messanger is expected to join it. Just perfect for a man terrified of ships and the sea. Steph Swainston's trilogy is building to be a landmark of modern fantasy. This is a wildly imaginative, witty yet profound fantasy, peopled with bizarre yet real characters.

Автор: Swainston Steph
Серия:
 
Niezwyciężony

Data wydania polskiego: 1964

Автор: Lem Stanislaw
Серия:
 
Noc Świętojańska

Miranda dwa razy odwiedziła Królestwo Ciemności i w mrocznym kraju Timona zakochała się w dumnym Waregu, Gondagilu. Bezgranicznie i nieszczęśliwie – on bowiem nie mógł jej towarzyszyć do Królestwa Światła. Teraz mór został zamknięty na stałe, a Miranda wie, że czas nie sprzyja jej miłości. Kiedy on przeżyje miesiąc bez Gondagila, w Królestwie Ciemności minie cały rok…

Автор: Sandemo Margit
Серия:
 
Na Ratunek

Dobre istoty w Królestwie Światła stworzyły eliksir usuwający z ludzkich serc zło i wrogie myśli. By jednak uratować Ziemię, należy opryskać cudownym płynem wszystkich jej mieszkańców. Czasu zostało niewiele, sytuacja na świecie staje się coraz gorsza: pleni się korupcja, rządy przejęła mafia. Na szczęście wciąż jeszcze istnieje miłość…

Автор: Sandemo Margit
Серия:
 
NightWhere

"NightWhere" is a great new novel from John Everson. Though I highly recommend the book to all fans of horror and suspense, this does come with the warning that the subject matter is extremely graphic and intense in both sexual and violent content. It is never gratuitous, however, for to hold back anything depicted in its pages would betray the premise and the book would suffer for it.

“NightWhere” proves that not only has Everson grown as an artist over the last ten books, he is also brave enough to follow a story where it leads. Stephen King stated that once he finished “Pet Sematary” he put it away in a drawer thinking it too extreme for publication. The shock and awe of this high adrenaline narrative has much the same effect of that King novel or “The Exorcist.”

As with many great horror novels, we begin with normalcy. Mark and Rae seem a happily married couple but for one main problem-Mark cannot satisfy his wife’s insatiable sex drive. He agrees to an open marriage and this works for them, up to the point of accepting an invitation to NightWhere, a covert sex club. In this new completely uninhibited environment, Rae finally achieves sexual satisfaction from some extreme BDSM provided there. She is then hurled into the perverse and violent inner sanctum of The Watchers who run NightWhere, disappearing from Mark’s life after the last time she goes to the club alone.

I will not spoil the plot further except to state that Mark does truly love Rae and embarks on a quest to bring her back from the apparent damnation the club has drawn her into. This sets the book apart from other extreme horror novels I have read that explore similar themes. When the novel shifts to the POV of this tortured soul, the reader is right there with him, experiencing the degradation he continues to endure in hope of freeing Rae.

I read the book quickly and felt kind of exhausted and devastated at the end. The book is extremely well written, providing the kind of reading experience you get from Cormac McCarthy “The Road” or Scott Smith’s “The Ruins”-relentless in both realism and emotional impact.

If you can endure the extreme horror of writers like Edward Lee, I highly recommend this risky venture by John Everson. He takes the reader into the bleak darkness of addiction and obsession, but rather than relying on gore and shock, it is his emotionally charged depictions of the damned characters at its core that keep you hooked.

– George Wilhite

Автор: Everson John
Серия:
 
Night Train to Rigel

It all starts when a man comes to deliver a message to Frank Compton—only to fall dead at his feet. What follows is a suspenseful thriller that only Timothy Zahn, a master of hard SF adventure, could have written.

More than two hundred years from now, the Quadrail transportation system run by the enigmatic Spiders connects civilizations throughout the galaxy. But someone is threatening the entire system and the worlds it serves with a military force that could wreak interstellar havoc. Worse yet, a more subtle and sinister threat lurks: the Modhri, whose unique coral is prized throughout the galaxy, but which has properties that may create addiction—or worse. Compton, a sharp investigator, lost his job with Earth’s security forces when he exposed a corrupt scheme that had roots in high places. Enlisted by the Spiders to find out who’s trying to take over the Quadrail, he’s got his hands full, because he’s got beings of many races gunning for him to keep him from discovering a far-flung conspiracy that could destroy every civilization in the galaxy.

The result is one of Zahn’s most memorable and compelling novels in years.

Автор: Zahn Timothy
Серия: Quadrail
 
Автор: Caine Rachel
Серия: Weather Warden
 
Автор: Jordan Robert
Серия:
 
Автор: Sheckley Robert
Серия:
 
Natura bestiarum.

Европа XIV века. История пошла другим путем. Одиозный "Молот ведьм" был создан на полтора века раньше, чем в реальной истории; Инквизиция появилась на сотню лет раньше, чем соответствующая организация в нашем мире. Раньше появились и ее противники, возмущенные методами и действиями насквозь коррумпированной и безжалостной системы. Однако существование людей, обладающих сверхъестественными способностями, является не вымыслом, а злободневным фактом, и наличие организации, препятствующей им использовать свои умения во зло, все-таки необходимо.


Германия, зима 1394 a.D. Следователь Конгрегации Курт Гессе и его помощник Бруно Хоффмайер, направленные к очередному месту прохождения службы, застигнуты метелью. Они вынуждены остановиться на ночлег в придорожном трактире. Разыгравшаяся метель делает дальнейший путь невозможным, и уже следующей же ночью становится ясно, что скука – еще не самая большая неприятность, свалившаяся на их головы.


Страница автора на СИ: http://samlib.ru/p/popowa_nadezhda_aleksandrowna/


Файл размещен в библиотеках Флибуста и Либрусек c согласия автора

 
Natura bestiarum.

Европа XIV века. История пошла другим путем. Одиозный "Молот ведьм" был создан на полтора века раньше, чем в реальной истории; Инквизиция появилась на сотню лет раньше, чем соответствующая организация в нашем мире. Раньше появились и ее противники, возмущенные методами и действиями насквозь коррумпированной и безжалостной системы. Однако существование людей, обладающих сверхъестественными способностями, является не вымыслом, а злободневным фактом, и наличие организации, препятствующей им использовать свои умения во зло, все-таки необходимо.


Германия, зима 1394 a.D. Следователь Конгрегации Курт Гессе и его помощник Бруно Хоффмайер, направленные к очередному месту прохождения службы, застигнуты метелью. Они вынуждены остановиться на ночлег в придорожном трактире. Разыгравшаяся метель делает дальнейший путь невозможным, и уже следующей же ночью становится ясно, что скука – еще не самая большая неприятность, свалившаяся на их головы.


Страница автора на СИ: http://samlib.ru/p/popowa_nadezhda_aleksandrowna/


Файл размещен в библиотеках Флибуста и Либрусек c согласия автора

 
Next

Is a loved one missing some body parts? Are blondes becoming extinct? Is everyone at your dinner table of the same species? Humans and chimpanzees differ in only 400 genes; is that why a chimp fetus resembles a human being? And should that worry us? There's a new genetic cure for drug addiction--is it worse than the disease? What's coming Next? Get a hint of what Michael Crichton sees on the horizon in this short video clip: high bandwidth or low bandwidth We live in a time of momentous scientific leaps, a time when it's possible to sell our eggs and sperm online for thousands of dollars and to test our spouses for genetic maladies. We live in a time when one fifth of all our genes are owned by someone else, and an unsuspecting person and his family can be pursued cross-country because they happen to have certain valuable genes within their chromosomes... Devilishly clever, Next blends fact and fiction into a breathless tale of a new world where nothing is what it seems and a set of new possibilities can open at every turn. Next challenges our sense of reality and notions of morality. Balancing the comic and the bizarre with the genuinely frightening and disturbing, Next shatters our assumptions and reveals shocking new choices where we least expect. The future is closer than you think.

Автор: Crichton Michael
Серия:
 
Naar het Middelpunt der Aarde

Naar het middelpunt der aarde (Originele titel Voyage au centre de la terre, in sommige Nederlandstalige versies ook vertaald als Reis naar het middelpunt der aarde) is een van de eerste boeken van de Franse schrijver Jules Verne. Het boek verscheen voor het eerst in 1864.

Prof. Lidenbrock bestudeert een oude IJslandse gecodeerde runentekst. Uiteindelijk weet hij, met enige hulp van zijn neefje Axel, deze te ontcijferen. De tekst luidt:

Daal af in den krater van den Sneffels Yocul (Snæfellsjökull), dien de schaduw van den Scartaris treft vóór den eersten Juli, vermetele reiziger! en gij zult het middelpunt der aarde bereiken. Ik heb het gedaan. Arne Saknussemm.

De professor onderneemt hierop met Axel de reis naar IJsland om in de slapende vulkaan Snæfellsjökull af te dalen, samen met de ingehuurde gids Hans.

De groep daalt dieper en dieper af en reist daarbij ook zuidwaarts, weg van IJsland. Ze zien allerlei rotsformaties, fossielen en mineralen. Op een diepte van "dertig uur gaans" (ca. 150 km) bereikt het gezelschap een onderaardse zee, die de Lidenbrockzee wordt genoemd. De enorme grot wordt verlicht door een elektrisch verschijnsel en er komen zelfs weerverschijnselen voor. Op een geïmproviseerd vlot vertrekken ze van Grauben-haven (vernoemd naar Axels geliefde) via het vulkanische eilandje Axel naar Kaap Saknussemm aan de zuidkust van deze enorme zee.

De oversteek duurt vele dagen en de reizigers ontdekken prehistorische dieren en wonen zelfs een gevecht bij tussen een plesiosaurus en een pliosaurus. Ook raken ze in een storm verzeild.

Bij Kaap Saknussemm blijken zelfs prehistorische bossen, dinosaurussen en een prehistorische mens te leven. De groep vindt dit niet erg veilig en trekt zich terug. Bovendien blijkt Saknussemm een grot bij de kaap ingegaan te zijn, wat blijkt uit een oud mes en een inscriptie.

Al snel blijkt de weg door een rotsformatie te zijn geblokkeerd. Axel en de professor trachten het blok met buskruit op te blazen, maar de ontploffing heeft een onvoorzien neveneffect. De zee met het vlot met daarop Axel, de professor en Hans wordt in een donker gat gezogen.

De stroom leidt uiteindelijk weer omhoog, naar de kraterpijp van een vulkaan. Het water verdampt meer en meer en een soort lavadeeg blijft achter. Uiteindelijk verliezen ze hun bewustzijn, komen met hun vlot en al door de krater naar buiten en komen aan de voet van de vulkaankegel weer bij. Zij blijken op het Italiaanse eiland Stromboli te zijn.

Na Hans te hebben uitbetaald gaat elk zijns weegs. Professor Lidenbrock wordt zeer beroemd en Axel trouwt met zijn beminnelijke Gräuben.

Автор: Verne Jules
Серия:
 
Автор: Tubb EC
Серия: Dumarest of Terra
 
Nessun dove

Sotto le vie di Londra c’è un mondo che la maggior parte delle persone non riesce neppure a immaginare. Una città di mostri e di santi, di assassini e di angeli, cavalieri in armatura e pallide ragazze in velluto nero: questa è la Londra di chi è precipitato tra le fenditure. Richard Mayhew è un giovane uomo d’affari che sta per scoprire l’altra città: un singolo atto di generosità lo catapulta fuori dalla sua tranquilla e prevedibile esistenza e lo fa entrare in un mondo che è al tempo stesso stranamente familiare e incredibilmente bizzarro. C’è una ragazza di nome Porta e delle persone che vogliono ucciderla. C’è un angelo che si chiama Islington che vive in un salone illuminato dalle candele, e Old Bailey, che abita sui tetti. Ci sono ratti intelligenti e il signor Parla-coi-Ratti, e un Conte che tiene il proprio seguito sulla carrozza di un treno della metropolitana. Un ponte nella notte sta a guardia della perigliosa via verso Knightsbridge, dove vivono le persone delle fogne, la Bestia nel labirinto, e si scoprono pericoli e piaceri che superano la più fervida immaginazione. E Richard, che vorrebbe solo tornarsene a casa, troverà ad attenderlo uno strano destino. Laggiù, sotto le strade della sua città, in quel luogo chiamato Nessun.

Автор: Gaiman Neil
Серия:
 
NECROM

Joe Gibson is a washed-up alcoholic rock star, an ex-rebel who's now nothing but an embarrassment. When the TV starts sending him messages one night, he's inclined to write it off as no more than a bad case of DTs. Fortunately for Joe, the TV messages are followed up by a visit from a representative of the Nine, a shadowy council of mystics and seers, who warns Joe that he's on a voodoo hitlist.

    Thus begins a chaotic interdimensional chase, in which Gibson confronts tontons macoutes; psychic interference; UFOs; a very hip, and very scary, demon called Yancey Slide; and the ultimate transdimensional threat – Necrom itself.

    A precursor to the thoroughgoing non-realism of his later book, Jim Morrison's Adventures In The Afterlife, Necrom sees Farren making playful use of some of the wilder jetsam of theosophy and parapsychology to drive an excellent thriller.

Автор: Farren Mick
Серия:
 
Автор: King Stephen
Серия:
 
Neutron Solstice

A generation after a global nuclear war Louisiana is a fetid, sullen landscape of impenetrable swamps and grotesquely mutated wildlife. Above the gnarled bayous, radioactive red dust clouds race across the sky on nuclear winds: below, thick mud sucks at a man’s boots. Now and then a biting acid rain falls, swept in on the boiling winds from the Gulf.

In the reeking swampland that was the Mississippi basin, neutron bombs have left barren cityscapes the territories of small groups of bitterly opposed survivors. Ryan Cawdor and his companions Krysty Wroth and J.B. Dix come upon one such group who are striving to revive life on earth the way it was before the bombs fell. But they’re up against a postholocaust feudal lord who’s just as determined to wipe them out.

In the Deathlands, the world blew out in 2001. The future is emerging.

Автор: Axler James
Серия: Deathlands
 
Naznaczona

Seria utrzymana w stylu sagi Zmierzch.

Akcja rozgrywa się w środowisku amerykańskich nastolatków naznaczonych wampiryzmem, uczęszczających do specjalnej szkoły, pozwalającej im zdobyć kwalifikacje dorosłego wampira.

Początkująca wampirzyca, Zoey Redbird, trafia do szkoły Domu Nocy. To tu będzie musiała przejść nieodzowną Przemianę, by zdobyć kwalifikacje dorosłego wampira.

Pomimo początkowych trudności, przyzwyczaja się do nadprzyrodzonych zdolności, jakimi obdarzyła ją Nyx, Bogini Wampirów, i coraz lepiej wchodzi w rolę nowej przywódczyni Cór Ciemności. I co najważniejsze – zaczyna czuć się w Domu Nocy, jak w swym własnym. Ma swego chłopaka, a nawet… dwóch. Ale oto zdarza się coś niewyobrażalnego. Pewnego dnia w zewnętrznym świecie ludzi ginie kilkoro nastolatków, a wszystkie ślady prowadzą do Domu Nocy. Zoey zaczyna zdawać sobie sprawę, że nadprzyrodzone siły, które wyróżniają ją spośród innych, mogą też obrócić się przeciwko jej najbliższym. Dziewczyna zwraca się o pomoc do swych nowych przyjaciół, a wtedy śmierć zakrada się również do Domu Nocy. Zoey musi pogodzić się ze zdradą, która łamie jej serce i podkopuje fundamenty jej nowo zbudowanego świata.

Autorki to matka i córka. P.C. Cast jest znaną i nagradzaną autorką powieści fantastycznych i o zjawiskach nadprzyrodzonych, a także doświadczoną nauczycielką i wykładowczynią. Ma na swym koncie wiele nagród, jak prestiżowa Prism, Dafne du Maurier, Affair du Coeur. Mieszka i pracuje w Oklahomie.

Kristin Cast zdobyła nagrody za swoje wiersze i osiągnięcia dziennikarskie. Ponadto jest słuchaczką Northeastern State University, gdzie stara się osiągnąć swój następny życiowy cel – zostać nauczycielką biologii.

Автор: Cast Kristin, Cast P C
Серия:
 
Następca

Trzeci tom serii fantasy "Tułacze" ("Siktalcy").

Minęło wiele lat od chwili, gdy klątwa Tułacza została zdjęta z Egerta Solla. Świat się zmienił, lecz magowie jak dawniej oczekują z lękiem nadejścia Trzeciej Siły. Złoty Amulet znowu pokrywa się rdzą. Nie wiadomo, kto będzie następnym Wieszczbiarzem.

Wszystkie nadzieje i obawy świata skupia w sobie jeden człowiek: syn Torii Soll, nazwany Luarem. Lecz Luar okazuje się nie być synem Egerta Solla, a efektem gwałtu na Torii, jakiego dokonał w lochach Zakonu okrutny Fagirra. On także pożądał Amuletu.

Gdy prawda o tym, co zaszło w sali tortur i czyim synem jest Luar wychodzi na jaw, Egert Soll wpada w rozpacz, a Toria wyrzeka się syna i osuwa w otchłań szaleństwa. Soll szuka śmierci gromiąc oddziały rozbójników, a Luar poszukuje Wieszczbiarza.

A Trzecia Siła coraz mocniej dobija się do Wrót Światów.

