Интернет-библиотека NemaloKnig.net: читай-качай!

По книгам:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
 [RU]  [0-9]
По авторам:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
 [RU]  [0-9]
По сериям:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
 [RU]  [0-9]

Список книг на букву «W»

Все авторы и серии на букву «W»

 Название
 Автор
 Серия
 Жанр
W afekcie

Nowy Orlean. Seria morderstw młodych kobiet. Znana psycholog Samantha Leeds, gospodyni radiowego talk show, z przerażeniem odkrywa, że będzie następną ofiarą. I że nieuchwytnym zbrodniarzem może być ktoś, kogo zna. Ktoś, kogo obdarzyła zaufaniem i uczuciem…

Автор: Jackson Lisa
Серия:
 
W cieniu złotej góry

Mężczyzna z przeszłością i zdecydowana na wszystko kobieta- to najkrótszacharakterystyka Angie i Bernarda.Ich romans był równie burzliwy co krótki, ponieważ ten nietypowy Włoch okazał się człowiekiem skrytym, pragnącym wieść życie samotnika… Ale ta kobieta na to nie pozwoli!

Автор: Gordon Lucy
Серия:
 
W dół, do Ziemi

Świat Holmana to planeta eksploatowana przez wielkie korporacje. Do czasu, gdy okazuje się, że wykorzystywane do niewolniczej pracy tubylcze gatunki: nildory i sulidory są inteligentne. Na planetę zostaje nałożona kwarantanna, władza wraca do rąk tubylców. Gundersen, były pracownik korporacji, wraca na Świat Holmana gnany ciekawością i obsesją na punkcie miejscowej cywilizacji i religijnego obrządku ponownych narodzin. Spotyka wielu swoich dawnych przyjaciół i odkrywa wielką tajemnicę nildorów.

Автор: Silverberg Robert
Серия:
 
W Is for Wasted

 

 

 

 

 

 

Автор: Grafton Sue
Серия: Kinsey Millhone
 
W krainie kota

Nowoczesna baśń o poszukiwaniu własnej tożsamości i rozumieniu samego siebie. Pomysł fabularny zaczerpnięty z symboliki Tarota, którego znaczenia można śledzić na kartach książki. Opowiedziana historia Ewy, jej trzymiesięcznego synka i uratowanego przez główną bohaterkę kota, który odwdzięcza jej się wyprawami w Krainę Tarota sugeruje, że życie ma swoją drugą stronę – tajemniczą, magiczną.

Автор: Terakowska Dorota
Серия:
 
W Kraju Rzeczy Ostatnich

Relacja Anny Blume z odrealnionego miasta-państwa gdzieś z początków przyszłego tysiąclecia wprowadza nas w koszmar fizycznego i duchowego upodlenia, beznadziejności. "Luksusem" jest możliwość zaplanowania własnej śmierci. Elektrowniami miasta są krematoria zwłok ludzi zmarłych z głodu i wycieńczenia; surowcem energetycznym tej skazanej na zagładę społeczności są także ludzkie ekskrementy; zbierający je "fekaliści" mają status urzędników państwowych. Annie udaje się utrzymać przy życiu i zachować godność dzięki wierze w wartość i moc słowa.

Автор: Auster Paul
Серия:
 
W kręgu elity

Na wytwornym przyjęciu w Sydney Serena Fleming przypadkowo słyszy rozmowę, która zmienia jej życie. Słynny architekt, Nick Moretti, drwi z jej narzeczonego, że zamierza poślubić niezamożną dziewczynę. Urażona Serena porzuca bogatego przedsiębiorcę i wyjeżdża na prowincję. Pierwszą osobą, którą spotyka w nowej pracy jest… Nick Moretti. Postanawia więc skorzystać z okazji i dać mu nauczkę.

Автор: Darcy Emma
Серия:
 
W milczeniu

Dziennikarka Avery Chauvin jest wstrząśnięta wieścią, że jej ojciec popełnił samobójstwo. Jak ten oddany ludziom lekarz mógł targnąć się na życie?

Powrót w rodzinne strony, do Cypress Springs w Luizjanie, ma umożliwić Avery znalezienie odpowiedzi na dręczące ją pytanie. Tymczasem dochodzą ją szeptane plotki o dziwnych zdarzeniach, o zaginionych sąsiadach… W domu ojca znajduje pudełko z artykułami prasowymi sprzed piętnastu lat. Wszystkie opisują to samo wydarzenie: brutalne morderstwo popełnione na mieszkance miasteczka. Dlaczego ojciec gromadził te wycinki?

Nagle koszmarna przeszłość zderza się z teraźniejszością. W miasteczku zostaje bestialsko zamordowana kolejna kobieta, znika bez śladu młody naukowiec… Avery zaczyna podejrzewać, że jej ojciec mógł paść ofiarą morderstwa.