Серия:
 
Nie będzie rozejmu z władcami

Klasyka amerykańskiej postapokaliptycznej literatury, połączona z historical fiction i opowieścią o kontakcie z Obcymi.

Автор: Anderson Poul
Серия:
 
Nie będzie rozumu z władcami

Klasyka amerykańskiej postapokaliptycznej literatury, połączona z historical fiction i opowieścią o kontakcie z Obcymi.

Автор: Anderson Poul
Серия:
 
Автор: Anderson Poul
Серия:
 
Night's Child

Morgan Rowlands was the most powerful young blood witch for generations. Now, 20 years later, her daughter, 15-year-old Moira, knows there's more to her mother's past than she's been told. As she begins to put the puzzle together, she realizes that there are secrets that could destroy her world.

Автор: Tiernan Cate
Серия: Sweep
 
Night Shift

Not everyone can take on the things that go bump in the night.

Not everyone tries.

But Jill Kismet is not just anyone.

She's a Hunter, trained by the best — and in over her head.

Welcome to the night shift…

Автор: Saintcrow Lilith
Серия: Jill Kismet
 
Norstrilia

The discovery of stroon, a drug that confers near immortality on humans, has made Old North Australia rich, so rich that, when Rod McBan has to flee the planet because someone wants him dead, he buys the Earth.


Cordwainer Smith is pen name of an American author Paul Myron Anthony Linebarger (1913–1966).


Portions of this novel have been previously published under the following titles:

The Planet Buyer (aka The Boy Who Bought Old Earth), 1964;

The Underpeople, 1968 (posthumous edition).


The Planet Buyer was nominated for Hugo Award for Best Novel in 1965.

Автор: Smith Cordwainer
Серия:
 
Naufragio su Giri

Come il pianeta Tschai della celebre quadrilogia di Jack Vance, anche Giri non scherza: creato fin nei minimi dettagli dalla fantasia di Vernor Vinge, è un mondo pittoresco e avventuroso popolato da una miriade di razze e tribù bellicose, alle quali non è per niente facile inculcare il concetto di Pax Galattica. Ma questo sarebbe niente se almeno su Giri ci fosse una remota possibilità di sopravvivenza…

Invece: sostanze velenose e piante poco raccomandabili, complotti di corte e intrighi tribali, violenze e pericoli, guerre e sacrifici. I due terrestri sbarcati su questo mondo pazzesco per una spedizione scientifica, e costretti a restarvi loro malgrado, si accorgeranno che c’è poco da stare allegri soprattutto quando, per tentare l’unica via di fuga, dovranno partecipare a un piano sanguinoso e assecondare la volontà di un principe folle.

Автор: Vinge Vernor
Серия: Urania
 
NEXT

Впервые на русском языке! Все в этом романе — выдумка. За исключением того, что выдумкой не является.

Будущее уже наступило! Пока ученые, политики и священники спорят об этической и моральной стороне проблемы, достижения генной инженерии исподволь внедряются в нашу жизнь. Трансгенным продуктом, наряду с соей, кукурузой и картофелем, становится и… человек! Уже открыты гены послушания и агрессивности и даже ген «хозяина». Кажется, вот-вот отступят наследственные болезни, с которыми прежде не удавалось справиться. «До чуда рукой подать!» — уверенно говорят бесстрашные экспериментаторы, и… Вот он пришел в наш мир, усовершенствованный потомок Адама и Евы, человек NEXT. А теперь попробуйте ужиться с ним и его создателями на одной планете.

Серия:
 
Night of the Dragon

Grim Batol: its dark legacy stretches back into the mists of Azeroth's past. But most know it as the site of a terrible tragedy -- where the vile orcs corrupted the hatchlings of the noble Dragonqueen, Alexstrasza, and used them as weapons of war. Though a band of heroes, led by the enigmatic mage, Krasus, defeated the orcs and freed the captive dragons, the cursed mountain stands as another ravaged landmark within the...

WORLD OF WARCRAFT

But now Krasus -- known to some as the red dragon Korialstrasz -- senses the malice of Grim Batol rising once more to threaten those he holds dear. Determined this time to confront this evil by himself, he is unaware of the quests that will draw others to Grim Batol and reveal the monstrous truth that could not only herald their deaths, but usher in a terrible new age of darkness and destruction.

Автор: Knaak Richard A
Серия: World of Warcraft
 
Na skrzydłach pieśni

Stany Zjednoczone w niedalekiej przyszłości, nękane kryzysami ekonomicznymi i paliwowymi, klęskami głodu, atakami terrorystycznymi i zmianami klimatycznymi. Iowa to jeden z najspokojniejszych stanów, rządzony przez konserwatywne ugrupowania religijne.

Daniel Weinreb, syn dentysty, i Boadicea Whiting, córka bogacza, pokochali się wbrew dzielącej ich przepaści społecznej i ekonomicznej. Źle się czują w swoim policyjnym stanie. Pragną rozrywek, a przede wszystkim pragną latać, czyli oderwać się od swych ciał za pomocą specjalnego aparatu. Aby to osiągnąć trzeba umieć śpiewać. Bohaterowie trafiają w końcu do Nowego Jorku, stolicy opery i belcanto.

Za zerwanie z tradycją płacą jednak wielką cenę.

Автор: Disch Thomas S
Серия:
 
Największa tajemnica ludzkości

Andrzej Pilipiuk (ur. 20 marca 1974 w Warszawie) – polski pisarz i publicysta. «Największa tajemnica ludzkości» napisana w 1997 r. aczkolwiek do tej pory nie została wydana.

Автор: Pilipiuk Andrzej
Серия:
 
Nemezis

Ova knjiga ne pripada seriji Zadužbina, niti, pak, serijama Roboti ili Carstvo, već stoji nezavisno. Samo sam želeo da vam na to skrenem pažnju kako bi se izbegli nesporazumi. Naravno, jednog dana možda ću napisati roman koji će ovu priču povezati sa drugima, ali to se možda i neće desiti. Na kraju krajeva, koliko ću još biti u stanju da nagonim svoj um da smišlja zamršene sadržaje buduće istorije?

Još nešto. Odavno sam već odlučio da u pisanju poštujem jedno zlatno pravilo: da budem jasan. Odustao sam od svake pomisli da pišem poetično ili eksperimentalno, ili da se izražavam kroz simbole, ili na bilo koji način koji bi mi, uspešno primenjen, doneo Pulicerovu nagradu. Želeo bih da, jednostavno, budem jasan — da na taj način stvorim topao odnos između svojih čitalaca i sebe. A profesionalna kritika — pa, niko ih ne sprečava da učine šta god žele.

Kako god bilo, moje priče se pišu same i bojim se da je i ova jedna od takvih. Tak sam kasnije uočio da pišem na dva nivoa: jedan red događaja odigrava se u prezentu priče, dok je drugi smešten u prošlost iste priče — približavajući se, lagano ali sigurno, „sadašnjosti”. Uveren sam da nećete imati problema u praćenju redosleda događaja, ali, pošto smo dobri drugari, mislio sam da bi bio red da vas na to upozorim.

Asimov Isak

Автор: Asimov Isak
Серия:
 
Nessuna tregua con i re

Anche pubblicato come “L’infiltrazione”.

Автор: Anderson Poul
Серия:
 
Автор: Ellison Harlan
Серия:
 
Автор: Маклауд Иэн
Серия:
 
Автор: Abnett Dan
Серия:
 
neuchtennij factor

Неучтённый фактор. Автор Дарья Фельбер.

Автор: felber darya
Серия:
 
N-P

Миниатюрные романы Бананы Ёсимото сделали молодую писательницу всемирно известной. Книги, отмеченные мировыми литературными премиями, стали основой популярных фильмов.

"N-P" – название последнего сборника рассказов известного японского писателя, написанного на английском языке. Но издать книгу в Японии никак не удается: всех переводчиков, пытавшихся работать над ней, постигала внезапная смерть. Такова завязка нового романа культовой японской писательницы, за который она удостоена премии Финдессимо.

Серия:
 
Nonnina non fa la calza

Mai troppo rimpianto, Theodore Sturgeon era uno dei pochi autori di cui la sf potesse essere davvero orgogliosa: scrittore maturo, intelligente, letterariamente raffinato, Sturgeon riusciva a trasportare nelle sue storie tutta la sua possente sensibilità interiore e a coinvolgere emotivamente il lettore con una intensità unica. Questa deliziosa «novella» è un tipico esempio delle sue enormi qualità: una piccola gemma finalmente ripescata dall’oblio e dai tempi d’oro di «Galaxy».

Автор: Sturgeon Theodore
Серия:
 
Автор: Sheckley Robert
Серия:
 
Автор: Sheckley Robert
Серия:
 
Автор: Gibson Gary
Серия: Shoal
 
Автор: Sargent Carl
Серия: Shadowrun
 
Neanderthal

En las remotas montañas del norte de Asia, un guerrero desaparece, una estudiante es asesinada y un eminente paleontólogo norteamericano se esfuma sin dejar rastro. Para la oscura institución responsable de la investigación todo esto son indicios de que algo ha salido mal en la más extraordinaria expedición jamás llevada a cabo.

Matt Mattison y Susan Arnot, antiguos alumnos del profesor desaparecido, ex amantes y en la actualidad rivales académicos, aceptarán la misión de encontrar a su viejo tutor de Harvard y el secreto que él ansiaba descubrir: la existencia de una especie entroncada con los orígenes de la humanidad, cuyos individuos han existido durante más de cuarenta mil años. Dotados de poderes inimaginables en un mundo dominado por humanos, dichos homínidos están a punto de alterar para siempre el curso de la civilización.

John Darnton, haciendo gala de un experto manejo del suspense y de una rigurosa documentación científica, nos presenta la pugna entre arqueólogos y gobiernos rivales por seguir la pista a un grupo de criaturas que son una reliquia de la prehistoria. El resultado es Neandertal, la novela de aventuras más esperada del año que, de la mano de Darnton, llevará al lector hacia un viaje fantástico que le hará creer en lo imposible.

Автор: Darnton John
Серия:
 
Ánima

Nueva York: un chico de trece años yace en la cama de un hospital con el cerebro dañado a causa de un accidente. Dos científicos se hacen cargo de su destino. Ambos médicos alcanzarán juntos un resultado que superará todas las expectativas de la ciencia médica.

Автор: Darnton John
Серия:
 
Not After Midnight & Other Stories

Not After Midnight is a collection of short stories by Daphne du Maurier, all with different characters and themes but similar in that they touch on the supernatural or strange events.

"Don't Look Now" — this novella features John and Laura who are on holiday in Venice. But it is a dangerous place for them as they are being followed by two old sisters and there is a killer on the loose.

"Not After Midnight" is a tale about a lonely teacher who goes on a painting holiday in Crete and meets a strange American couple. The woman invites him to visit them in their hotel room but "not after midnight," the reason for this becoming clear as the story progresses.

In "A Border Line Case", a young actress pursues old family friend Nick after the death of her father. She discovers he is an IRA executive and accompanies him on a bombing raid in Ireland, but soon learns he is not all he seems to be.

In "The Way of the Cross", a disparate group of pilgrims from the same village embark on a trip to frenetic, dusty Jerusalem. Their regular vicar is taken ill and replaced by The Reverend Babcock, a rough diamond from Leeds. On the first night, young Robin, a precocious nine-year-old, suggests a walk to the Garden of Gethsemane. In the dark, among the bushes and trees, two people overhear things about themselves that force them to re-evaluate their lives. Subsequently the whole group learn a great deal about themselves and their loved ones, and return home better people.

"The Breakthrough" is a science fiction-style story set in a deserted lab in the wilds of Norfolk. A man is sent to help with a new computer but soon realizes the strange purpose of the scientific team and decides to leave. However, he gets caught up in the experiment and stays. Mac, the leader of the group, is convinced that he can trap the life force, or soul, at the point of death and utilize its energy. His guinea pig Ken is the affable young assistant who happens to be dying of leukemia. Needless to say, the plan goes horribly awry.

Автор:
Серия:
 
Автор: Tenn William
Серия:
 
Автор: Cooper Louise
Серия: Indigo
 
Автор: Cooper Louise
Серия: Indigo
 
Автор: Swallow James
Серия:
 
Need

Zara collects phobias the way other high school girls collect lipsticks. Little wonder, since life’s been pretty rough so far. Her father left, her stepfather just died, and her mother’s pretty much checked out. Now Zara’s living with her grandmother in sleepy, cold Maine so that she stays “safe.” Zara doesn’t think she’s in danger; she thinks her mother can’t deal. Wrong. Turns out that guy she sees everywhere, the one leaving trails of gold glitter, isn’t a figment of her imagination. He’s a pixie — and not the cute, lovable kind with wings. He’s the kind who has dreadful, uncontrollable needs. And he’s trailing Zara.

Автор: Jones Carrie
Серия: Need Pixies
 
Nevermore

Cheerleader Isobel Lanley is horrified when she is paired with Varen Nethers for an English project, which is due—so unfair—on the day of the rival game. Cold and aloof, sardonic and sharp-tongued, Varen makes it clear he’d rather not have anything to do with her either. But when Isobel discovers strange writing in his journal, she can’t help but give this enigmatic boy with piercing eyes another look. Soon, Isobel finds herself making excuses to be with Varen. Steadily pulled away from her friends and her possessive boyfriend, Isobel ventures deeper and deeper into the dream world Varen has created through the pages of his notebook, a realm where the terrifying stories of Edgar Allan Poe come to life. As her world begins to unravel around her, Isobel discovers that dreams, like words, hold more power than she ever imagined and that the most frightening realities are those of the mind. Now she must find a way to reach Varen before he is consumed by the shadows of his own nightmares. His life depends on it.

Автор: Creagh Kelly
Серия:
 
Nosotros

En una ciudad de cristal y acero del Estado Único, separada por un muro del mundo salvaje, la vida transcurre sometida a la inflexible autoridad del Bienhechor: los hombres-número trabajan con horarios fijos, siempre a la vista de todos, sin vida privada: el “yo” ha dejado lugar al “nosotros”.

El narrador de este diario íntimo, D-503, es el constructor de una nave interestelar que deberá llevar al universo “el bienaventurado yugo de la razón”. Pero se enamora: el amor equivale a la rebelión, y el instinto sexual al deseo de libertad. Aunque, tras extirparle a D-503 el “ganglio craniano de la fantasía”, el Estado sedentario, entrópico, salga victorioso de la conspiración, allende sus muros siguen los hombres nómadas, llenos de energía, que generarán nuevos insurrectos: no existe, jamás existirá, la última revolución. Muchos lectores, al leer Nosotros, escrita entre 1919 y 1921, prohibida oficialmente hasta 1988 en la URSS, comprobarán cómo se anticipa magistralmente a todas las novelas posteriores sobre utopías totalitarias, sobre todo la de Orwell, 1984.

Автор: Zamiatin Yevgueni
Серия:
 
Nine Princes In Amber

Awakening in an Earth hospital unable to remember who he is or where he came from, Corwin is amazed to learn that he is one of the sons of Oberon, King of Amber, and is the rightful successor to the crown in a parallel world.

Автор: Zelazny Roger
 
Nacja

W świecie przypominającym nasz, lecz będącym jego alternatywną wersją, wybucha epidemia, a wielka fala powoduje ogromne zniszczenia. Większość ludzi ginie, cywilizacja się chwieje. Tymczasem na małej, zagubionej pośrodku oceanu wyspie o nazwie Nacja przy życiu pozostaje jako jedyny nastoletni Mau. Nie jest już chłopcem, ale też nie stał się jeszcze mężczyzną — kataklizm przerwał obrzęd inicjacji. Musi się zmierzyć z utratą najbliższych, wyrzutami Praojców i złością na bogów oraz rozpocząć życie na nowo w samotności. Tylko że Mau nie jest na wyspie sam — przebywa na niej dziewczynka z rozbitego statku, a wkrótce zaczną pojawiać się ocaleli ludzie. Nie wszyscy jednak mają pokojowe zamiary, zwłaszcza plemię ludożerców…

Автор: Pratchett Terry
Серия:
 
Non-Stop (Нон-стоп, Беспосадочный полет)

Роман «Нон-стоп» вышел в свет в 1958 году. В нем Олдисс смело пробует новую версию избитой темы, к которой упорно возвращаются писатели НФ: жизнь замкнутого мира космического корабля, на борту которого продолжают путешествие новые поколения, уже не знающие цели.

Серия:
 
Автор: Salvatore R A
Серия: Neverwinter saga
 
Nostra Signora delle Tenebre

Nostra Signora delle Tenebre è una agghiacciante fantasy urbana, ambientata nella metropolis di San Francisco. Ma anche la modernissima San Francisco, con le sue colline, la sua baia assolata e i suoi grattacieli altissimi e rilucenti, può diventare il regno del terrore quando strane ombre cominciano ad aggirarsi furtive tra i caseggiati.

Per Franz Westen, vedovo, scrittore di racconti del soprannaturale per la televisione, l’incubo comincia all’improvviso, quando, una notte, si affaccia alla finestra del suo appartamento per scrutare con il binocolo le luci della città ed è testimone di una scena inquietante: là, sulla cima di Corona Heights, la solitaria ed erta collinetta che si leva proprio nel cuore di San Francisco, c’è una strana figura dal colorito brunastro che si agita e si muove in maniera sinistra, come se fosse impegnata in qualche misterioso rituale o danza magica. Ha così inizio una terribile persecuzione, cui Franz tenterà invano di sottrarsi e che forse è collegata in qualche modo con un vecchio volume affascinante e sibillino, pieno di misteriose citazioni e di strani discorsi sulle moderne megalopoli e sulle arcane entità che le infestano, i “paramentali”, esseri d’origine azoica “più infidi dei ragni e delle donnole”.

Автор: Leiber Fritz
Серия:
 
Nightshade

Fifteen-year-old Matthew Moore seems to have a charmed life. . until a mysterious fire forces his grandmother to move in with his family. The elderly woman insists on recreating the bedroom of Cynthia, her favored child who died tragically more than a decade ago. Soon Matt's life insidiously begins to change. At night he finds himself haunted by nightmares of unimaginable terror. In the morning the smell of Cynthia's perfume seems to linger in his room. While his grandmother drives a wedge between his once devoted parents, Matt transforms from a gregarious teenager to a hostile loner. Then a shocking tragedy shatters the family beyond repair-as a horrific shadow from the past takes on an implacable life of its own, clawing toward Matt with ferocious hunger. .

Автор: Saul John
Серия:
 
Автор: Anderson Poul
Серия:
 
Nie licząc psa

Na pozór Anglia w lecie 1888 roku jest najspokojniejszym miejscem na świecie — leniwe popołudnia w łódce na Tamizie, proszone herbatki, krykiety na zielonych trawnikach — a podróżnik w czasie Ned Henry rozpaczliwie potrzebuje wypoczynku. Zadanie, które musi wypełnić jest pozornie proste, lecz będzie musiał sobie poradzić z ekscentrycznym oksfordzkim donem, spirytystycznym medium, rozpieszczoną młodą damą i jeszcze bardziej rozpieszczonym kotem (nie licząc psa). Nie licząc psa to jednocześnie powieść sensacyjna, fantastyka naukowa i szekspirowska komedia, dowcipna i pomysłowa historia o pomyłkach, nieporozumieniach i chaotycznym świecie, gdzie najkrótszą drogą pomiędzy dwoma punktami nigdy nie jest linia prosta, a tajemnica wszechświata naprawdę zawiera się „w szczegółach”.

Автор: Willis Connie
Серия:
 
Neutronium Alchemist - Consolidation

Not every fallen angel comes from heaven...

The ancient menace has finally escaped from Lalonde, shattering the Confederation's peaceful existence. Those who succumbed to it have acquired godlike powers, but now follow a far from divine gospel as they advance inexorably from world to world. On planets and asteroids, individuals battle for survival against the strange and brutal forces unleashed upon the universe. Governments teeter on the brink of anarchy, the Confederation Navy is dangerously over-stretched, and a dark messiah prepares to invoke his own version of the final Night. In such desperate times the last thing the galaxy needs is a new and terrifyingly powerful weapon. Yet Dr Alkad Mzu is determined to retrieve the Alchemist - so she can complete her thirty-year-old vendetta to slay a star. Which means Joshua Calvert has to find Dr Mzu and bring her back before the Alchemist can be reactivated. But he's not alone in the chase, and there are people on both sides who have their own ideas about how to use the ultimate doomsday device.


Peter Hamilton's space opera saga, which began with the Reality Dysfunction, Part 1: Emergence and Part 2: Expansion, continues in The Neutronium Alchemist, another two-volume novel. Now the battle lines are clearly drawn, and more than half a dozen plot lines are charging ahead as humanity's galaxy-spanning culture faces a terrifying revelation: souls of the dead are returning from the beyond to possess the living. The living, though competent and brave in the best science fiction tradition, must contend with history's greatest generals and leaders, as well as some unexpected champions. Al Capone, it seems, makes an excellent interstellar emperor. How do you fight an enemy whose every soldier is also a hostage and who, if killed, will simply return to possess someone else? The dilemmas are not just technical, but moral, as people face the first real proof of life after death.

This conflict is far broader, though, than a simple apocalyptic battle of good versus evil. Among the possessors are some good souls who fight the risen dead even though it's against their best interest. Conversely, plenty of the living see siding with the dead as an opportunity to further their own interests. Action, wonders, and mystery continue to characterize this high-quality series.

Автор: Hamilton Peter F
Серия: Night's Dawn
 
Neutronium Alchemist - Consolidation

Not every fallen angel comes from heaven...

The ancient menace has finally escaped from Lalonde, shattering the Confederation's peaceful existence. Those who succumbed to it have acquired godlike powers, but now follow a far from divine gospel as they advance inexorably from world to world. On planets and asteroids, individuals battle for survival against the strange and brutal forces unleashed upon the universe. Governments teeter on the brink of anarchy, the Confederation Navy is dangerously over-stretched, and a dark messiah prepares to invoke his own version of the final Night. In such desperate times the last thing the galaxy needs is a new and terrifyingly powerful weapon. Yet Dr Alkad Mzu is determined to retrieve the Alchemist - so she can complete her thirty-year-old vendetta to slay a star. Which means Joshua Calvert has to find Dr Mzu and bring her back before the Alchemist can be reactivated. But he's not alone in the chase, and there are people on both sides who have their own ideas about how to use the ultimate doomsday device.


Peter Hamilton's space opera saga, which began with the Reality Dysfunction, Part 1: Emergence and Part 2: Expansion, continues in The Neutronium Alchemist, another two-volume novel. Now the battle lines are clearly drawn, and more than half a dozen plot lines are charging ahead as humanity's galaxy-spanning culture faces a terrifying revelation: souls of the dead are returning from the beyond to possess the living. The living, though competent and brave in the best science fiction tradition, must contend with history's greatest generals and leaders, as well as some unexpected champions. Al Capone, it seems, makes an excellent interstellar emperor. How do you fight an enemy whose every soldier is also a hostage and who, if killed, will simply return to possess someone else? The dilemmas are not just technical, but moral, as people face the first real proof of life after death.

This conflict is far broader, though, than a simple apocalyptic battle of good versus evil. Among the possessors are some good souls who fight the risen dead even though it's against their best interest. Conversely, plenty of the living see siding with the dead as an opportunity to further their own interests. Action, wonders, and mystery continue to characterize this high-quality series.

Автор: Hamilton Peter F
Серия: Night's Dawn
 
Neutronium Alchemist - Conflict

Not every fallen angel comes from heaven...

The ancient menace has finally escaped from Lalonde, shattering the Confederation's peaceful existence. Those who succumbed to it have acquired godlike powers, but now follow a far from divine gospel as they advance inexorably from world to world. On planets and asteroids, individuals battle for survival against the strange and brutal forces unleashed upon the universe. Governments teeter on the brink of anarchy, the Confederation Navy is dangerously over-stretched, and a dark messiah prepares to invoke his own version of the final Night. In such desperate times the last thing the galaxy needs is a new and terrifyingly powerful weapon. Yet Dr Alkad Mzu is determined to retrieve the Alchemist - so she can complete her thirty-year-old vendetta to slay a star. Which means Joshua Calvert has to find Dr Mzu and bring her back before the Alchemist can be reactivated. But he's not alone in the chase, and there are people on both sides who have their own ideas about how to use the ultimate doomsday device.


The Neutronium Alchemist: Conflict, is the second part of the second novel of Peter F. Hamilton's space opera epic that ranges not only across interstellar space but across the boundary between life and death. (The series begins with The Reality Dysfunction: Emergence and Expansion). This book mainly revolves around Dr. Alkad Mzu, creator of a doomsday weapon so powerful it scares even the citizens of this high-tech and heavily beweaponed future. Mzu is on a decades-long quest to take vengeance against the people who destroyed her home planet, and she wields alarming cunning and ruthlessness in the pursuit. But what gives even her pause is the war against the souls of the dead who have returned from a hellish Beyond to possess the living. Both sides want her: the dead want the weapon, the living want to keep the weapon out of the dead's hands. Unfortunately for them, that means they must find and take Mzu alive, while all the dead need to do is kill her, bringing her into their realm. Rarely has science fiction produced a series as rich, satisfying, and big as this one. In addition to the action, Hamilton continues to beguile us with the greater mystery of the returned dead--new clues are discovered, only to create new enigmas.

Автор: Hamilton Peter F
Серия: Night's Dawn
 
Neutronium Alchemist - Conflict

Not every fallen angel comes from heaven...

The ancient menace has finally escaped from Lalonde, shattering the Confederation's peaceful existence. Those who succumbed to it have acquired godlike powers, but now follow a far from divine gospel as they advance inexorably from world to world. On planets and asteroids, individuals battle for survival against the strange and brutal forces unleashed upon the universe. Governments teeter on the brink of anarchy, the Confederation Navy is dangerously over-stretched, and a dark messiah prepares to invoke his own version of the final Night. In such desperate times the last thing the galaxy needs is a new and terrifyingly powerful weapon. Yet Dr Alkad Mzu is determined to retrieve the Alchemist - so she can complete her thirty-year-old vendetta to slay a star. Which means Joshua Calvert has to find Dr Mzu and bring her back before the Alchemist can be reactivated. But he's not alone in the chase, and there are people on both sides who have their own ideas about how to use the ultimate doomsday device.


The Neutronium Alchemist: Conflict, is the second part of the second novel of Peter F. Hamilton's space opera epic that ranges not only across interstellar space but across the boundary between life and death. (The series begins with The Reality Dysfunction: Emergence and Expansion). This book mainly revolves around Dr. Alkad Mzu, creator of a doomsday weapon so powerful it scares even the citizens of this high-tech and heavily beweaponed future. Mzu is on a decades-long quest to take vengeance against the people who destroyed her home planet, and she wields alarming cunning and ruthlessness in the pursuit. But what gives even her pause is the war against the souls of the dead who have returned from a hellish Beyond to possess the living. Both sides want her: the dead want the weapon, the living want to keep the weapon out of the dead's hands. Unfortunately for them, that means they must find and take Mzu alive, while all the dead need to do is kill her, bringing her into their realm. Rarely has science fiction produced a series as rich, satisfying, and big as this one. In addition to the action, Hamilton continues to beguile us with the greater mystery of the returned dead--new clues are discovered, only to create new enigmas.

Автор: Hamilton Peter F
Серия: Night's Dawn
 
Neuromante

Immaginate un futuro alla Bladerunner, non molto lontano dal nostro presente, un mondo di cupa delinquenza e di elevata tecnologia, di droghe e computer, di traffico nero di organi umani, di trapianti e di sfrenata ricchezza, di popolosi quartieri dove si aggira il più torbido sottobosco umano, un mondo di cyborg e di tetre strade notturne, di fatiscenti metropoli illuminate da un cielo grigiastro per le colorate luci al neon e gli ologrammi dei locali malfamati.

In questo mondo si muove Case, che un tempo era stato il miglior “cow boy” d’interfaccia, un uomo che con la mente riusciva a entrare e muoversi nell’incredibile mondo delle matrici dei computer, nel cosiddetto “cyberspace”, dove la sua essenza disincarnata frugava nelle banche-dati delle ricchissime corporazioni che dominavano la Terra e rubava le informazioni richieste dai suoi mandanti. Ma poi Case aveva commesso il classico errore, aveva cercato di rubare anche ai suoi mandanti, di tener per sé parte del bottino. E, scoperto, era stato vittima di un destino cui avrebbe preferito la morte: il suo sistema nervoso era stato danneggiato in maniera tale che non avrebbe più potuto entrare nel misterioso e bellissimo mondo del “cyberspace”. Ma forse Case aveva ancora un’altra possibilità, e stava soltanto a lui sfruttarla a dovere.

Un romanzo magnifico e avvincente, che unisce in maniera splendida un’accurata estrapolazione sociale e tecnologica a una incredibile serie di personaggi dipinti con maestria e con uno stile vivido e immediato, da un nuovo scrittore che ha già conquistato il pubblico d’oltre oceano e si avvia a diventare uno dei nuovi “grandi” della fantascienza mondiale.


Vincitore dei premi Nebula e Philip K. Dick in 1984.

Vincitore del premio Hugo in 1985.

Автор: Gibson William
Серия: , Trilogia dello Sprawl
 
Neanche gli dei

Contro la stupidaggine, neanche gli Dei possono nulla. Questo pessimistico giudizio che Friedrich von Schiller pronunciò nel 1802 è all’origine del più felice evento dell’anno fantascientifico 1972: il ritorno di Isaac Asimov al romanzo, dopo quasi quindici anni in cui non aveva più scritto che racconti. Il giudizio di Schiller ha infatti fornito ad Asimov:

a) lo spunto e il titolo del romanzo stesso;

b) la base per la scoperta del Pu 186, strabiliante isotopo al plutonio;

c) lo strumento indispensabile per l’esplorazione del Para-Universo

d) la possibilità di modificare ottimisticamente

le prospettive del nostro Universo (e di tutti gli altri Universi in cui dominano gli imbecilli) mediante l’aggiunta di un semplice punto interrogativo: Contro la stupidaggine neanche gli Dei possono nulla?


Vincitore del premio Nebula per il miglior romanzo in 1972.

Vincitore del premio Hugo per il miglior romanzo in 1973.

Автор: Asimov Isaac
Серия:
 
Neurománc

Case, a kozolcowboy, az adatmezők magányos vándora magára haragította megbízóit, s ezért a hibáért képességeinek legjavával kellett fizetnie. Azóta üzletel, a fennmaradásért küzd a XXI. századi Japán alvilágban, ahol a pénz szava törvény, a könnyelműség büntetése pedig gyors, kíméletlen halál...

Автор: Gibson William
Серия: Sprawl-trilógia
 
Nebel

Наше прошлое и настоящее неразрывно связаны. Многие помнят фрагменты своей «прошлой жизни», но не каждому дано разгадать их тайный смысл. А что будет если память о прошлом вдруг вернется в полном объеме?

Серия:
 
Na zachód od Edenu

Epoka lodowcowa. Zmieniający się gwałtownie klimat zmusza ludzi i dinozaury do migracji. Gatunki, które do tej pory nie wiedziały o swoim istnieniu, stają nagle oko w oko. I zaczynają krwawą wojnę...

Porwany w dzieciństwie Kerrick dorasta wśród gadów, powoli zapominając o swoim pochodzeniu. Ale nadchodzi dzień, gdy uświadamia sobie, że jest człowiekiem. I musi wrócić wśród ludzi — łowców dinozaurów...

Автор: Harrison Harry
Серия: Eden (pl)
 
Автор: Dalglish David
Серия: Paladins
 
NET-1. Точка входа

Плаг впрыскивает мне содержимое — несколько миллиграмм нуклеотидной взвеси. Нейротрансферный наркотик. NET.

Я закрываю бесполезные глаза и вижу перед собой Портал Входа.

Дверь опять распахнулась для меня.

Я шагаю в нее, не оглядываясь.


Серия:
 
Серия:
 
Najlepsza załoga słonecznego. Tom 2

Za kilkaset lat – po III wojnie światowej i zimie postnuklearnej – mieszkańcy Ziemi zjednoczą się i skolonizują pobliskie planety. To oczywiste, mówi nam o tym niemal każda space opera. Ale w nowej powieści Olega Diwowa zasady są po to, żeby je łamać. Na pokładzie międzyplanetarnego krążownika "Paul Atrydes" nie służą kryształowi astronauci ze "Star Treka". Admirał Raszyn z upodobaniem popija bimber pędzony w zakamarkach okrętu, psycholog pokładowy Linda Stanfield dręczy wszystkich swoją obsesją seksualną, nawigatorka zwana Cukiereczkiem romansuje ze starszym technikiem, a na dnie basenu w sekcji rekreacyjnej ktoś wymalował wielkiego członka. Czy taka załoga może stawić czoła zagrożeniu ze strony Obcych i intrygom polityków? Przed wami cały kosmos spraw o wiele bardziej skomplikowanych niz te na Ziemi.

Автор: Diwow Oleg
Серия:
 
Najlepsza załoga słonecznego. Tom 1

Po nową książkę Diwowa sięgnąłem zupełnie przypadkowo. Zasadniczo nie czytuję science fiction. Nie żebym jakoś strasznie nie przepadał za tym gatunkiem, ale wolę fantasy, a biorąc pod uwagę wysyp nowości książkowych każdego miesiąca, zazwyczaj nie mogę narzekać na wybór pozycji z tego gatunku. Skąd zatem Najlepsza załoga Słonecznego? Zainteresowała mnie okładką odmienną od tych, do których przyzwyczaiła nas Fabryka Słów. Układając w pracy nową dostawę książek chciałem pobieżnie rzucić na nią okiem – "cóż to takiego?" i wsiąkłem… Stojąc w przeciągu, w półotwartych drzwiach na zaplecze, na jakieś pół godziny. Bez mała siłą oderwałem się od lektury obiecując samemu sobie, że wrócę do niej po pracy. Ponieważ właśnie skończyłem czytać, chciałbym się z Wami podzielić swoimi odczuciami na jej temat.