Im bliżej jest prawdy, tym bardziej sobie uświadamia, że w spokojnym miasteczku na Południu szerzy się potworne zło, chronione dotąd dzięki zmowie milczenia.

Автор: Spindler Erica
Серия:
 
W Mroku Nocy

Po rozstaniu z mężem Irina przeżywa załamanie nerwowe. Poczucie winy nie daje jej spać po nocach. Powodowana potrzebą służenia innym, Irina zamieszcza ogłoszenie w gazecie, w którym deklaruje chęć telefonicznych rozmów z potrzebującymi otuchy i wsparcia.

Podczas jednego z takich nocnych dyżurów zostaje powiadomiona o właśnie dokonującym się przestępstwie. Zwraca się wówczas o pomoc do policji i w ten sposób poznaje inspektora Patrika Westlinga, który sprawi, że jej smutne życie się odmieni…

Автор: Sandemo Margit
Серия:
 
W Obliczu Oszustwa

Rzeźbiarka sądowa Eve Duncan posiada rzadki – i czasem nieprzyjemny – dar. Jej genialna zdolność rekonstrukcji twarzy dawno zmarłych osób jedynie na podstawie kształtu czaszki przynosi ukojenie rodzicom zaginionych dzieci. Dla Eve, której córka została porwana i zamordowana, a jej ciała nigdy nie odnaleziono, jest to sposób na pogodzenie się z własnym koszmarnym losem. Pewnego dnia milioner John Logan proponuje Eve, aby zrekonstruowała twarz dorosłej ofiary morderstwa. Eve zgadza siętylko dlatego, że Logan ofiaruje ogromną sumę pieniędzy na cel dobroczynny. Wkrótce okaże się, że była to najbardziej niebezpieczna decyzja jej życia.

Автор: Johansen Iris
Серия:
 
W Pajęczynie Mroku

Przeszło dwa lata po tym, jak schwytano go wybiegającego z mieszkania, w którym pozostał trup zamordowanej Niny Peterson, Ronald Thompson ma zostać stracony. Choć nigdy nie przyznał sie do zbrodni, oprócz matki nikt nie wierzy w jego niewinność. Kontrowersje budzi natomiast sam problem kary śmierci. Jej przeciwniczką jest młoda pisarka Sharon Martin, natomiast kochający ją Steve Peterson, mąż zamordowanej kobiety i ojciec siedmioletniego Neila, przychyla się do opinii zwolenników przeprowadzenia egzekucji. Jest jednak jeszcze ktoś, kto doskonale wie, że Roland jest niewinny. To prawdziwy morderca Niny, który planuje porwanie Sharon i Neila. Zamierza on wyłudzić od Steve'a 82 tys. dolarów, a następnie zamordować kobietę i chłopca.

Автор: Clark Mary Higgins
Серия:
 
W Perseuszu

Druga część trylogii znanego radzieckiego twórcy fantastyki naukowej Ludzie jak bogowie, za powieścią Dalekie szlaki a przez Pętlą wstecznego czasu.

Автор: Sniegow Siergiej
 
W Pogoni Za Rozumem

Bohaterka bestselleru DZIENNIK BRIDGET JONES nadal zmaga się z problemami w życiu uczuciowym i zawodowym. Związana w końcu z Markiem Darcym, teraz odkrywa uroki wspólnego życia z mężczyzną marzeń. Bridget, niesłusznie posądzona o przemyt narkotyków, trafia do tajlandzkiego więzienia…

Автор: Fielding Helen
Серия:
 
W połowie drogi

Ludzkość odkrywa na jednej z planet Układu Słonecznego monumentalne budowle stworzone przez obcą cywilizację. Trwa ich żmudne odkrywanie przeplatane niezwykłymi i pasjonującymi przygodami. Odkrycie wszystkich tajemnic tej obcej cywilizacji pozwoli na odniesienie niewyobrażalnych korzyści przez ludzkość. W trakcie badań okazuje się, że owa cywilizacja ingerowała wielokrotnie w historię ludzkości...

W tej debiutanckiej powieści wyraźnie widać wyraźne zainteresowanie autora danikenowskimi teoriami. I chociaż troszkę trąci myszką, czyta ją się lekko i z przyjemnością. Jeszcze brak w niej późniejszych, trochę manierycznych, herosowatych bohaterów. Szczególnie warta jest uwagi warstwa opisowa niesamowitych konstrukcji obcej cywilizacji sugerująca późniejsze popisy autora ogromną wyobraźnią w kreowaniu światów.

Автор: Petecki Bohdan
Серия:
 
W pośpiechu do raju

Dr Barbara Rafferty, brytyjska lekarka, zaangażowała się bez reszty w ochronę ginących albatrosów, wybijanych masowo podczas budowy baz wojskowych na Pacyfiku. Udaje się jej zgromadzić fundusze i śmiałków, którzy gotowi są wyruszyć z nią na ocean, aby odbić z rąk Francuzów wysepkę, na której wielkie ptaki zakładają gniazda. Determinacja członków wyprawy i poparcie opinii światowej sprawiają, że kolejny szturm na wyspę kończy się sukcesem. Pojawia się szansa na stworzenie ekologicznego raju w miejscu, które miało stać się francuskim poligonem atomowym. Jednak w czasie budowy rezerwatu wolnego od eksperymentów nuklearnych, turystyki i zanieczyszczeń środowiska ekolodzy-zapaleńcy uświadamiają sobie, że wydarzenia przybierają niespodziewany obrót, a ich przywódca, dr Barbara, ma być może zupełnie inne plany.

Автор: Ballard JG
Серия:
 
W rękach wroga

Honor Harrington, już jako pełnoprawny oficer Królewskiej Marynarki i dowódca eskadry, otrzymuje rozkaz, w wyniku którego wpada w zasadzkę zastawioną przez wyjątkowo uzdolnionego admirała. Ma dwa wyjścia: stoczyć bitwę, w której straci okręt i załogę, albo poddać okręt i uratować. Wybiera to drugie, na honorowych warunkach. Okazuje się jednak, że w Ludowej Republice Haven politycy mają więcej dopowiedzenia niż admirałowie i Honor ląduje na pokładzie okrętu, którego celem jest więzienna planeta Hades, na której ma się odbyć jej egzekucja. Przyszłość rysuje się w czarnych barwach, ale jedyne,czego Honor Harrington nigdy się nie nauczyła to poddawać się rezygnacji.

Автор: Weber David
Серия: Honor Harrington (pl)
 
Wąż snu

Wężyca jest jedną z bardzo niewielu uzdrowicielek, które w swojej pracy wykorzystują lecznicze właściwości jadu węży. Należą do niej trzy: Mgła — kobra, Piasek — grzechotnik i Trawa — niezwykle rzadki pozaziemski wąż snu, który uśmierza lęki i łagodzi cierpienia konających. Podczas swoich wędrówek przez pustynię — na skutek ignorancji i zwykłego ludzkiego strachu — Wężyca traci Trawę, a wraz z nią swoje zdolności uzdrowicielskie. Postanawia dotrzeć do Miasta, by u obcych istot wyprosić nowego węża snu. Jej śladem podążają dwaj mężczyźni — jeden oszalały z miłości, drugi wiedziony uzależnieniem od jadu węża snu…

Автор: McIntyre Vonda N
Серия:
 
W słusznej sprawie

Miami. Znany reporter Matthew Cowart dostaje list z więzienia stanowego. Robert Fergusson czeka w celi śmierci na wykonanie wyroku, twierdzi jednak, że nie popełnił morderstwa, za które został skazany. Cowart postanawia zająć się tą sprawą. Nie przypuszcza, że jego sensacyjny reportaż uruchomi potężny mechanizm mistyfikacji i zbrodni…

Автор: Katzenbach John
Серия:
 
W Tańcu

Spójrz na świat oczami Joanne Harris, a życie stanie się ciekawsze. Może do buta przyklei ci się szczęśliwy los na loterię? Może znany od lat sąsiad zaskoczy cię swoim hobby? Harris przedstawiając znajomą, codzienną rzeczywistość, pokazuje równocześnie jej drugą stronę: magiczną, groteskową, paradoksalną, zachwycająco piękną i potwornie przerażającą.

Автор: Harris Joanne
Серия:
 
W Żywe Oczy

„Po trzech dniach deszczu w kwietniu 1954 roku rzeka wezbrała i wypełniła zbiornik do niespotykanego wcześniej poziomu, powodując, że wadliwie skonstruowane betonowe ściany osunęły się gigantyczną kaskadą.

Littleton Flats leżało poniżej poziomu morza bezpośrednio na drodze płynącej wody. Przestało istnieć. Liczbę ofiar ustalono na osiemset dziewięćdziesiąt dwie, poprawiając ją z ośmiuset dziewięćdziesięciu trzech po tym, jak w dole rzeki znaleziono żywą trzyletnią dziewczynkę.

Dowiedziałem się o tym, przeglądając mikrofilmy w „Littleton Journal” wkrótce po tym, jak Hinch mnie zatrudnił, ale zanim jeszcze dostałem coś konkretnego do roboty. To, że stare numery były wciąż na mikrofilmach, a nie na dyskach komputerowych, boleśnie mi uświadomiło, że nie gram już w pierwszej lidze.

Wiele osób w miasteczku znało kogoś, kto znał kogoś, kto zginął w Tamtej Katastrofie. Nic dziwnego, że był to dla nich bolesny temat, o czym przekonałem się później, próbując zainteresować Hincha artykułem retrospektywnym z okazji pięćdziesiątej rocznicy wydarzenia.

– Już tego próbowaliśmy – powiedział. – W każdym razie twój poprzednik próbował.