Diwow opisuje świat po III wojnie światowej i po globalnym konflikcie jądrowym rozpoczętym w 2400 roku. Ludzie skolonizowali Wenus i Marsa. Zdążyli również odbyć dwie kampanie tłumiące rebelie wyzwoleńcze na tych planetach. W Układzie Słonecznym nastał pokój. Mniej więcej w tym momencie poznajemy załogę flagowego okrętu dowódcy Grupy F, admirała Olega Uspienskiego. Tak naprawdę styczność mamy jedynie z oficerami i zwierzchnikami poszczególnych grup – mechaników, nawigatorów etc. co daje nam wizję stylu życia wojskowych astronautów. Każdy jeden statek zamienia się w puszkę z kilkusetosobową grupą niestabilnych psychicznie osobników, którzy z czasem nie chcą już schodzić na powierzchnię. Statki są ich całym życiem, domem, ostoją. Część z nich posiada rodziny „na dole”, jednak kontakt z nimi zamienia się w przelewanie żołdu na ich konta. Groźba rozwiązania floty galaktycznej i związane z tym przejście do cywila i powrót do życia na powierzchni szczególnie dotyka właśnie tych ludzi. Jak będą sobie z tym radzić i co z tego wyniknie? O tym właśnie przeczytacie w pierwszym tomie Najlepszej załogi Słonecznego.

Co zatem sprawia, że książka tak przyciąga? Humor, zarówno słowny jak i sytuacyjny. Czasem prosty, dosadny – żołnierski, jak namalowany nieusuwalną farbą na dnie basenu statku flagowego ponad dwumetrowy "fallus", a czasem żart ukryty między wierszami. Wszystko to okraszone całą gamą odwołań do popularnych dzieł z gatunku science fiction. Statki floty noszą dumnie imiona dzielnych bohaterów różnych galaktyk. Od Ripley począwszy, przez Pirxa, aż po admiralskiego "cruisera" Paula Atrydę zwanego pieszczotliwie Muad’Dibem. Czytając Najlepszą załogę Słonecznego czuć specyfikę słowiańskiego pochodzenia autora. Jak w polskich filmach głównego nurtu – na porządku dziennym jest wódka, nagie kobiety i dosadny język. Stosunki między załogantami mógłbym porównać do tych, które w armii zaprezentował nam w swojej Achai Andrzej Ziemiański. Klimat na statku momentami żywcem przypomina klasyczny angielski serial Czerwony Karzeł, a to wszystko składa się na książkę przywodzącą na myśl hellerowski Paragraf 22. Dużo akcji, zaskakujące zwroty fabuły, intryga rysująca się w tle i charakterystyczni bohaterowie sprawiają, że ani na moment nie chcemy oderwać się od lektury.

Warto dodać również kilka słów na temat tłumaczenia. Eugeniusz Dębski jest doskonale znany polskim miłośnikom fantastyki zarówno ze swoich tekstów jak i tłumaczeń rosyjskich autorów. Porównywać do oryginału nie mam możliwości, jednak przekład czytało mi się bardzo dobrze. Nie odczułem zgrzytów, które potrafią wyjść w zbyt dosłownych tłumaczeniach, a nieliczne pozostawione w oryginalnym brzmieniu słowa tylko dodawały wiarygodności zarówno bohaterom pochodzenia rosyjskiego jak i językowi floty.

Największą wadą książki jest jej długość. Tom pierwszy ma zaledwie 195 stron plus słownik, w którym wytłumaczone są między innymi nawiązania literackie i wyjaśnione niektóre pojęcia ważne dla świata przedstawionego. Czy zatem nie można było wydać obu tomów w jednej książce? Mam nadzieję, że nie jest to eskalacja procederu dzielenia polskich wydań na "podtomy" (w czym przoduje Zysk z martinowską Pieśnią Lodu i Ognia) i że w tym wypadku podział narzucony został przez oryginalne wydanie. Pozostaje mi zatem czekać na ciąg dalszy przygód Najlepszej załogi Słonecznego. Na szczęście drugi tom ma się pojawić już w tym miesiącu.

Автор: Diwow Oleg
Серия:
 
Notfall Code Blau

ORBIT HOSPITAL ist ein Klinikum im All, das allen raumfahrenden Lebensformen der Galaxis medizinische Hilfe leistet. Es nimmt alle Geschöpfe auf, ob sie ein Dutzend Gliedmaßen haben oder gar keine, ob sie sich von Radioaktivität ernähren oder Wasser atmen — von anderen exotischen Gewohnheiten und Bedürfnissen ganz zu schweigen. Es ist ein ökologisches Tollhaus und ein organisatorischer Irrwitz, aber es ist für alle da und es funktioniert. Es ist im wahrsten Sinne des Wortes — lebensnotwendig.

Автор: White James
Серия: Orbit Hospital
 
Автор: Peacock Thomas Love
Серия:
 
Naufragio en el tiempo real

En la esperada continuación de LA GUERRA DE LA PAZ, una desastrosa extinción ocurrida en el siglo XXIII amenaza la continuidad de la civilización. Los poseedores del poder tecnológico intentan recoger a todos los supervivientes que van siendo liberados del éstasis de las Burbujas e incorporarlos al proyecto final, que no es otro que reconstruir la civilización con una diezmada humanidad. Pero uno de los líderes ha sido “asesinado” abandonado en el tiempo real, mientras el resto de la humanidad se encuentra en gracias a las Burbujas.

En este caso, la reflexión de Vinge sobre el futuro, merecedora del Premio Prometheus otorgado por la Sociedd Libertaria Futurista, toma la forma conductora de una novela de misterio en un ambiente de ciencia ficción . El protagonista, Will Brierson, policía del siglo XXI, debe encontrar al “asesino” y desentrañar por qué se intenta obstaculizar la reconstrucción de la civilización.


Finalista del Premio Hugo 1987

Автор: Vinge Vernor
Серия: Burbujas
 
Автор: Asimov Isaac
Серия:
 
Nel cuore della cometa

Ogni 76 anni ritorna uno dei più affascinanti e misteriosi visitatori che l’umanità ricordi: la Cometa di Halley. Il suo passaggio più recente è ancora fresco nella memoria, ma questo straordinario romanzo ci parla del prossimo appuntamento, e della spedizione di un gruppo di scienziati su Halley, non solo per scoprirne i misteri, ma per trasformarla in un luogo adatto alla vita. Tra meraviglie tecnologiche e sforzi sovrumani di adattamento, i segreti sepolti nel cuore della cometa (tutt’altro che priva di forme di vita) trasformano un immane progetto di colonizzazione in una spietata lotta per la sopravvivenza. Tuttavia, le minacce non vengono solo da un ambiente irriducibile, ma anche dagli stessi membri della spedizione, un complesso microcosmo che riproduce tensioni, conflitti e pregiudizi che hanno portato la Terra sull’orlo della catastrofe; ma soprattutto c’è il drammatico confronto tra due “forme” umane, quella naturale degli Orthos, e quella manipolata geneticamente dei Perceli. Uno sfondo da cui emergono tre grandi protagonisti, dai quali dipende il futuro della missione: Carl Osborn, Saul Lintz e, soprattutto, Virginia Kaninamanu Herbert, impegnata ad esplorare le frontiere fra l’intelligenza umana e quella artificiale. E il lungo viaggio della cometa nelle profondità dello spazio procede fra eventi memorabili e tremende avversità, in un alternarsi di trionfi e delusioni. Esperienze però che ogni volta lasciano appena intuire le incredibili prospettive che ancora attendono la colonia di Halley. Un grandioso affresco, che ha pochi eguali per ricchezza d’idee ed efficacia narrativa, dove si ritrovano tutti i più grandi temi della fantascienza.

Серия:
 
NZ

Знаете, как мало человеку надо для жизни в универсуме? Нет, наверное. Ну так вот, о том и история…

Серия:
 
Nexus

 

 

Автор: Ramez Naam,
Серия: Nexus
 
Nightside the Long Sun

It has been nearly a decade since the completion of Gene Wolfe's four-volume epic The Book of the New Sun, "one of the modern masterpieces of imaginative literature - an evocation of a world so far in the future that magic and technology, poetry and science, are indistinguishable, a world heavy with time but not yet bereft of hope, a world brought to life by Mr. Wolfe's unique blend of slightly archaic diction and ever-surprising vocabulary" (The New York Times Book Review). In the intervening years his award-winning novels and stories have solidified his reputation both in fantasy and science fiction with a cascade of stunning achievements. No sf writer has been more highly and continually praised. Now Wolfe returns to science fiction with a mighty multi-volume mega-novel of mystery, war, and revolution, The Book of the Long Sun, set on a world, the Whorl, existing inside a giant starship sent from Urth to colonize a distant planet. Wolfe's previous work in this future universe has been hailed as a "major landmark of contemporary American literature" by Booklist, and "a masterpiece of science fantasy comparable in importance to the major works of Tolkien and Lewis" by Publishers Weekly. Enormous in breadth and scope, Wolfe's ambitious new work opens out into a world of wonders, of gods and humans, aliens and machines, and mysterious adventures far out in space and deep inside the human spirit. It is set on a ship-world whose origins are shrouded in legend, ruled by strange gods who appear infrequently to their worshippers on large screens, and peopled by a human race changed by eons of time, yet familiar. Nightside the Long Sun is the beginning of a masterpiece of science fiction for this decade. Life on the Whorl, and the struggles and triumphs of Patera Silk to satisfy the demands of the gods, will captivate readers yearning for something new and different in science fiction, for the magic of the future. The Book of the Long Sun is launched with success

Автор: Wolfe Gene
 
Not a Drop to Drink

 Regret was for people with nothing to defend, people who had no water.

Lynn knows every threat to her pond: drought, a snowless winter, coyotes, and, most importantly, people looking for a drink. She makes sure anyone who comes near the pond leaves thirsty, or doesn't leave at all.

Confident in her own abilities, Lynn has no use for the world beyond the nearby fields and forest. Having a life means dedicating it to survival, and the constant work of gathering wood and water. Having a pond requires the fortitude to protect it, something Mother taught her well during their quiet hours on the rooftop, rifles in hand.

But wisps of smoke on the horizon mean one thing: strangers. The mysterious footprints by the pond, nighttime threats, and gunshots make it all too clear Lynn has exactly what they want, and they won’t stop until they get it….

With evocative, spare language and incredible drama, danger, and romance, debut author Mindy McGinnis depicts one girl’s journey in a barren world not so different than our own.

Автор: McGinnis Mindy
Серия:
 
Natural Selection

I was born on Earth, not Kurra. I'm not human,even though I try to be. My people, the Imria, think I'm a little unusual because of that. They call me an Earthsider: as if I've crossed a line, chosen a side. Gone native. Before she met her girlfriend Reese, before she knew the role she would play in the fate of two worlds, Amber was a fifteen-year-old Imrian torn between two identities. Imrian by blood, Amber was forced to hide her true self to pass as human during the time she spent on earth. And even when she returns to Kurra, her human experiences, including first love and heartache, still separate her from her fellow Imrians. But when Amber undergoes kibila, a traditional Imrian coming-of-age ceremony during which Amber will choose her name and identity for the next fifteen years, she will be forced to either accept her role in both worlds or forge her own path.

Malinda Lo's digital exclusive novella companion to Adaptation and Inheritance takes readers on a journey through Amber's past, giving fans a glimpse into her life on Kurra and a deeper understanding of one of Adaptation's most compelling characters.

Автор: Lo Malinda
Серия:
 
Neptune's Brood

The year is AD 7000. The human species is extinct—for the fourth time—due to its fragile nature.

 Krina Alizond-114 is metahuman, descended from the robots that once served humanity. She’s on a journey to the water-world of Shin-Tethys to find her sister Ana. But her trip is interrupted when pirates capture her ship. Their leader, the enigmatic Count Rudi, suspects that there’s more to Krina’s search than meets the eye.

 He’s correct: Krina and Ana each possess half of the fabled Atlantis Carnet, a lost financial instrument of unbelievable value—capable of bringing down entire civilizations. Krina doesn’t know that Count Rudi suspects her motives, so she accepts his offer to get her to Shin-Tethys in exchange for an introduction to Ana.

 And what neither of them suspects is that a ruthless body-double assassin has stalked Krina across the galaxy, ready to take the Carnet once it is whole—and leave no witnesses alive to tell the tale…

Автор: Stross Charles
Серия:
 
Natura bestiarum.

Европа XIV века. История пошла другим путем. Одиозный «Молот ведьм» был создан на полтора века раньше, чем в реальной истории; Инквизиция появилась на сотню лет раньше, чем соответствующая организация в нашем мире. Раньше появились и ее противники, возмущенные методами и действиями насквозь коррумпированной и безжалостной системы. Однако существование людей, обладающих сверхъестественными способностями, является не вымыслом, а злободневным фактом, и наличие организации, препятствующей им использовать свои умения во зло, все-таки необходимо.


Германия, зима 1394 a.D. Следователь Конгрегации Курт Гессе и его помощник Бруно Хоффмайер, направленные к очередному месту прохождения службы, застигнуты метелью. Они вынуждены остановиться на ночлег в придорожном трактире. Разыгравшаяся метель делает дальнейший путь невозможным, и уже следующей же ночью становится ясно, что скука — еще не самая большая неприятность, свалившаяся на их головы.


Страница автора на СИ: http://samlib.ru/p/popowa_nadezhda_aleksandrowna/

Файл размещен в библиотеках Флибуста и Либрусек c согласия автора

 
Noble Blood

For Lord Duncan Malmayne, it was love at first sight with his true bond, the lovely half-Sidhe, half-leprechaun Moira Dunne. Yet something is missing from his relationship with the fiery redhead, something that prevents him from completing the Claiming and making Moira his forever.

As problems multiply in what should be a magical, idyllic time, the depression weighing on Moira s Sidhe heart signals a potentially devastating condition. Mate sickness. Her instinct tells her what s missing: Jaden Blackthorn, Gray Court vampire, Duncan s bond brother and closest friend who tactfully withdrew from their lives after Duncan declared his love.

Jaden is both heartbroken and elated that the two people he loves most in the world are together. It s best he cut off all contact to give them space to complete the Claiming. But trouble is brewing in the Malmayne clan, and when Jaden s forced back into their lives by the Hob, their extremely rare tribond clicks with a reaction that s swift, sensual and all-consuming.

But not everyone looks upon it as a blessing. In fact, the price of their love could be a potentially fatal shift of power

Автор: Bell Dana Marie
Серия: The Gray Court
 
Nightmare City

Tom Harding only wants the truth. But the truth is becoming more dangerous with every passing minute.

As a reporter for his high school newspaper, Tom Harding was tracking the best story of his life—when, suddenly, his life turned very, very weird. He woke up one morning to find his house empty… his street empty… his whole town empty… empty except for an eerie, creeping fog—and whatever creatures were slowly moving toward him through the fog.

Now Tom’s once-ordinary world has become something out of a horror movie. How did it happen? Is it real? Is he dreaming? Has there been a zombie apocalypse? Has he died and gone to hell?

Tom is a good reporter—he knows how to look for answers—but no one has ever covered a story like this before. With the fog closing in and the hungry creatures of the fog surrounding him, he has only a few hours to find out how he lost the world he knew. In this bizarre universe nothing is what it seems and everything—including Tom’s life—hangs in the balance.

Автор: Klavan Andrew
Серия:
 
Newt's Emerald

After the Newington Emerald is stolen at the height of a conjured storm, eighteen year-old Lady Truthful Newington goes to London to search for the magical heirloom of her house. But as no well-bred young lady can hunt the metropolis for a stolen jewel, she has to disguise herself as a man, and is soon caught up in a dangerous adventure where she must risk her life, her reputation . . . and her heart.

Balancing twin roles as a young lady coming out in her first season and as an intrepid young man up against an evil sorceress isn't easy, but Truthful has to manage it. Her father's life and even the fate of England may depend upon her recovering the Newington Emerald!

A Regency Romance with Magic from New York Times-bestselling writer Garth Nix, author of Sabriel.

Автор: Nix Garth
Серия:
 
New Reality: Truth
A post apocalyptic / dystopian thriller.

When New Reality, a fully immersive, five-dimensional entertainment experience, was introduced to the world, everyone logged on.

Everyone except Jake and Tom.

It doesn’t take long for the world to crumble into ruin, leaving Jake and Tom wandering through leveled cities occupied by New Reality dreamers. In order to find one gamer among many, they must risk everything—going up against Rixon, the corporation behind New Reality.

Facing starvation, the New Reality headsets offer sustenance from a synthesized sludge pumped directly into the gamer’s body. With a headset, they’ll get fed and their only limitations are their own imaginations. They can have paradise, comfort, and peace. They have the power to realize their deepest desires.

But for Tom, it’ll mean sacrificing his son to the false reality masterminded by Rixon. For Jake, it’ll mean sacrificing his dream of living a true existence, no matter how stark.

Wrestling with the decision, they soon find out they aren’t the only ones living in the ruins. Someone… something else, has taken an interest in the pair.

Turning from scavengers to prey, they have to make a decision. Family or self? Faith or fear? Truth or New Reality?

Автор: Robertson Michael
Серия:
 
Not Just a Witch

‘I want you to change the next wicked person you see into a tiger,’ demanded Lionel. ‘A very large tiger’

Heckie is not just a witch — she’s an animal witch, who wants to make the world a better place by transforming evil people into harmless animals, using her incredible Toe of Transformation and her awesome Knuckle of Power. But when slimy Lionel Knapsack charms Heckie, her magic begins to take a darker direction. Her friends, including a cheese wizard and a boy called Daniel, must come to the rescue…

‘Eva Ibbotson has assumed the mantle of Roald Dahl.’