Mój poprzednik nazywał się John Wren. Wiedziałem o tym, ponieważ odziedziczyłem nie tylko jego biurko; wynajmował również przede mną ten sam dom. Najwyraźniej był kimś w rodzaju chomika: znalazłem w domu stare rachunki za telefon i kablówkę, zaadresowane do Johna Wrena koperty po przesyłkach z Amazon.com, poupychane w różnych miejscach kartki zabazgrane częściowo tylko czytelnymi notatkami diabli wiedzą na jaki temat. Natknąłem się też na coś, nad czym pracował: historię pechowego, zdezorientowanego weterana wojny wietnamskiej, który pewnego dnia zabłąkał się do Littleton i zasnął w miejskiej altanie. Tytuł brzmiał: Kim jest Eddie Bronson?

Wyglądało na to, że Wren pisał go z myślą o jakiejś lokalnej nagrodzie dziennikarskiej. Nie zdobył jej. Pierwszego dnia w pracy przywitała mnie lista zatytułowana Zasady Wrena przyklejona taśmą klejącą wewnątrz biurka. „Zasada numer jeden: dla pewności kopiuj notatki. Zasada numer dwa: na wszelki wypadek przepisuj nagrania z taśm!”

Norma uważała, że Wren, przeszczepiony do Littleton z Minnesoty, zapadł na ciężki przypadek pustynnej demencji – syndrom Santa Ana – albo atak małomiasteczkowych lęków, dziwne zaburzenie osobowości czasem dopadające ludzi, którzy utknęli na kalifornijskiej pustyni w samym środku nigdzie. Wyjechał potem, łowić pstrągi gdzieś w pobliżu granicy z Oregonem. Albo w przerębli na jeziorze Michigan. Albo szukać złota w Jukonie. Szczegóły były owiane tajemnicą…”

Bohater „W żywe oczy” Tom Valle był wschodzącą gwiazdą amerykańskich mediów. Jego kariera została zniszczona przez skandal, który wybuchł po ujawnieniu, że w swoich artykułach notorycznie rozmijał się z prawdą, fabrykował fakty. Wiele jego „demaskatorskich” tekstów okazało się plagiatami.

Swoje winy wobec dziennikarstwa Tom odkupuje w niewielkiej redakcji na kalifornijskiej pustyni. Tutaj natrafia na ślad prawdziwej afery. 50 lat wcześniej w katastrofie tamy zginęły 893 osoby. Lecz czy ta historia wydarzyła się naprawdę? Czy może rozgrywa się jedynie w głowie głównego bohatera?

Przez tę przewrotną intrygę niezwykle konsekwentnie przeprowadzi nas James Siegel, autor bestsellerowych „Wykolejonego” i „W matni”, na co dzień dyrektor kreatywny nowojorskiego oddziału agencji reklamowej BBDO.

Czy ta historia wydarzyła się naprawdę? Kto stoi za aferą? Dziennikarz? Czy może amerykański rząd? Te pytania towarzyszą nam od samego początku lektury nowej powieści Jamesa Siegla „W żywe oczy”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Otwartego.

Siegel opowiada historię dziennikarza na tropie skrywanej przez amerykański rząd afery atomowej. Gdyby nie fakt, że pierwowzorem bohatera stał się Jayson Blair – reporter, który zachwiał wiarygodnością New York Timesa była by to zapewne tylko kolejna dziennikarska powieść sensacyjna… Tymczasem lektura „W żywe oczy” sprawia, że uważneiej słuchamy tego, co mówią nam politycy i dziennikarze.

Автор: Siegel James
Серия:
 
W или воспоминание детства

Роман известного французского писателя Ж. Перека (1936–1982). Текст, где странным и страшным образом автобиография переплетается с предельной антиутопией; текст, где память тщательно пытается найти затерянные следы, а фантазия — каждым словом утверждает и опровергает ограничения литературного письма.

Автор: Перек Жорж
Серия:
 
W-51

Роман в жанре фэнтези. Параллельные Миры и группа немецких разведчиков 1940 года в поисках полезных ископаемых и убежища от местных жителей...

Автор: Ришелье
Серия:
 
Władca Much

Opowieść paraboliczna o grupie młodych chłopców, którzy ocaleli z katatastrofy lotniczej w okresie nieoznaczonego konfliktu nuklearnego. Rozbitkowie znajdują schronienie na nieznanej, egzotycznej wyspie. Pomimo różnic charakterologicznych, podjęta zostaje przez nich próba rekonstrukcji cywilizacji w obcym zakątku świata. Niestety rozsądne i roztropne wysiłki części chłopców obracane są w niwecz, gdy grupa stopniowo upada w barbarzyństwo i dzikość.

Książka opatrzona wstępem autorstwa Stevena Kinga, nagrodzona literackim Noblem w 1983 roku.

Автор: Golding William
Серия:
 
Władcy marionetek

Jedna z najlepszych powieści science fiction o inwazji obcych na Ziemię. W powieści tej słusznie dopatrywano się w latach zimnej wojny alegorii do możliwości inwazji sowieckiej na USA. Kilka lat temu dokonano udanej ekranizacji z Donaldem Sutherlandem w roli głównej.

Na południu Stanów Zjednoczonych ląduje obcy pojazd kosmiczny. Agenci wysłani do zbadania zjawiska znikają lub nadają informację, że to mistyfikacja miejscowych farmerów, którzy chcą zarobić parę dolarów.

W teren wyrusza szef specjalnej jednostki prezydenta USA. Odkrywa, że na Ziemi wylądowali Obcy, którzy pasożytując na ludziach opanowują ich umysły. Dla postronnego obserwatora wszystko wygląda normalnie, życie toczy się bez zakłóceń — tymczasem najeźdźcy bardzo szybko zdobywają nowych nosicieli. Wkrótce całe południe USA roi się od Władców Marionetek.

Pasożyty są niewielkich rozmiarów, przylegają do pleców nosicieli. Jedynym sposobem rozpoznania osoby zarażonej jest chodzenie bez ubrań. W Ameryce wybucha panika, ulice wyglądają jak plaże nudystów, każdy ubrany przechodzień jest natychmiast zabijany.

Czy ludzie mają szansę obronić się przed podstępnym wrogiem?

Автор: Heinlein Robert A
Серия:
 
Wading River Dogs and More

Michael Kandel occasionally translates science fiction from Polish (Stanislaw Lem’s The Cyberiad), occasionally acquires science fiction for Harcourt Brace and Company (Kage Baker’s In the Garden of Iden), and occasionally writes his own science fiction (Panda Ray, St. Martin’s Press). He works as an editor at the Modern Language Association.

Автор: Kandel Michael
Серия:
 
Автор: Pratchett Terry
Серия:
 
Автор: Henry O
Серия:
Жанр:
 
Wait for Dusk

There is no sanctuary in the night . . .

Feared even by her own kind for her mastery of fire, the nightwalker Mira is summoned by the coven to take her rightful place as Elder. But with this honor comes grave responsibility — a commitment to the annihilation of the unleashed naturi. For now the foul creatures walk the earth — and neither vampire nor human will survive their horrific onslaught.

A tide of blood is sweeping relentlessly across the European continent, as Mira is dispatched to Budapest for the most devastating test yet of her astonishing powers — and falls into a well-laid trap. With the dark secrets that haunt her growing darker by the hour, she must confront the terrible truth of her past and protect her fragile sanity in the face of unanticipated treachery — a betrayal by her trusted ally, her beloved enemy, the vampire slayer Danaus.

Автор: Drake Jocelynn
Серия: Dark Days
 
Wait Until Midnight

Adam Hardesty has a serious problem. The secrets of his past are in danger of being exposed, and in the course of investigating his would-be blackmailer, he discovers the dead body of a prominent psychic. To make matters worse, her house has been torn apart, and the diary containing Adam's secrets is missing. His only lead is a list of the psychic's last visitors — the people who came to her house for a sitting on the night of her death. The most likely suspect is a woman named Mrs. Caroline Fordyce, whom he confronts in her parlour, only to discover an inconvenient attraction to the beautiful young widow. Alarmed by Adam's insinuations and questions, Caroline concludes that she must conduct her own investigation into this strange matter. If she can discover the true killer, Adam will have no reason to expose her connection to the dead psychic, which would cause a scandal she and her aunts could ill-afford. Besides, her life has been boringly uncomplicated for too long, and the exciting tension she feels around Adam presents a welcome alternative to her mundane daily routine.

Автор: Quick Amanda
Серия:
 
Waiting

"Achingly beautiful…Ha Jin depicts the details of social etiquette, of food, of rural family relationships and the complex yet alarmingly primitive fabric of provincial life with that absorbed passion for minutiae characteristic of Dickens and Balzac." – Los Angeles Times Book Review

"A vivid bit of storytelling, fluid and earthy…Reminiscent of Hemingway in its scope, simplicity and precise language… A graceful human allegory." – Chicago Sun-Times

"A subtle beauty… A sad, poignantly funny tale." – The Boston Sunday Globe

"Impeccably deadpan… Waiting turns, page by careful page, into a deliciously comic novel." – Time

"Spare but compelling…Jin's craftsmanship and grasp of the universal language of the human heart make the book a worthwhile read." – USA Today

"A wry, lovely novel…Unexpectedly moving…So quietly and carefully told that…we read on patiently, pleasantly distracted, wondering when something will happen. Only when we've finished do we understand just how much has, and how much waiting can be its own painful reward." -Newsday

"Enlightening…a delicate rendering of the universal complications of love…Ha Jin's natural storytelling quietly captures the texture of daily life in a dual Chinese culture…No detail is extraneous in this sad, funny, and often wise novel." – The Village Voice Literary Supplement

"Remarkable… compellingly ingenious… gorgeously cinematic." – The Philadelphia Inquirer