School Librarian
Автор: Ibbotson Eva
Серия:
 
Nieustraszony

Flota Sojuszu, ścigana przez przeważające siły Syndykatu, przemierza wrogie systemy gwiezdne. Dowodzi nią legendarny John „Black Jack” Geary, heros z zamrażarki, bohater wracający między żywych po 100 latach hibernacji. Załogi jego okrętów nie ustają w wysiłkach, by wrócić do macierzystych portów i dostarczyć tam klucz do zwycięstwa, czyli klucz do wrogiego hipernetu. Geary — świadom, że Syndycy chcą wciągnąć jego flotę w zasadzkę — musi działać z zaskoczenia. Stąd pozornie szalony plan ataku na system Sancere. Argumenty „za” są solidne: z Sancere flota Sojuszu ma do wyboru wiele dróg powrotu i ominięcia pułapek, a udany atak na stocznie wroga solidne nadszarpnie kondycję wojenną Syndykatu. „Przeciw” są zmęczeni nieustannym pogotowiem bojowym marynarze i oficerowie Sojuszu. Nie wierzą w sens zapuszczania się na terytorium wroga. Narasta bunt, który coraz poważniej zagraża pozycji Geary’ego.

Автор: Campbell Jack
Серия: Zaginiona flota
 
Night Songs

SOMEWHERE IN THE NIGHT THEY ARE SINGING SONGS OF DEATH…

Colin Ross, twice thwarted in love, once abandoned, quit the mainland for Haven's End, a wounded soul on an idyllic island, seeking to heal his life.

But instead of peace, he is hurled into chaos. Some dark and ancient hatred, some evil force is unleashed, wreaking vengeance on the islanders, mangling the living and mutilating the dead.

And, as the piercing songs rise to meet the roaring wind, Colin Ross, against his will, is sucked into the raging storm.

Автор: Grant Charles L
Серия:
 
Автор: Anderson Poul
Серия:
 
Night’s Slow Poison

“Night’s Slow Poison” is from the same setting as Ancillary Justice, and tells a rich, claustrophobic story of a galactic voyage that forces one guardsmen to confront his uneasy family history through the lens of a passenger with his lost lover’s eyes.

Автор: Leckie Ann
Серия:
 
Night Shift

New York Times best-selling author Nalini Singh delivers a smoldering story with Secrets at Midnight, as the scent of Bastien Smith's elusive lover ignites a possessiveness in him that's as feral as it is ecstatic. And now that he's found his mate, he'll do anything to keep her.

In one New York Times best-selling author Ilona Andrews' novella Magic Steals, when people start going missing, shapeshifting tigress Dali Harimau and jaguar shifter Jim Shrapshire must uncover the truth about the mysterious creatures responsible.

In Milla Vane's The Beast of Blackmoor, a warrior princess must tame a savage beast to earn a place among her people. But she quickly discovers that the beast isn't a monster, but a barbarian warrior who intends to do some taming himself.

It's seer Makenna Frazier's first day on the job at Supernatural Protection and Investigations, when bodyguard duty for a leprechaun prince's bachelor party goes every which way but right in nationally best-selling author Lisa Shearin's Lucky Charms

Серия:
 
Night Shift

Four masters of urban fantasy and paranormal romance plunge readers into the dangerous, captivating world unearthed beyond the dark...

(Kate Daniels, #6.5; SPI Files, # 0.5; Psy-Changeling, #12.5)

New York Times bestselling author Nalini Singh delivers a smoldering story with Secrets at Midnight, as the scent of Bastien Smith’s elusive lover ignites a possessiveness in him that’s as feral as it is ecstatic. And now that he’s found his mate, he’ll do anything to keep her.

In #1New York Times bestselling author Ilona Andrews’ novella,Magic Steals, when people start going missing, shapeshifting tigress Dali Harimau and jaguar shifter Jim Shrapshire must uncover the truth about the mysterious creatures responsible.

From Milla Vane—a warrior princess must tame The Beast of Blackmoor to earn a place among her people. But she quickly discovers that the beast isn't a monster, but a barbarian warrior who intends to do some taming himself.

It’s seer Makenna Frazier's first day on the job at Supernatural Protection and Investigations, and her first assignment is more than she bargained for when bodyguard duty for a leprechaun prince’s bachelor party goes every which way but right in national bestselling author Lisa Shearin’s Lucky Charms.

Серия: , Anthology
 
Now Inhale

They say Nero fiddled while Rome burned; Taylor’s problem was to play games while his executioner burned…

Автор: Russell Eric Frank
Серия:
 
Nieulękły

Ze Światami Syndykatu Sojusz walczy od 100 lat, ale właśnie stanął na krawędzi totalnej porażki. Jego flota została pokonana i uwięziona w głębi terytorium wroga. Jedyną nadzieją na jej ocalenie jest człowiek, który po wybudzeniu ze stuletniej niemal hibernacji odkrywa, że stał się obiektem... kultu. Czyny kapitana Johna „Black Jacka” Geary’ego zna każdy uczeń Sojuszu. Po stoczeniu pierwszej bitwy wojny stuletniej uznano go za martwego. Wiek później, cudem ocalony z kapsuły ratunkowej, wbrew swojej woli zasiąść musi w fotelu dowódcy skazanej na nieuchronną zagładę floty. Okazuje się człowiekiem dalekim od propagandowego obrazu. Wie jednak, że dowiezienie wykradzionego klucza hipernetowego do przestrzeni Sojuszu jest jedyną szansą na zakończenie długiej i krwawej wojny. By tego dokonać, Geary musi stawić czoła nie tylko wrogowi, ale i legendzie Black Jacka…

Автор: Campbell Jack
Серия: Zaginiona flota
 
Neferata

It is a Time of Legends.

Nagash the Usurper is dead, but his last revenge has devastated the once-mighty kingdoms of Nehekhara. As the city-states turn to dust and their kings moulder in their graves awaiting their promised rebirth, a new power rises.

Before the fall, in the city of Lahmia, Queen Neferata and her inner circle learned the secrets of eternal life from Nagash’s unholy tomes, becoming the first of a brand new race — the vampires. Thirsty for blood and power in equal measure, each of these powerful creatures pursues their own goals with single-minded fervour.

Neferata, proud and vain, seeks to re-establish her empire and once again reign as queen. W’Soran, master of the magical arts, desires power over life and death.

Abhorash, a warrior born, battles to slake his bloodthirst and regain his lost honour.

But for all their plots and schemes, the vampires are nothing more than pawns in another, much larger, game — Nagash’s influence weighs heavily upon all those of his blood, and one day, he will return…


The book was created by the InterWorld's Bookforge.

http://interworldbookforge.blogspot.ru/. Follow for new books.

http://politvopros.blogspot.ru/ — PQA: Political question and answer. The blog about russian

and the world politics.

http://auristian.livejournal.com/ — Interworld's political blog in LJ.

https://vk.com/bookforge — community of Bookforge in VK.

Автор: Reynolds Josh
Серия: Blood of Nagash
 
No Man's World

VISA FOR AN ENIGMA

When John Carter came to the Horalcah Cluster, it was in the guise of an interstellar salesman. If anyone there suspected he was more than that, it would mean his instant execution.

But Carter’s unusual personality made it possible for him to put over the deception and even gain a visa to the forbidden central planet, an arsenal of space war factories. Of course, he had to make some special deals to do it, and those proved his undoing.

For he found himself caught there between two menaces: the tyrannical militaristic moguls and a fantastically greater threat from beyond the ends of space.

Автор: Bulmer Kenneth
Серия:
 
Native Tongue

Set in the twenty-second century, the novel tells of a world where women are once again property, denied civil rights and banned from public life. Earth’s wealth depends on interplanetary commerce with alien races, and linguists — a small, clannish group of families — have become the ruling elite by controlling all interplanetary communication. Their women are used to breed perfect translators for all the galaxies' languages.

Nazareth Chornyak, the most talented linguist of the family, is exhausted by her constant work translating for trade organizations, supervising the children’s language education, running the compound, and caring for the elderly men. She longs to retire to the Barren House, where women past childbearing age knit, chat, and wait to die. What Nazareth comes to discover is that a slow revolution is going on in the Barren Houses: there, word by word, women are creating a language of their own to free them from men’s control.

Автор: Elgin Suzette Haden
Серия: Native Tongue
 
Na konci světa

Historický román sovětského autora z doby tisíc roků před Kristem líčí zážitky mladého Řeka sochaře Pandiona, jenž se na svých cestách za starými uměleckými památkami dostane do egyptského otroctví. Výstižně kreslí autor sochařovo strádání v sídle egyptského faraóna, dřinu a útisk tisíců otroků a přepych a rozmařilý život faraóna a jeho družiny. Odhaluje poměry v říši faraónů a neudržitelnost tohoto společenského řádu, vybudovaného na nelidském zotročování chudiny. Seznamuje nás s hrdinným bojem otroků za svobodu, zasvěceně popisuje svět starověku a starou egyptskou kulturu a líčí četné příhody a dobrodružství, které otroci prožijí na svém útěku v afrických pralesích.

I když se děj odehrává v době velmi dávné, má pro současného čtenáře aktuální význam. Zdůrazňuje důležitost kolektivní spolupráce a jednotného postupu všech utiskovaných, přístupnou formou řeší vývoj sochaře Pandiona z vyhraněného individualisty v člověka kolektivně cítícího. Živě a poutavě zachycuje události, jejich vztahy, dosah a politický smysl na lidech skutečně živých, na lidech majících srdce i rozum, sílu a především víru ve spravedlnost.

Knihu I. Jefremova lze označit za dílo více než zajímavé, jehož předností je jasné ideové pojetí a zaměření. Děj knihy má bystrý spád a svou svěžestí a bezprostředností našeho čtenáře jistě zaujme, poučí a pobaví.

Автор: Jefremov Ivan
Серия:
 
Автор: Silverberg Robert
Серия:
 
Автор: Silverberg Robert
Серия:
 
Автор: Silverberg Robert
Серия:
 
Автор: Silverberg Robert
Серия:
 
Nightfall (novel)

These two renowned writers have invented a world not unlike our own—a world on the edge of chaos, torn between the madness of religious fanaticism and the stubborn denial of scientists. Only a handful of people on the planet Lagash are prepared to face the truth—that their six suns are setting all at once for the first time in 2,000 years, signaling the end of civilization!


Серия:
 
Nach all den Jahrmilliarden

Dem jungen Archäologen Tom Rice erfüllt sich sein größter Wunsch, als er in das Team einer wissenschaftlichen Expedition aufgenommen wird, die rätselhafte Fundstätten von Artefakten einer Alienkultur untersuchen soll. Vor rund einer Milliarde Jahren haben die Fremden ein Sternenimperium geschaffen, aber eines Tages verschwanden sie von der Bildfläche. Ihre Kultur, ihr Werden und Vergehen, ist den Menschen ein Rätsel. Bis Tom Rice eines Tages ein Artefakt findet, das über die Kluft von Jahrmilliarden hinweg visuelle Aufzeichnungen aus dem Alltag der Fremden gespeichert hat. Die Wissenschaftler erfahren, daß irgendwo zwischen den Sternen ein von einem Roboter bewachter Außenposten existiert. Und von dort führt die Spur in das letzte Refugium der Fremden…

Автор: Silverberg Robert
Серия:
 
Nightfall

The rock of Aegis…

Deception and lies abound on the peaceful planet of Heruun, protected from the Wraith for generations by their mysterious guardian — the Aegis.

But with the planet falling victim to an incurable wasting sickness, and two of Colonel Sheppard’s team going missing, the secrets of the Aegis must be revealed. The shocking truth threatens to tear Herunn society apart, bringing down upon them the scourge of the Wraith. Yet even with a Hive ship poised to attack there is much more at stake than the fate of one small planet.

For the Aegis conceals a threat so catastrophic that the Atlantis team must risk everything to eliminate it from the Pegasus galaxy…


This book is a production of the InterWorld's Bookforge.

http://interworldbookforge.blogspot.ru/. Follow for new books.

http://politvopros.blogspot.ru/ — PQA: Political question and answer. The blog about russian and the world politics.

http://auristian.livejournal.com/ — Interworld's political blog in LJ.

https://vk.com/bookforge — community of Bookforge in VK.

https://www.facebook.com/pages/Кузница-книг-InterWorldа/816942508355261?ref=aymt_homepage_panel — Bookforge's community in Facebook.

Автор: Swallow James
Серия: Atlantis
 
Nightfall

The rock of Aegis…

Deception and lies abound on the peaceful planet of Heruun, protected from the Wraith for generations by their mysterious guardian — the Aegis.

But with the planet falling victim to an incurable wasting sickness, and two of Colonel Sheppard’s team going missing, the secrets of the Aegis must be revealed. The shocking truth threatens to tear Herunn society apart, bringing down upon them the scourge of the Wraith. Yet even with a Hive ship poised to attack there is much more at stake than the fate of one small planet.

For the Aegis conceals a threat so catastrophic that the Atlantis team must risk everything to eliminate it from the Pegasus galaxy…


This book is a production of the InterWorld's Bookforge.

http://interworldbookforge.blogspot.ru/. Follow for new books.

http://politvopros.blogspot.ru/ — PQA: Political question and answer. The blog about russian and the world politics.

http://auristian.livejournal.com/ — Interworld's political blog in LJ.

https://vk.com/bookforge — community of Bookforge in VK.

https://www.facebook.com/pages/Кузница-книг-InterWorldа/816942508355261?ref=aymt_homepage_panel — Bookforge's community in Facebook.

Автор: Swallow James
Серия: Atlantis
 
Nightfall

The rock of Aegis…

Deception and lies abound on the peaceful planet of Heruun, protected from the Wraith for generations by their mysterious guardian — the Aegis.

But with the planet falling victim to an incurable wasting sickness, and two of Colonel Sheppard’s team going missing, the secrets of the Aegis must be revealed. The shocking truth threatens to tear Herunn society apart, bringing down upon them the scourge of the Wraith. Yet even with a Hive ship poised to attack there is much more at stake than the fate of one small planet.

For the Aegis conceals a threat so catastrophic that the Atlantis team must risk everything to eliminate it from the Pegasus galaxy…


This book is a production of the InterWorld's Bookforge.

http://interworldbookforge.blogspot.ru/. Follow for new books.

http://politvopros.blogspot.ru/ — PQA: Political question and answer. The blog about russian and the world politics.

http://auristian.livejournal.com/ — Interworld's political blog in LJ.

https://vk.com/bookforge — community of Bookforge in VK.

https://www.facebook.com/pages/Кузница-книг-InterWorldа/816942508355261?ref=aymt_homepage_panel — Bookforge's community in Facebook.

Автор: Swallow James
Серия: Atlantis
 
Not Just a Witch

‘I want you to change the next wicked person you see into a tiger,’ demanded Lionel. ‘A very large tiger’

Heckie is not just a witch — she’s an animal witch, who wants to make the world a better place by transforming evil people into harmless animals, using her incredible Toe of Transformation and her awesome Knuckle of Power. But when slimy Lionel Knapsack charms Heckie, her magic begins to take a darker direction. Her friends, including a cheese wizard and a boy called Daniel, must come to the rescue…

‘Eva Ibbotson has assumed the mantle of Roald Dahl.’

School Librarian
Автор: Ibbotson Eva
Серия:
 
Noble Mold

The author resides in Pismo Beach, California, with a thoroughly unpleasant parrot. Of her debut tale in Asimov’s she says, “ ‘Noble Mold’ is the first published story in a series about the immortal agents of a twenty-fourth-century salvage company run by an all-powerful cabal of scientists and investment bankers. There really was a Fr. Rubio living at Santa Barbara Mission at the time this story covers, and his portrait can be seen at the museum there, smirking out at the visitors with an expression that implies that he knows more than he’s telling…

Автор: Baker Kage
Серия:
 
No Blood on My Hands

“Just say no” isn’t always easy. Sometimes the hard part is figuring out what the question is…

Автор: Manison Pete D
Серия:
 
Nightmare Carnival

A boy's eleventh birthday heralds the arrival of a bizarre new entourage, a suicidal diva just can't seem to die, and a washed up wrestler goes toe-to-toe with a strange new foe. All of these queer marvels and more can be found at the Nightmare Carnival!

Hugo and Bram Stoker award-winning editor Ellen Datlow (Lovecraft Unbound, Supernatural Noir) presents a new anthology of insidious and shocking tales in the horrific and irresistible Nightmare Carnival! Dark Horse is proud to bring you this masterwork of terror from such incredible creative talents as Terry Dowling, Joel Lane, Priya Sharma, Dennis Danvers, and Nick Mamatas!

Серия: Anthology
 
Night Freight

An empty train yard at midnight. A small cabin bathed in the light of a full moon. A seedy Skid Row hotel in San Francisco. These are the places where fear lives. Collected for the first time are 26 terrifying stories that span nearly three decades in the career of this master writer of suspense and horror.

Автор: Pronzini Bill
Серия:
 
Серия:
 
Nepoții nepoților noștri

Romanul științifico-fantastic „Nepoții nepoților noștri“ este cea dintâi operă literară a tinerilor autori Iuri Pavlovici Safronov și Svetlana Alexandrovna Safronova.

I. P. Safronov s-a născut în 1928 la Moscova. În 1952 a absolvit Academia Militară de ingineri de aviație „Jukovski” decorată cu ordinele „Steagul Roșu“ și „Lenin“.