"A wonderfully ironic novel… complex and sad as life…It captures the difficulties of love in totalitarian China with sharp prose and a convincing portrayal of human vagaries." – Minneapolis Star Tribune

"Subtle and complex… his best work to date. A moving meditation on the effects of time upon love." – The Washington Post

"[Jin] reveals some startlingly original insights on human life and love…in a narrative that dazzles the reader with its simplicity and grace." -The Providence Sunday Journal

"[Waiting is] a masterpiece of realism and a work of ironic allegory, its mystifying, foreign world full of characters who grow more familiar with every page…Through an accumulation of small, deft brushstrokes, 20th century China is superimposed onto the landscape of an ancient, painted scroll." -The Plain Dealer

"A high achievement indeed." – The New York Review of Books

***

This novel tells the story of Lin Kong, a man living in two worlds, struggling with the conflicting claims of two utterly different women, as he moves through the political minefields of a society designed to regulate his every move.

***

Amazon.com Review

"Every summer Lin Kong returned to Goose Village to divorce his wife, Shuyu." Like a fairy tale, Ha Jin's masterful novel of love and politics begins with a formula-and like a fairy tale, Waiting uses its slight, deceptively simple framework to encompass a wide range of truths about the human heart. Lin Kong is a Chinese army doctor trapped in an arranged marriage that embarrasses and repels him. (Shuyu has country ways, a withered face, and most humiliating of all, bound feet.) Nevertheless, he's content with his tidy military life, at least until he falls in love with Manna, a nurse at his hospital. Regulations forbid an army officer to divorce without his wife's consent-until 18 years have passed, that is, after which he is free to marry again. So, year after year Lin asks his wife for his freedom, and year after year he returns from the provincial courthouse: still married, still unable to consummate his relationship with Manna. Nothing feeds love like obstacles placed in its way-right? But Jin's novel answers the question of what might have happened to Romeo and Juliet had their romance been stretched out for several decades. In the initial confusion of his chaste love affair, Lin longs for the peace and quiet of his "old rut." Then killing time becomes its own kind of rut, and in the end, he is forced to conclude that he "waited eighteen years just for the sake of waiting."

There's a political allegory here, of course, but it grows naturally from these characters' hearts. Neither Lin nor Manna is especially ideological, and the tumultuous events occurring around them go mostly unnoticed. They meet during a forced military march, and have their first tender moment during an opera about a naval battle. (While the audience shouts, "Down with Japanese Imperialism!" the couple holds hands and gazes dreamily into each other's eyes.) When Lin is in Goose Village one summer, a mutual acquaintance rapes Manna; years later, the rapist appears on a TV report titled "To Get Rich Is Glorious," after having made thousands in construction. Jin resists hammering ideological ironies like these home, but totalitarianism's effects on Lin are clear:

Let me tell you what really happened, the voice said. All those years you waited torpidly, like a sleepwalker, pulled and pushed about by others' opinions, by external pressure, by your illusions, by the official rules you internalized. You were misled by your own frustration and passivity, believing that what you were not allowed to have was what your heart was destined to embrace.

Ha Jin himself served in the People's Liberation Army, and in fact left his native country for the U.S. only in 1985. That a non-native speaker can produce English of such translucence and power is truly remarkable-but really, his prose is the least of the miracles here. Improbably, Jin makes an unconsummated 18-year love affair loom as urgent as political terror or war, while history-changing events gain the immediacy of a domestic dilemma. Gracefully phrased, impeccably paced, Waiting is the kind of realist novel you thought was no longer being written.

From Publishers Weekly

Jin's quiet but absorbing second novel (after In the Pond) captures the poignant dilemma of an ordinary man who misses the best opportunities in his life simply by trying to do his duty – as defined first by his traditional Chinese parents and later by the Communist Party. Reflecting the changes in Chinese communism from the '60s to the '80s, the novel focuses on Lin Kong, a military doctor who agrees, as his mother is dying, to an arranged marriage. His bride, Shuyu, turns out to be a country woman who looks far older than her 26 years and who has, to Lin's great embarrassment, lotus (bound) feet. While Shuyu remains at Lin's family home in Goose Village, nursing first his mother and then his ailing father, and bearing Lin a daughter, Lin lives far away in an army hospital compound, visiting only once a year. Caught in a loveless marriage, Lin is attacted to a nurse, Manna Wu, an attachment forbidden by communist strictures. According to local Party rules, Lin cannot divorce his wife without her permission until they have been separated for 18 years. Although Jin infuses movement and some suspense into Lin's and Manna's sometimes resigned, sometimes impatient waiting – they will not consummate their relationship until Lin is free – it is only in the novel's third section, when Lin finally secures a divorce, that the story gathers real force. Though inaction is a risky subject and the thoughts of a cautious man make for a rather deliberate prose style (the first two sections describe the moments the characters choose not to act), the final chapters are moving and deeply ironic, proving again that this poet and award-winning short story writer can deliver powerful long fiction about a world alien to most Western readers. (Oct.) FYI: Jin served six years in the People's Liberation Army, and came to the U.S. in 1985.

Автор: Jin Ha
Серия:
 
Waiting for Columbus

A man arrives at an insane asylum in contemporary Spain claiming to be the legendary navigator Christopher Columbus. Who he really is, and the events that led him to break with reality, lie at the center of this captivating, romantic, and stunningly written novel.

Found in the treacherous Strait of Gibraltar, the mysterious man who calls himself Columbus appears to be just another delirious mental patient, until he begins to tell the 'true' story of how he famously obtained three ships from Spanish royalty.

It's Nurse Consuela who listens to these fantastical tales of adventure and romance, and tries desperately to make sense of why this seemingly intelligent man has been locked up, and why no one has come to visit. As splintered fragments of the man beneath the façade reveal a charming yet guarded individual, Nurse Consuela can't avoid the inappropriate longings she begins to feel. Something terrible caused his break with reality and she can only listen and wait as Columbus spins his tale to the very end.

In the tradition of The Story of Edgar Sawtelle and The Dogs of Babel, this unforgettable novel mines the darkest recesses of loss and the extraordinary capacity of the human spirit. It is an immensely satisfying novel that will introduce Thomas Trofimuk to readers who will want to hear his voice again and again.

Автор: Trofimuk Thomas
Серия:
 
Waiting for Godalming

God's other son, Colin, who was edited out of the Bible when Jesus got artistic control, is a bit pissed off. Well wouldn't you be, with your brother stealing the lime-light like that? But now God's been murdered, and there's no way Colin's gonna let the meek inherit the Earth. He's in charge now, and there's gonna be some changes around here…

Автор: Rankin Robert
Серия:
 
Waiting for Stalin to Die

Fleeing Stalin’s advance into Lithuania, shaken by communism and war, four refugees end up in Toronto in 1949. Vytas, a young doctor who gets into medical school by saving a child’s life, is haunted by a lost love. Maryte, a seamstress whose affair with a German officer saved her half-witted brother, struggles to take care of him. Justine, a concert pianist raped during the war, strives to regain her ability to make music. Father Geras, an illegitimate child steered into the priesthood by family, finds purpose in guiding his exiled people. Trying to resume normal lives, longing for their country’s freedom, they wait to go home.

Автор: Guilford Irene
Серия: Essential Prose
 
Waiting for Sunrise

Vienna. 1913. It is a fine day in August when Lysander Rief, a young English actor, walks through the city to his first appointment with the eminent psychiatrist, Dr. Bensimon. Sitting in the waiting room he is anxiously pondering the nature of his problem when an extraordinary woman enters. She is clearly in distress, but Lysander is immediately drawn to her strange, hazel eyes and her unusual, intense beauty.

Later the same day they meet again, and a more composed Hettie Bull introduces herself as an artist and sculptor, and invites Lysander to a party hosted by her lover, the famous painter Udo Hoff. Compelled to attend and unable to resist her electric charm, they begin a passionate love affair. Life in Vienna becomes tinged with the frisson of excitement for Lysander. He meets Sigmund Freud in a café, begins to write a journal, enjoys secret trysts with Hettie and appears to have been cured.

London, 1914. War is stirring, and events in Vienna have caught up with Lysander. Unable to live an ordinary life, he is plunged into the dangerous theatre of wartime intelligence — a world of sex, scandal and spies, where lines of truth and deception blur with every waking day. Lysander must now discover the key to a secret code which is threatening Britain’s safety, and use all his skills to keep the murky world of suspicion and betrayal from invading every corner of his life.

Moving from Vienna to London’s west end, the battlefields of France and hotel rooms in Geneva, Waiting for Sunrise is a feverish and mesmerising journey into the human psyche, a beautifully observed portrait of wartime Europe, a plot-twisting thriller and a literary tour de force from the bestselling author of Any Human Heart, Restless and Ordinary Thunderstorms.

Автор: Boyd William
Серия:
 
Waiting For The Barbarians

"[A] distinguished piece of fiction…[Its] power of historical immediacy gives the novel its thrust, its larger and, if you wish, 'universal' value." The New York Times

"I have known few authors who can evoke such a wilderness in the heart of man. He is an artist of a weight and depth that put him beyond ordinary comparisons…Coetzee knows the elusive terror of Kafka." Bernard Levin, Sunday Times (London)

"The novel moves between claustrophobic enclosures and arid, exquisitely rendered open spaces that reveal treacherous trap-doors…The book keeps us on edge, uneasy." Walter Clemons, Newsweek

"The book makes for compelling reading, largely due to the successful use of the present tense throughout and the vivid presentation of unfolding events." World Literature Today

Moving and powerful, this book presents the dark tale of an aging magistrate in an African frontier settlement, who finds himself becoming increasingly sympathetic toward the indigenous "barbarians" that the colonial empire's forces brutalize.