S. A. Safronova a absolvit în 1953 facultatea de ziaristică a Universității de Stat „Lomonosov“ din Moscova.

Tema principală a romanului este munca în comunism. Oamenii viitorului își îndreaptă toate puterile către cunoașterea naturii, către punerea ei în slujba omului.

Серия:
 
Автор:
Серия:
 
Never Saw It Coming

Telling people the truth is easy. Getting them to hear it is another matter!

Автор: Oltion Jerry
Серия:
 
Nerves

In a nuclear plant in Kimberly, workers are nervous when a congressional committee comes for a surprise inspection. A few minor problems come up during the inspection, but the plant continues to run at full capacity — at least at first.

Half-way through the inspection, one of the converters has a major failure. Jorgenson and his team had been trying to use a new isotope in the giant reactors, but the unstable isotope causes disaster to strike. The reactor walls give out, and Jorgenson is stuck inside.

Jorgenson is the only survivor, and the only person who knows how to stop the reactor from causing a disaster that could wipe out half of the continent, but he is stuck inside the reactor with no way to communicate with anyone. It’s a race against time to rescue Jorgenson so that he can save the world from nuclear fallout.

The magazine version of Lester del Rey's frightening novel appeared in 1942, long before Three-Mile Island and Chernobyl. Some see this book as a scarily accurate prediction of later nuclear meltdowns. Del Rey was an important science fiction writer and publisher, but none of his work had greater impact than this early novel.

Автор: del Rey Lester
Серия:
 
Night of the Bold

The #1 Bestselling series, with over 400 five star reviews on Amazon!

"Night of the Bold" is book #6 – and the final installment – in Morgan Rice’s bestselling epic fantasy series "Kings and Sorcerers"!

In "Night of the Bold", Kyra must find a way to free herself from Marda and return to Escalon with the Staff of Truth. If she does, awaiting her will be the most epic battle of her life, as she will need to face off against Ra’s armies, a nation of trolls, and a flock of dragons. If her powers, and the weapon, are strong enough, her mother awaits her, ready to reveal the secrets of her destiny, and of her birth.

Duncan must make an epic stand against Ra’s armies once and for all. Yet even as he fights the greatest battles of his life, leading to a final stand in The Devil’s Gluch, he cannot expect the dark trickery that Ra has awaiting him.

In the Bay of Death, Merk and King Tarnis’ daughter must join forces with Alec and the warriors of the Lost Isles to fight off the dragons. They must find Duncan and unite to save Escalon, yet Vesuvius has resurfaced, and they cannot anticipate the treachery awaiting them.

In the epic finale to Kings and Sorcerers, the most dramatic battles, weapons and sorcery all lead to a breathtaking, unexpected conclusion, filled with both heartbreaking tragedy and inspiring re-birth.

With its strong atmosphere and complex characters, "Night of the Bold" is a sweeping saga of knights and warriors, of kings and lords, of honor and valor, of magic, destiny, monsters and dragons. It is a story of love and broken hearts, of deception, ambition and betrayal. It is fantasy at its finest, inviting us into a world that will live with us forever, one that will appeal to all ages and genders.

Автор: Rice Morgan
Серия: Kings and Sorcerers
 
Автор: Bova Ben
Серия: Grand Tour
 
Necromancer

The machine that controlled all life wouldn't tolerate any interference. People who refused to be regulated had to be disposed of - isolated, driven insane, murdered. A small group of men had dedicated themselves to fighting this Frankenstein of man's technological achievement. Secretly they laid plans to destroy the machine and all its works, including the millions of people who had accepted their robot-like existence. Either way, the human race was doomed!

Автор: Dickson Gordon
Серия: Childe Cycle
 
Автор: Ellison Harlan
Серия:
 
Автор: Ellison Harlan
Серия:
 
Серия:
 
Nazi Moonbase

In the dying days of World War II, Nazi Germany spent increasingly large amounts of its dwindling manufacturing capability on the construction of a small fleet of flying saucers capable of travel beyond the atmosphere. While these saucers were too few in number to affect the eventual outcome of the war, they did allow for a small, but fanatical Nazi group to escape Germany, first to Antarctica, and then on to the moon!

For the first time, the history of the Nazi space program has been revealed — with a focus on the design, construction, and layout of the moonbase. Using detailed maps, the entire moonbase is reconstructed, noting the locations of various important features, such as weapon emplacements, the Vril generator, the air recyclers and water extractors. The book also covers the various attempt by the allies to overcome this last Nazi stronghold through both subterfuge and outright battle.

Автор: Davis Graeme
Серия:
 
Nazi Moonbase

In the dying days of World War II, Nazi Germany spent increasingly large amounts of its dwindling manufacturing capability on the construction of a small fleet of flying saucers capable of travel beyond the atmosphere. While these saucers were too few in number to affect the eventual outcome of the war, they did allow for a small, but fanatical Nazi group to escape Germany, first to Antarctica, and then on to the moon!

For the first time, the history of the Nazi space program has been revealed — with a focus on the design, construction, and layout of the moonbase. Using detailed maps, the entire moonbase is reconstructed, noting the locations of various important features, such as weapon emplacements, the Vril generator, the air recyclers and water extractors. The book also covers the various attempt by the allies to overcome this last Nazi stronghold through both subterfuge and outright battle.

Автор: Davis Graeme
Серия:
 
Nest of Worlds

Nest of Worlds is the first novel to appear in English from Polish science fiction master Marek S. Huberath. A metafictional adventure through a dystopia that owes as much to Borges, Saramago, and even Thomas More as it does to Stanislaw Lem, Nest of Worlds is a meditation on the narrative nature of reality, the resilience of love, and an inquiry into the darkest aspects of the human psyche and the organization of civilization.

Автор: Huberath Marek S
Серия:
 
Not Dark Yet

Brandon leaves his boyfriend in the city for a quiet life in the mountains, after an affair with a professor ends with Brandon being forced to kill a research animal. It is a violent, unfortunate episode that conjures memories from his military background.

In the mountains, his new neighbors are using the increased temperatures to stage an agricultural project in an effort to combat globally heightened food prices and shortages. Brandon gets swept along with their optimism, while simultaneously applying to a new astronaut training program. However, he learns that these changes — internal, external — are irreversible.

A sublime love story coupled with the universal struggle for personal understanding, Not Dark Yet is an informed novel of consequences with an ever-tightening emotional grip on the reader.

"Fascinating, surreal, gorgeously written, and like nothing you’ve ever read before, Not Dark Yet is the book we all need to read right now. It is art about science, climate change, and activism, and it vitally explores how we as people deal with a world that is transforming in terrifying ways."

— BuzzFeed

"[Ellingsen] is just starting what promises to be a major career, but already giving readers a unique and fascinating perspective."

— Jeff VanderMeer

"I cannot remember the last time a writer impressed me so quickly."

— InDigest Magazine

Berit Ellingsen is a Korean Norwegian writer and former bookseller whose stories have appeared in W.W. Norton's Flash Fiction International Anthology, SmokeLong Quarterly, and Unstuck. She is the author of the story collection Beneath the Liquid Skin, and the novel Une Ville Vide, and has been nominated for the Pushcart Prize and the British Science Fiction Award.

Автор: Ellingsen Berit
Серия:
 
Night Journey

The Green Mile, Stephen King’s #1 New York Times bestselling novel, was first published twenty years ago in six original paperback installments. Inspiration for the Oscar-nominated film starring Tom Hanks about an innocent man on death row, The Green Mile is now available for the first time in e-serial form. Night Journey is Volume Five.

Prison Warden Hal Moores isn’t just Paul Edgecombe’s boss—Hal and his wife Melinda are also friends with Paul and his wife Janice. When Paul learns that Melinda has a brain tumor, he realizes that John Coffey can use his astonishing gift to heal her. Though Paul understands that the warden would never allow John to leave the prison, and Melinda can’t enter it, he also knows that John is Melinda’s only hope for survival. And so Paul and other E Block guards devise a dangerous plan that risks their jobs—not something to take lightly in 1932—as well as their lives. They decide to spirit John away into the night and beyond the confines of the Green Mile.

Автор: King Stephen
Серия: The Green Mile
 
Nebula Awards Showcase 2016

The Nebula Awards Showcase volumes have been published annually since 1966, reprinting the winning and nominated stories of the Nebula Awards, voted on by the members of the Science Fiction and Fantasy Writers of America (SFWA).  The editor, selected by SFWA’s anthology Committee (chaired by Mike Resnick), is American science fiction and fantasy writer Mercedes Lackey. This year’s Nebula winners are Ursula Vernon, Alaya Dawn Johnson, Nancy Kress, and Jeff VanderMeer, with Alaya Dawn Johnson winning the Andre Norton Award for Young Adult Science Fiction and Fantasy Book.

Review

Praise for Nebula Awards Showcase 2014:

“There is not a story in the bunch that is not engaging to the reader…. This is an excellent book for lovers of science fiction.”

—SeattlePI.com

Praise for Nebula Awards Showcase 2013:

“Featuring writing of the highest quality in the genre, this compilation is certain to appeal to those demanding imaginative fiction.”

Booklist

“Essential fare for short story aficionados, even though some of the contents have appeared in other collections.”

Kirkus Reviews
 
Nebula Awards Showcase 2016

The Nebula Awards Showcase volumes have been published annually since 1966, reprinting the winning and nominated stories of the Nebula Awards, voted on by the members of the Science Fiction and Fantasy Writers of America (SFWA).  The editor, selected by SFWA’s anthology Committee (chaired by Mike Resnick), is American science fiction and fantasy writer Mercedes Lackey. This year’s Nebula winners are Ursula Vernon, Alaya Dawn Johnson, Nancy Kress, and Jeff VanderMeer, with Alaya Dawn Johnson winning the Andre Norton Award for Young Adult Science Fiction and Fantasy Book.

Review

Praise for Nebula Awards Showcase 2014:

“There is not a story in the bunch that is not engaging to the reader…. This is an excellent book for lovers of science fiction.”

—SeattlePI.com

Praise for Nebula Awards Showcase 2013:

“Featuring writing of the highest quality in the genre, this compilation is certain to appeal to those demanding imaginative fiction.”

Booklist

“Essential fare for short story aficionados, even though some of the contents have appeared in other collections.”

Kirkus Reviews
 
Night of the Animals

In this imaginative debut, the tale of Noah’s Ark is brilliantly recast as a story of fate and family, set in a near-future London.

Over the course of a single night in 2052, a homeless man named Cuthbert Handley sets out on an astonishing quest: to release the animals of the London Zoo. As a young boy, Cuthbert’s grandmother had told him he inherited a magical ability to communicate with the animal world — a gift she called the Wonderments. Ever since his older brother’s death in childhood, Cuthbert has heard voices. These maddening whispers must be the Wonderments, he believes, and recently they have promised to reunite him with his lost brother and bring about the coming of a Lord of Animals. if he fulfills this curious request.

Cuthbert flickers in and out of awareness throughout his desperate pursuit. But his grand plan is not the only thing that threatens to disturb the collective unease of the city. Around him is greater turmoil, as the rest of the world anxiously anticipates the rise of a suicide cult set on destroying the world’s animals along with themselves. Meanwhile, Cuthbert doggedly roams the zoo, cutting open the enclosures, while pressing the animals for information about his brother.

Just as this unlikely yet loveable hero begins to release the animals, the cult’s members flood the city’s streets. Has Cuthbert succeeded in harnessing the power of the Wonderments, or has he only added to the chaos — and sealed these innocent animals’ fates? Night of the Animals is an enchanting and inventive tale that explores the boundaries of reality, the ghosts of love and trauma, and the power of redemption.

Автор: Broun Bill
Серия:
 
New Year

Всех с Новым Годом, до которого осталась неделя, и с Рождеством, до которого осталось всего ничего.

Если помните, в начале прошлого января мы (все) усиленно подшучивали по поводу не наступившего кризиса 2000-го года. Так вот, «Y2K» возник как раз тогда. По даренному сюжету.

Весь рассказ написался очень быстро и с тех пор по-крупному не редактировался (по разным причинам). Думаю, именно этим объясняется его «бамбуковый» стиль.

И еще. Это — своеобразное проникновение на чужую территорию. Hа самом деле я все-таки «он», а не «она». Просто так, к сведенью.

Надеюсь, мои действия не будет сочтены попыткой нарушить запрет на компьютерную тематику.

Искренне Ваш, Pan.

P.S. А еще я хотел вставить сюда эпиграф про роль хранительницы очага, которая закрепилась за слабым полом с древнейших времен, и так далее, но не попалось ничего подходящего. Может еще попадется, кто его знает.


Так уж получилось, что этот текст выходит на всеобщее обозрение только сейчас, в преддверии — угадайте, чего? Так уж получилось, потому что совсем скоро снова наступит день, когда у кого-то (а вдруг!) летает кровать и появляются из ничего гостевая тумбочка, замерзший пруд и старинный подвал.

И — кто знает, кому в этот день суждено… ну, вы понимаете.

Серия:
 
Navigators of Dune

Set 10,000 years before Frank Herbert's classic Dune, the story tells the origins of the Bene Gesserit Sisterhood and its breeding program, the human-computer Mentats, and the Navigators, as well as a crucial battle for the future of the human race, in which reason faces off against fanaticism. These events have far-reaching consequences that will set the stage for Dune, millennia later.


This book is a production of the InterWorld's Bookforge.

https://vk.com/bookforge. Follow for new books.

https://www.facebook.com/pages/Кузница-книг-InterWorldа/816942508355261?ref=aymt_homepage_panel — Bookforge's community in Facebook.

Серия: Schools of Dune
 
Necromancer Nine

Some will be kings, some will be sorcerers, and some pawns in the real lives of those who live the magical chess game on True Life. But one child is wreaking havoc; he can be any player he likes and threatens to destroy the game forever.

Автор: Tepper Sheri S
Серия: Land of the True Game
 
Nightcrawlers

200 years ago, the village of Clavitt Fields was burned to the ground. It was hoped that what lived there had perished in the fire. But they did not perish. They went underground…

For generations, they lived and bred in darkness, adapting themselves to a subterranean existence. Now they are rising to the surface, and what they've become is a horror beyond belief, a crawling nightmare of evil and bloodthirsty violence bent on destruction.

The night is alive… and it belongs to them.

NIGHTCRAWLERS, the horrifying new novel from master of suspense Tim Curran.

Автор: Curran Tim
Серия:
 
N.I.Co: Миссия

Главный герой знакомится с преступником, обладающим воистину невероятной удачей. Однако и его собственные цели, по-видимому, не так уж невинны…

Серия:
 
Navigators of Dune

Set 10,000 years before Frank Herbert's classic Dune, the story tells the origins of the Bene Gesserit Sisterhood and its breeding program, the human-computer Mentats, and the Navigators, as well as a crucial battle for the future of the human race, in which reason faces off against fanaticism. These events have far-reaching consequences that will set the stage for Dune, millennia later.


This book is a production of the InterWorld's Bookforge.

https://vk.com/bookforge. Follow for new books.

https://www.facebook.com/pages/Кузница-книг-InterWorldа/816942508355261?ref=aymt_homepage_panel — Bookforge's community in Facebook.

Серия: Schools of Dune
 
N‑P

Миниатюрные романы Бананы Ёсимото сделали молодую писательницу всемирно известной. Книги, отмеченные мировыми литературными премиями, стали основой популярных фильмов.

"N-P" – название последнего сборника рассказов известного японского писателя, написанного на английском языке. Но издать книгу в Японии никак не удается: всех переводчиков, пытавшихся работать над ней, постигала внезапная смерть. Такова завязка нового романа культовой японской писательницы, за который она удостоена премии Финдессимо.

Серия:
 
Null–A Three

Meet again Gilbert Gosseyn, the man with the extra brain who staved off disaster for the Solar System, as he finds himself launched on his greatest challenge — a showdown with the originators of cosmic civilization.

Null-A 3 is destined to become an instant classic — a mind boggling galaxy-spanning adventure!

Автор: van Vogt Alfred Elton
Серия: Null-A
 
Nexus Point

History was not the province of the great. Fate hinged on the simplest of things: loose knots, a casual stumble, a chance meeting, something inadvertently dropped, or lost, or found.

In this compelling sequel to the award winning novel Meridian, the project team members slowly become aware of unseen adversaries at play in the Meridian of Time.

The quest for an ancient fossil leads to an amazing discovery hidden in the Jordanian desert. A mysterious group of assassins plot to decide the future course of history, just one battle in a devious campaign that will become a Nexus Point of grave danger, where even the fates are powerless to intervene.

Автор: Schettler John A
Серия: Meridian
 
New York 2140

New York Times bestselling author Kim Stanley Robinson returns with a bold and brilliant vision of New York City in the next century.

As the sea levels rose, every street became a canal. Every skyscraper an island. For the residents of one apartment building in Madison Square, however, New York in the year 2140 is far from a drowned city.

There is the market trader, who finds opportunities where others find trouble. There is the detective, whose work will never disappear—along with the lawyers, of course.

There is the internet star, beloved by millions for her airship adventures, and the building’s manager, quietly respected for his attention to detail. Then there are two boys who don’t live there, but have no other home—and who are more important to its future than anyone might imagine.

Lastly there are the coders, temporary residents on the roof, whose disappearance triggers a sequence of events that threatens the existence of all—and even the long-hidden foundations on which the city rests.

New York 2140 is an extraordinary and unforgettable novel, from a writer uniquely qualified to the story of its future.

Автор: Robinson Kim Stanley
Серия:
 
New York 2140

New York Times bestselling author Kim Stanley Robinson returns with a bold and brilliant vision of New York City in the next century.

As the sea levels rose, every street became a canal. Every skyscraper an island. For the residents of one apartment building in Madison Square, however, New York in the year 2140 is far from a drowned city.

There is the market trader, who finds opportunities where others find trouble. There is the detective, whose work will never disappear—along with the lawyers, of course.

There is the internet star, beloved by millions for her airship adventures, and the building’s manager, quietly respected for his attention to detail. Then there are two boys who don’t live there, but have no other home—and who are more important to its future than anyone might imagine.

Lastly there are the coders, temporary residents on the roof, whose disappearance triggers a sequence of events that threatens the existence of all—and even the long-hidden foundations on which the city rests.

New York 2140 is an extraordinary and unforgettable novel, from a writer uniquely qualified to the story of its future.

Автор: Robinson Kim Stanley
Серия:
 
Neveryóna, or The Tales of Signs and Cities

In this novel of Neveryóna, a girl takes off on a dragon’s back for an adventure of amazement and wonder.

One of the few in Neveryóna who can read and write, pryn has saddled a wild dragon and taken off from a mountain ledge. Self-described as an adventurer, warrior, and thief, in her journey pryn will meet plotting merchants, sinister aristocrats, half-mad villagers, and a storyteller who claims to have invented writing itself. The land of Neveryóna is mired in a civil war over slavery, and pryn will also find herself — for a while — fighting alongside Gorgik the Liberator, from whom she will learn the cunning she needs as she journeys further and further south in search of a sunken city; for at history’s dawn, some dangers even dragons cannot protect you from.

The second volume in Samuel R. Delany's

Return to Neveryóna cycle, Neveryóna is the longer of its two full-length novels. (The other is The Tale of Plagues and Carnivals.)

An intriguing meditation on the power of…

Автор: Delany Samuel R
Серия: Return to Neveryon
 
Niezwyciężony

Admirał John Black Jack Geary został wybudzony z hibernacji, by poprowadzić flotę Sojuszu do walki ze Światami Syndykatu. Jego przełożeni zaczęli jednak kwestionować lojalność admirała wobec rządu. Zlecono mu więc, jako głównodowodzącemu Pierwszą Flotą, wyprawę poza granice syndyckiej przestrzeni, wysłano na misję, z której ani on, ani tym bardziej służący pod nim ludzie nie powinni wrócić…

Spotkanie z Obcymi, zwanymi enigmami, potwierdziło obawy Geary’ego. Zaatakowany bez ostrzeżenia rozkazał swoim okrętom skoczenie do kolejnego systemu, gdzie trafił na celownik armady należącej do innej, równie wrogiej rasy. Istoty te, ignorując wezwania pokojowo nastawionych ludzi, wysłały z niewyobrażalnie potężnej fortecy strzegącej punktu skoku setki samobójców. Po ich pokonaniu Geary staje przed kolejnym, jeszcze poważniejszym problemem. Jak opuścić ten system, nie ponosząc przy tym gigantycznych strat. Musi jednak stąd odlecieć, choć za kolejną studnią grawitacyjną mogą na niego czekać enigmowie…

Автор: Campbell Jack
 
No More to the Dance

We’d all like to solve our problems—but sometimes the trade-offs make it hard to know what is a solution.

Автор: Bechtel Amy
Серия:
 
Nevermore

If VR swallows the future, restaurants, bars, our friends, and even our souls may become imperfect copies of the past. As the bricks and mortar of civilization crumble like dying embers whose ghosts are wrought upon the floor, it will be left to the artist—seeking some form of originality—to cry out… NEVERMORE.

Автор: MacLeod Ian R
Серия:
 
Night Watch

Commander Sam Vimes of the Ankh-Morpork City Watch had it all.

But now he’s back in his own rough, tough past without even the clothes he was standing up in when the lightning struck …

Living in the past is hard. Dying in the past is incredibly easy. But he must survive, because he has a job to do. He must track down a murderer, teach his younger self how to be a good copper and change the outcome of a bloody rebellion.

There’s a problem: if he wins, he’s got no wife, no child, no future …

A Discworld Tale of One City, with a full chorus of street urchins, ladies of negotiable affection, rebels, secret policemen and other children of the revolution.

Truth! Justice! Freedom! And a Hard-boiled Egg!


Annotations collected and edited by Leo Breebaart. http://www.lspace.org/books/apf/night-watch.html

Серия: Discworld
 
Nice Dragons Finish Last

As the smallest dragon in the Heartstriker clan, Julius survives by a simple code: keep your mouth shut, stay out of the way of bigger dragons. But this meek behavior doesn’t fly in a family of magical predators, and his mother, Bethesda the Heartstriker, has reached the end of her patience.

Now, trapped in human form and banished to the DFZ, a vertical metropolis built on the ruins of Old Detroit, Julius has one month to prove that he can be a ruthless dragon or kiss his true shape goodbye forever. But in a city of modern mages and vengeful spirits where dragons are considered monsters to be exterminated, he’s going to need some serious help to survive this test.

He only hopes humans are more trustworthy than dragons.

Автор: Aaron Rachel
Серия: Heartstrikers
 
Nova Galaxies. Угроза из пустоты

Игра, ограниченная лишь пределами галактики, бросает игроков в самое пекло войны за артефактом предтеч. Какого будет новичку пройти все её испытания при условии, что ни у кого задания не повторяются. Главный герой сходу бросается в битву, но он не ожидает такого подвоха...


Серия:
 
Never Say Die

It seems an open-and-shut case when crime-scene clues in an international series of assassinations lead to one man. But when that killer dies by his own hand, things turn strange. Further killings reveal that the culprit has the exact fingerprints and genetic code of the dead and find that a corporate "security" firm is engineering genetics and bringing new meaning to the term "biological warfare". .

Серия: The Destroyer
 
Nexus Deep

The Fairchild Group launches its mission to seek the key lost aboard Rodney, even as the Allies close the door on the war in North Africa with Operation Chariot. As the 5th Panzer Army dies in Tunisia, Hitler must now find a way to shore up Armeegruppe South while also finding divisions to guard the West.

Both sides now plan operations for the late Spring and early Summer. The Allies must decide whether to strike at Sardinia or Sicily in an attempt to topple the regime of Mussolini and knock Italy out of the war, while the Germans must choose from several operations in the south, Habicht, Panther, and Zitadelle. The Soviets plan new offensives of their own that will prove, once and for all, that the tide of the war in the east is shifting.

Meanwhile, the work of Lord Elgin is strangely mirrored by the action of his son, the 8th Earl of Elgin, and a seemingly small squabble on the China coast at Canton escalates into an event that has sinister implications for the quest Elena Fairchild has undertaken. Then, just as Fedorov and company begin to finalize their plans for the mission to 1908, Admiral Tovey makes a dramatic request.

36 Chapters, about 106,000 words

Автор: Schettler John A
Серия: Kirov
 
Nexus Deep

The Fairchild Group launches its mission to seek the key lost aboard Rodney, even as the Allies close the door on the war in North Africa with Operation Chariot. As the 5th Panzer Army dies in Tunisia, Hitler must now find a way to shore up Armeegruppe South while also finding divisions to guard the West.

Both sides now plan operations for the late Spring and early Summer. The Allies must decide whether to strike at Sardinia or Sicily in an attempt to topple the regime of Mussolini and knock Italy out of the war, while the Germans must choose from several operations in the south, Habicht, Panther, and Zitadelle. The Soviets plan new offensives of their own that will prove, once and for all, that the tide of the war in the east is shifting.

Meanwhile, the work of Lord Elgin is strangely mirrored by the action of his son, the 8th Earl of Elgin, and a seemingly small squabble on the China coast at Canton escalates into an event that has sinister implications for the quest Elena Fairchild has undertaken. Then, just as Fedorov and company begin to finalize their plans for the mission to 1908, Admiral Tovey makes a dramatic request.

36 Chapters, about 106,000 words

Автор: Schettler John A
Серия: Kirov
 
Nightflyers: The Illustrated Edition

A gorgeous illustrated edition of a classic novella from the #1 bestselling author of A Game of Thrones—a chilling mystery set on a seemingly haunted spaceship, soon to be an original series on SYFY.

Featuring fifteen original illustrations, this is the definitive edition of an electrifying tale that combines the deep-space thrills of Alien, the psychological horror of The Shining, and, of course, the inimitable vision of George R. R. Martin.

When a scientific expedition is launched to study a mysterious alien race, the only ship available is the Nightflyer, a fully autonomous vessel manned by a single human. But Captain Royd Eris remains locked away, interacting with his passengers only as a disembodied voice—or a projected hologram no more substantial than a ghost.

Yet that’s not the only reason the ship seems haunted. The team’s telepath, Thale Lasamer, senses another presence aboard the Nightflyer—something dangerous, volatile, and alien. Captain Eris claims to know nothing about the elusive intruder, and when someone, or something, begins killing off the expedition’s members, he’s unable—or unwilling—to stem the bloody tide.

Only Melantha Jhirl, a genetically enhanced outcast with greater strength, stamina, and intelligence than other humans, has a chance of solving the mystery—and stopping the malevolent being that’s wiping out her shipmates.

But first she has to keep herself alive.

Серия:
 
Nightflyers: The Illustrated Edition

A gorgeous illustrated edition of a classic novella from the #1 bestselling author of A Game of Thrones—a chilling mystery set on a seemingly haunted spaceship, soon to be an original series on SYFY.

Featuring fifteen original illustrations, this is the definitive edition of an electrifying tale that combines the deep-space thrills of Alien, the psychological horror of The Shining, and, of course, the inimitable vision of George R. R. Martin.

When a scientific expedition is launched to study a mysterious alien race, the only ship available is the Nightflyer, a fully autonomous vessel manned by a single human. But Captain Royd Eris remains locked away, interacting with his passengers only as a disembodied voice—or a projected hologram no more substantial than a ghost.

Yet that’s not the only reason the ship seems haunted. The team’s telepath, Thale Lasamer, senses another presence aboard the Nightflyer—something dangerous, volatile, and alien. Captain Eris claims to know nothing about the elusive intruder, and when someone, or something, begins killing off the expedition’s members, he’s unable—or unwilling—to stem the bloody tide.

Only Melantha Jhirl, a genetically enhanced outcast with greater strength, stamina, and intelligence than other humans, has a chance of solving the mystery—and stopping the malevolent being that’s wiping out her shipmates.

But first she has to keep herself alive.

Серия:
 
New Threat

There’s always a new threat.

A year after the Event, horrific memories of the vessels linger in Dean’s mind as he tries to find his way forward in his new life.

But now the Heroes of Earth face a new threat that endangers the fragile remnant of humanity.

Two rebel hybrids have escaped from their segregated encampment. Dean and his team pursue them across the galaxy, racing to catch them before they reach an unseen enemy. This new threat is looming over Earth, their name spoken softly and fearfully by anyone who knows of them.

When a line is drawn, whose side will Dean stand on?

New Threat is the second book in the Survivors series. Look for New World, the epic conclusion to the series, on May 2, 2018!

Автор: Hystad Nathan
Серия: The Survivors
 
Nevermore

После ядерной войны на Земле сохранились только вороны. Но и они погибают — от голода. И один из воронов находит бутылку с заключенным в ней джинном. И загадывает желание…

 
Nevermore

После ядерной войны на Земле сохранились только вороны. Но и они погибают — от голода. И один из воронов находит бутылку с заключенным в ней джинном. И загадывает желание…

 
Neuroseed

A Dystopian Cyberpunk Adventure for fans of Blade Runner, Altered Carbon and Neuromancer!

Celeste Walker’s home is the Crawl: a dystopian mega-city covering two-thirds of the Earth’s surface. The entire population are interconnected through a cyberspace network called the Flood. Celeste hunts down and defuses rogue memories in the Flood for a living. Her life is well-ordered, calculated, and routine – until the memories she hunts start fighting back. What is real and what is not begins to blur. Her work colleagues are found dead – is she the murderer? With her life and sanity at stake, Celeste finds her way to the forbidden Zero Sector, where the shocking truth awaits. Will she be the one to lead a revolution against the hi-sector elite and the mysterious Man in the Moon? Or, will she betray and ultimately destroy the human race?

Includes bonus short stories: Neon Dawn, A Sculptor’s Dream and End Program

“To call Neuroseed a roller-coaster wouldn’t do it justice, it’s more like an acid-trip on an alien dimension.”

Autumn Christian, acclaimed author of The Crooked God Machine and We are Wormwood

“One of the bleakest things I’ve ever read.”

The Booze and Books Review Blog
Автор: James Greg
Серия:
 
No Man's Land

“It wasn’t supposed to happen like this.”

When Leah and Calvin found out they were expecting, they were over the moon. That day would be one to remember forever… but for more reasons than one. That was the day the world changed. That was the day joy turned to fear. A deadly virus broke out, with many of those infected becoming violent and uncontrollable. And it was spreading fast.

Realizing they are no longer safe in their own home, they make a break out of the city to find sanctuary. But when Leah is bitten, Calvin faces the unimaginable struggle of having to take care of their newborn alone. Traveling with the baby and his dead wife in tow, he comes across Hannah, a young girl who lost her family to the virus. They make their way across country together, meeting others trying to find their own sanctuary.

They eventually find safety but Calvin soon realises all is not as it seems and he must make an agonizing choice.

Автор: Druga Jacqueline
Серия:
 
No Flight Without the Shatter

From the wondrous mind of Brooke Bolander, the author of The Only Harmless Great Thing, who “shares literary DNA with Le Guin” (John Scalzi).

After the world’s end, the last young human learns a final lesson from Earth’s remaining animals.

At the Publisher’s request, this title is being sold without Digital Rights Management Software (DRM) applied.

Автор: Bolander Brooke
Серия:
 
Nebula Awards Showcase 2018

The latest volume of the prestigious anthology series, published annually across six decades!

The Nebula Awards Showcase volumes have been published annually since 1966, reprinting the winning and nominated stories of the Nebula Awards, voted on by the members of the Science Fiction and Fantasy Writers of America (SFWA). The editor, selected by SFWA’s anthology Committee (chaired by Mike Resnick), is Jane Yolen, an author of children’s books, fantasy, and science fiction. This year’s Nebula Award winners are Charlie Jane Anders, Seanan McGuire, William Ledbetter, Amal El-Mohtar, and Eric Heisserer, with David D. Levine winning the Andre Norton Award for Young Adult Science Fiction and Fantasy Book.

Серия:
 
Nebula Awards Showcase 2018

The latest volume of the prestigious anthology series, published annually across six decades!

The Nebula Awards Showcase volumes have been published annually since 1966, reprinting the winning and nominated stories of the Nebula Awards, voted on by the members of the Science Fiction and Fantasy Writers of America (SFWA). The editor, selected by SFWA’s anthology Committee (chaired by Mike Resnick), is Jane Yolen, an author of children’s books, fantasy, and science fiction. This year’s Nebula Award winners are Charlie Jane Anders, Seanan McGuire, William Ledbetter, Amal El-Mohtar, and Eric Heisserer, with David D. Levine winning the Andre Norton Award for Young Adult Science Fiction and Fantasy Book.

Серия:
 
New Fears 2

An electrifying anthology of new horror stories by award-winning masters of the genre.

Twenty-one brand-new stories of the ominous and terrifying from some of the horror genre’s most talented writers. In ‘The Dead Thing’ Paul Tremblay draws us into the world of a neglected teenage girl and her younger brother and the evil that lurks at the heart of their family. In Gemma Files’ ‘Bulb’ a woman calls in to a podcast to tell the terrifying story of why she has escaped off-grid. And Rio Youers’ ‘The Typewriter’ tells in diary form of the havoc wreaked by a malevolent machine. Infinitely varied and beautifully told, New Fears 2 is an unmissable collection of horror fiction.

Серия:
 
Non Metallic

The Singularity is coming to small-town America. Don’t get left behind…

This collection includes:

‘A Time Without Roads’ — The dumbing down of Earth has reached its crisis point. But our artificial stupidity is the only thing preventing an alien takeover.

‘NonMetallic’ — Unaugmented humans have the right to live traditionally. Just don’t look behind that curtain…

‘The Judas Horse’ — In a small town tormented by insane super-soldiers, every transgression is punishable by death. So what’s the harm in a little murder?

‘Catch_all{}’ — The Anti-Apocalypse is here. A friendly reminder from your automated overlord.

‘Bob Ten’ — Bob Ten has the strength of six men. But that’s not nearly enough to destroy the alien invaders who stole his pants.

Автор: Stever Eric C
Серия:
 
Not One of Us

Mankind comes face to face with extraterrestrial life in this short fiction reprint anthology from Clarkesworld publisher Neil Clarke.

They Are Strangers from Far Lands…

Science fiction writers have been using aliens as a metaphor for the other for over one hundred years. Superman has otherworldly origins, and his struggles to blend in on our planet are a clear metaphor for immigration. Earth’s adopted son is just one example of this “Alien Among Us” narrative.

There are stories of assimilation, or the failure to do so. Stories of resistance to the forces of naturalization. Stories told from the alien viewpoint. Stories that use aliens as a manifestation of the fears and worries of specific places and eras. Stories that transcend location and time, speaking to universal issues of group identity and its relationship to the Other.

Nearly thirty authors in this reprint anthology grapple both the best and worst aspects of human nature, and they do so in utterly compelling and entertaining ways. Not One of Us is a collection of stories that aren’t afraid to tackle thorny and often controversial issues of race, nationalism, religion, political ideology, and other ways in which humanity divides itself.

Серия:
 
Ninefox Gambit

When Captain Kel Cheris of the hexarchate is disgraced for her unconventional tactics, Kel Command gives her a chance to redeem herself, by retaking the Fortress of Scattered Needles from the heretics. Cheris's career isn't the only thing at stake: if the fortress falls, the hexarchate itself might be next.


Cheris's best hope is to ally with the undead tactician Shuos Jedao. The good news is that Jedao has never lost a battle, and he may be the only one who can figure out how to successfully besiege the fortress. The bad news is that Jedao went mad in his first life and massacred two armies, one of them his own.


As the siege wears on, Cheris must decide how far she can trust Jedao—because she might be his next victim.


Автор: Lee Yoon Ha
Серия:
 
Never Again

Israel is destroyed by an atom bomb. Neighboring armies overrun the country. Two ships jammed with thousands of homeless Israeli Jews limp into Boston Harbor. America slams its doors.

Before the ships can be sent back to the new nation of Palestine, the refugees are violently freed, killing ten coastguardsmen. Arrests of thousands of these new “enemy combatants” are met with marches and bombings as American Jews struggle to balance their loyalty to America with the realization that the atrocities that inspired the phrase “never again” have become possible in the here and now. American Jews must decide where their loyalties lie: with a government they view as heartless, or with fellow Jews whose lives are at stake. They fail in court, fail at applying political pressure, and finally resort to increasingly violent acts of terrorism.

When they acquire one of Israel’s missing atomic bombs, they must decide how far they will go to convince their country to change its course. How far will the government go to stop what it brands as American traitors?

NEVER AGAIN presents a shockingly believable nightmare and compels readers to consider what they would do to stop it.

Автор: Schwartz Harvey A
Серия:
 
Natural Selection

A shocking biological discovery. A previously unknown predatory species. Evolving just like the dinosaurs. Now. Today. Being forced out of its world and into man’s for a violent first encounter. Weaving science and thriller in a way not seen since Jurassic Park, Natural Selection introduces a phenomenally dangerous new species that is rapidly adapting in a way never before seen

A mystery. A chase. A vast expansive puzzle. A team of marine scientists is on the verge of making the most stunning discovery in the history of man. In their quest for answers, they engage a host of fascinating characters. The world’s premier neurology expert. A specialist on animal teeth. Flight simulation wizards, evolution historians, deep sea geologists, and so many more. Along the way, the team of six men and women experience love, friendship, loyalty and betrayal. Together, they set off to exotic locales. Literally to the bottom of the ocean. To a vast and mysterious redwood forest. To an unknown complex of massive caves. When people start dying, the stakes are upped even further. Then the real hunt begins…

Loaded with astonishing action sequences, Natural Selection is that rare breed of thriller, filled with intricately layered research, real three-dimensional characters, and tornado pacing.

Автор: Freedman Dave
Серия:
 
No Way

In the sequel to the terrifying science fiction thriller, One Way, returning home from Mars may mean striking a deal with the very people who abandoned him.

They were sent to build a utopia, but all they found on Mars was death.

Frank Kitteridge has been abandoned. But XO, the greedy—and ultimately murderous—corporate architects of humanity’s first Mars base made a costly mistake when they left him there: they left him alive. Using his skills and his wits, he’s going to find a way back home even if it kills him.

Little does he know that Mars isn’t completely empty. Just over the mountain, there’s another XO base where things are going terribly, catastrophically wrong. And when the survivors of that mission find Frank, they’re going to want to take even the little he has away from him.

If there’s anything in Frank’s favor, it’s this: he’s always been prepared to go to the extremes to get the job done. That’s how he ended up on Mars in the first place. It just might be his ticket back.


For more from S. J. Morden, check out:

One Way

Автор: Morden S J
Серия: Frank Kitteridge
 
Автор: Ю Камия
Серия:
 
Автор: Ю Камия
Серия:
 
Автор: Ю Камия
Серия:
 
Автор: Ю Камия
Серия:
 
Автор: Ю Камия
Серия:
 
Автор: žordan Robert
Серия: Točak vremena
 
Nůž snů

Jak řídne samotné předivo vzoru, vše naznačuje, že Tarmon Gai‘don, poslední bitva, se blíží – a Rand al‘Thor se musí připravit na střetnutí s Temným. Nejdřív však musí vyjednat příměří se seančanskými armádami. Seančané ale nejsou jedinou překážkou na jeho cestě. Perrin ze zoufalství uzavřel se Seančany vlastní příměří – dohodl by se i s Temným, aby zachránil svou manželku Faile před Šaidy. Mezitím Mat bezhlavě prchá z Ebú Daru s unesenou Dcerou Devíti měsíců. Ovšem Tuon ve skutečnosti hrozí od jejích seančanských krajanů smrtelné nebezpečí. Mat bude muset hodně riskovat, aby uspěl a získal ji za ženu. Zavedené pořádky se otřásají a všude panuje neklid. V Caemlynu bojuje Elain o Lví trůn, přičemž se snaží zabránit občanské válce, a Egwain zjišťuje, že bezpečno už není ani v Bílé věži. Větry času přerostly ve vichřice, jež Randa a jeho společníky strhávají svou silou. Společně musí přestát zkoušky osudu a štěstěny – jinak Temný zvítězí a svět bude ztracen.

Автор: Jordan Robert
Серия: Kolo Času
 
NPCs

What happens when the haggling is done and the shops are closed? When the quest has been given, the steeds saddled, and the adventurers are off to their next encounter? They keep the world running, the food cooked, and the horses shoed, yet what adventurer has ever spared a thought or concern for the Non-Player Characters?

In the town of Maplebark, four such NPCs settle in for a night of actively ignoring the adventurers drinking in the tavern when things go quickly and fatally awry. Once the dust settles, these four find themselves faced with an impossible choice: pretend to be adventurers undertaking a task of near-certain death or see their town and loved ones destroyed. Armed only with salvaged equipment, second-hand knowledge, and a secret that could get them killed, it will take all manner of miracles if they hope to pull off their charade.

And even if they succeed, the deadliest part of their journey may well be what awaits them at its end.

Автор: Hayes Drew
 
Nemesis Games

NEMESIS GAMES is the fifth novel in James S.A. Corey’s New York Times bestselling Expanse series—now a major television series from Syfy!


A thousand worlds have opened, and the greatest land rush in human history has begun. As wave after wave of colonists leave, the power structures of the old solar system begin to buckle.

Ships are disappearing without a trace. Private armies are being secretly formed. The sole remaining protomolecule sample is stolen. Terrorist attacks previously considered impossible bring the inner planets to their knees. The sins of the past are returning to exact a terrible price.

And as a new human order is struggling to be born in blood and fire, James Holden and the crew of the Rocinante must struggle to survive and get back to the only home they have left.

Автор: COREY JAMES S A
Серия: The Expanse
 
Nine Last Days on Planet Earth

When the seeds rained down from deep space, it may have been the first stage of an alien invasion—or something else entirely. How much time do we have left, and do we even understand what timescale to use? As a slow apocalypse blooms across the Earth, planets and plants, animals and microbes, all live and die and evolve at different scales. Is one human life long enough to unravel the mystery?

Nine Last Days on Planet Earth is a Tor.com Original from the award-winning science fiction author Daryl Gregory.

At the Publisher’s request, this title is being sold without Digital Rights Management Software (DRM) applied.

Literary Awards: Hugo Award Nominee for Best Novelette (2019), Locus Award Nominee for Novelette (2019), Theodore Sturgeon Memorial Award Nominee (2019)

Автор: Gregory Daryl
Серия:
 
Nada (сборник)

В переводе с испанского «Nada» означает «ничто», «ничего»: в переводе с персонального внутреннего языка составителя этого сборника «Нада» – часть заклинания «мненада», такого могущественного, что лучше не связываться с тем, кто его произнес. Если уж ему нада, пусть будет так.

Где-то между двумя вариантами и следует искать смысл этой книги, собранных в ней рассказов и жизни на планете Земля, которая, хотим мы того или нет, краткое (но вечное) торжество созидательной воли «мненада» над сокрушительным «Nada», гулким набатом небытия.

Серия:
 
NEMO: Полночный рыцарь

Виллафрид Герстер, наследник игровой империи "Идавёль", поручает хакеру под ником Орфей задание: найти пароль от счетов компании отца, который тот спрятал внутри специально разработанной игры "Полночный рыцарь" — настолько опасной, что ранее нанятые Виллафридом геймеры не смогли справиться с задачей. Орфей подключается к игре с помощью специальной капсулы-мандролы, расположенной внутри гигантского игрового сервера "Идавёль", и оказывается в мрачном мире "Полночного рыцаря" — вот только зовут его теперь не Орфей, а Nemo, то есть "никто". Ему нужно не только выполнить задание, но и выжить в постапокалиптическом городе, полном мутантов, высоких технологий и странной магии.

Серия:
 

Новинки! Свежие поступления книг жанра «Фантастика»

 •  Полукровка
   Татьяна Леонтьева
   Фантастика, Фэнтези, Любовные романы, Любовно-фантастические романы

  Я не знаю, кем являюсь. Но все говорят, что я – полукровка, дитя смертной и представителя драконьей расы, а таких презирают. Успешно поступив на первый курс Академии боевой магии, стала изгоем и предметом для насмешек у элитных магов. Возможно, под жестокими шуточками они ловко скрывают первобытный страх, ведь я – довольно сильное существо, способное поставить на колени половину мира.

  Простите за ошибки. ))))ЧЕРНОВИК. НЕ ВЫЧИТАН.

 •  Пятисотый
   Русанов Алексей
   Фантастика, Боевая фантастика, Детективы и Триллеры, Боевик

  В курортном городке на тихой планете полиция и спецслужбы вдруг начинают интересоваться завсегдатаем одного бара. Никто о нём ничего толком не знает: кто он, откуда и на что способен? Однако он может проявить себя так, что никому мало не покажется.

 •  Третьи звездные войны (сборник)
   Гаррисон Гарри, Саберхаген Фред, Капп Коллин
   Фантастика, Космическая фантастика

  В сборник вошли произведения американских писателей-фантастов.

  Роман Гарри Гаррисона «Пункт вторжения - Земля» посвящен событиям, которые разворачиваются на Земле и в околопланетном пространстве после вторжения инопланетных завоевателей.

  Герои романов Колина Каппа «Агент Галактики» и «Оружие Хаоса» сражаются за мир, за свою жизнь и за жизнь во всей Галактике.

  Содержание:

  Гарри Гаррисон. Пункт вторжения - Земля

  Коллин Капп. Агент Галактики

  Коллин Капп. Оружие Хаоса

  Фред Саберхаген. Игра с монстром

  Фред Саберхаген. Маскарад в красном свете


 •  Увечные механизмы
   Орлова Анастасия
   Фантастика, Научная Фантастика, Приключения, Путешествия и география,

  Запасы топлива в стране иссякли, но живые паровозы работают на энергии пробуждающих. Однако секрет создания этих локомотивов исчез вместе с учёным и его экспедицией много лет назад. Сурьма — талантливая и амбициозная пробуждающая, но служит в мастерских обычным диагностом. Она мечтает разгадать секрет живых паровозов, но вынуждена скрывать тайны своей семьи и готовиться к свадьбе. Привычный мир даёт трещину с появлением нового напарника, за которым по пятам следуют и неприятности, и приключения…

 •  Библиотека зарубежного криминалистического и приключенческого романа. Выпуск 18
   Уильямсон Джек
   Фантастика, Космическая фантастика

      В "Десятых звездных войнах" мы не можем не познакомить Вас с творчеством Джека Уильямсона, написавшего один из шедевров мировой боевой фантастики о космических приключениях знаменитого Жиля Хабибула и его друзей. Все четыре боевика представляемых в данной книге объединены одними героями и представляют собой единый сериал. 

  ...Лишь одна молодая девушка знает тайну АККА — драгоценности, которой обладает человечество. Темные силы предпринимают постоянные попытки похитить девушку и любой ценой выведать у нее тайну с целью установления диктата или уничтожения Зеленого Холла — резиденции Совета объединенных планет. День и ночь охраняет девушку специальное подразделение Легиона Пространства, в которое направляется Джон Стар — двадцатилетний юноша после окончания Академии Легиона... 

  ИТАК, КОСМИЧЕСКИЕ СХВАТКИ ЖИЛЯ ХАБИБУЛА И ЕГО ДРУЗЕЙ В СУПЕРСЕРИАЛЕ "ЗВЕЗДНЫЕ ВОЙНЫ"...

 •  Библиотекарь рун. Том 2
   Савин Ким
   Фантастика, Героическая фантастика, Городское фэнтези,

  Детдом, спецназ, ранение, работа в библиотеке, пенсия. Жизнь закончена? Чужой ритуал и ты в другом мире, в теле юного барона с системой на базе Big Data.

  Ты можешь жить в роскоши — но привык жить по чести! Магическое средневековье, команда — "бойся"!

  Вопросы личного выживания решены. Но сгущаются империалистические тучи над Баронскими Марками. "Если снова над миром грянет гром..."


Новинки месяца жанра «Фантастика»

 •  Десерт для герцога
   Шнейдер Наталья
   Фантастика, Фэнтези, Проза, Современная проза, Любовные романы, Любовно-фантастические романы, Попаданцы,

  Кто-то, попав в другой мир, обнаруживает себя принцессой, на худой конец, графиней, а я оказалась дочкой трактирщика. В дополнение к новой жизни мне достались брат и две сестры, отцовские долги, постоялый двор на грани разорения и память прежней обитательницы этого тела.Правда, лучше бы я не помнила, чем именно умудрилась разозлить сына герцога. Даже думать не хочется, что он может со мной сделать.И что теперь делать мне?

 •  Брачное злоключение, или Берегите крылья, ректор
   Журавликова Наталия
   Фантастика, Юмористическая фантастика, Любовные романы, Любовно-фантастические романы

  Я хотела сбежать до своей свадьбы, но тем самым только ее приблизила. Он — красив, богат, влиятелен. Ректор лучшей магической Академии королевства… а также предатель, играющий моими чувствами.

  Он подставил моих родителей, обманул мое доверие и возможно, помог совершить страшное преступление. Но я обязана выйти за него, иначе будет только хуже. И не только мне! Что принесет этот брак нам обоим?

 •  Возрождение Феникса. Том 6
   Володин Григорий
   Фантастика, Боевая фантастика, Фэнтези, Попаданцы

  Первый ТОМ —

  #201955

  Шестая книга о том, как разум блистательного Префекта Фалгора пытается ужиться в теле семнадцатилетнего аристократа Сени Беркутова. Давно пора спасать Вселенную, а некогда — всё время съедает школьная секция. К тому же уроки сами не сделаются, да и вообще молодость — пора свиданий, и вроде бы этого никто не требует, но очень уж хочется, да и новая благородная матушка беспокоится о продолжении рода, и как, ну вот как ее разочаруешь?

 •  Возрождение Феникса. Том 6
   Володин Григорий
   Фантастика, Боевая фантастика, Фэнтези, Попаданцы

  Первый ТОМ —

  #201955

  Шестая книга о том, как разум блистательного Префекта Фалгора пытается ужиться в теле семнадцатилетнего аристократа Сени Беркутова. Давно пора спасать Вселенную, а некогда — всё время съедает школьная секция. К тому же уроки сами не сделаются, да и вообще молодость — пора свиданий, и вроде бы этого никто не требует, но очень уж хочется, да и новая благородная матушка беспокоится о продолжении рода, и как, ну вот как ее разочаруешь?

 •  Мое проклятие с глазами кошки
   Зимина Юлия
   Любовные романы, Эротика, Фантастика, Городское фэнтези, Любовно-фантастические романы

  Шипела, словно кошка, пытаясь оттолкнуть мужчину от себя.

  — Уберите руки, лорд!

  — Я не могу! — прошептал он, придвигаясь чуть ближе и очерчивая мои губы своим большим пальцем. — Ты сводишь меня с ума! Я медленно лишаюсь рассудка…

  — Мне жаль, но ответить взаимностью не могу, — отвернула лицо в сторону, пытаясь не выдать своего жуткого волнения, ведь этот мужчина для меня был целым миром. — Идите к своей невесте! Она с радостью вам поможет и ко мне больше не прикасайтесь! Никогда!


  В тексте есть: очень откровенно, девственница, столкновение характеров

  Ограничение: 18+

 •  Егерь
   Астахов Евгений
   Фантастика, Боевая фантастика, Постапокалипсис,

  Палящее солнце пустыни Небраска и тяжёлый физический труд — вот, что я получил, сбежав от проблем из родной России. Вся Северная Америка разделена между четырьмя державами, а мне досталась самая жопа мира.

  И когда я уже думал, что достиг дна, снизу постучали… Система Сопряжения! Крах для всей Человеческой Цивилизации и шанс для меня на новую жизнь! Ведь для человека с верным револьвером и редким классом сейчас начинается самое интересное!

 Жанры книг


 Новые обзоры