For decades the Magistrate has been a loyal servant of the Empire, running the affairs of a tiny frontier settlement and ignoring the impending war with the barbarians. When interrogation experts arrive, however, he witnesses the Empire's cruel and unjust treatment of prisoners of war. Jolted into sympathy for their victims, he commits a quixotic act of rebellion that brands him an enemy of the state.

J. M. Coetzee's prize-winning novel is a startling allegory of the war between opressor and opressed. The Magistrate is not simply a man living through a crisis of conscience in an obscure place in remote times; his situation is that of all men living in unbearable complicity with regimes that ignore justice and decency.

Автор: Coetzee J M
Серия:
 
Waiting for the Dark, Waiting for the Light

Ivan Klima was in the United States when Russian tanks entered Prague in 1968 but, against the advice of friends, he returned home. He became a dissident, writing books (never published) that were invariably inspired by Czechoslovakia's repressive regime. But what happens to a rebel artist when there is nothing left to rebel against? This question informs Klima's powerful novel, "Waiting for the Dark, Waiting for the Light," which describes life before, during, and after the Velvet Revolution of 1989. It is the story of Pavel, a middle-aged television cameraman working uneasily within the boundaries set by the regime, who dreams of one day making a film — a searing portrait of his times — that the authorities will never allow. But after the collapse of communism, Pavel finds he is unprepared for this new world of unlimited freedoms. He never quite gets around to making that film; his time is taken up instead with lucrative small jobs — a TV spot, a commercial, a porn film. This is a masterful novel that focuses on the most pressing issue confronting the individual in the former Soviet bloc countries today: how to live one's life when one is truly free.

Автор: Klima Ivan
Серия:
 
Waiting for the Earthquake

First published in 1981 collection The best of Omni Science Fiction no.2.


Originally written for 1975 UCLA seminar called “10 Tuesdays Down a Rabbit Hole”, held by Harlan Ellison and other science fiction authors. The seminar was about writing a collection of science fiction short stories by different authors, all taking place on the same fictional planet Medea. It was an experiment in collaborative science-fictional world-building, featuring contributions by Hal Clement, Frank Herbert, and others. The complete cycle was published ten years later as Medea: Harlan’s World (Bantam Spectra, 1985, ISBN 0-553-34170-7).

Автор: Silverberg Robert
Серия:
 
Waiting for the Riddlers

They gave new meaning the phrase “nagging uncertainty…”

Автор: Sheffield Charles
Серия:
 
Waiting in the Wings

Who can blame Richard for his half-century-long bad mood? For fifty years he's been waiting for his bride to get over the spat that sent her storming away from the safety of his territory. For fifty years, he's missed everything about her-even her whimsical challenges to his authority.

It's time for her to come home, but when he gets a lead on her whereabouts, he's stunned. She's dancing in a glitzy, gaudy Las Vegas show. And her memory of him has been wiped clean.

Kiki finally has the opportunity to headline at the Arcana Royale, but she's not sure she's happy about it. Especially when a dark, handsome stranger arouses forbidden passions from deep inside the fog of her lost past.

Richard has been granted only three days in hostile territory to free his Kiki from the curse binding her mind.

Only one problem. When Kiki remembers Richard, she may not forgive him, but if she never remembers, she'll never be free.

Автор: Long Heather
Серия: Soulgirls
 
Wake

For seventeen-year-old Janie, getting sucked into other people's dreams is getting old. Especially the falling dreams, the naked-but-nobody-notices dreams, and the sex-crazed dreams. Janie's seen enough fantasy booty to last her a lifetime.


She can't tell anybody about what she does -- they'd never believe her, or worse, they'd think she's a freak. So Janie lives on the fringe, cursed with an ability she doesn't want and can't control.


Then she falls into a gruesome nightmare, one that chills her to the bone. For the first time, Janie is more than a witness to someone else's twisted psyche. She is a participant....

Серия:
 
Waking Anastasia

Why should being murdered keep a girl from living it up a little? When Jerry Powell inherits a torn, bloodstained book of poetry he has no idea that it contains the soul of Anastasia Romanova; but when he accidentally awakens her ghost, he discovers that death hasn’t dulled her sense of mischief and joy for life. Between driving across the continent to start a new job in a new city, fending off a shady Russian antiquities collector, and ignoring his worsening migraines, Jerry doesn’t have time to cope with his undead royal houseguest. Unfortunately for him, time isn’t on Jerry’s side.

Автор: Reynolds Timothy
Серия:
 
Waking the Witch

The new novel in Kelley Armstrong's bestselling Women of the Otherworld series showcases the fascinating Savannah Levine, a powerful young witch with a rebellious past and a troublesome heritage.

The orphaned daughter of a sorcerer and a half-demon, Savannah is a terrifyingly powerful young witch who has never been able to resist the chance to throw her magical weight around. But at twenty-one she knows she needs to grow up and prove to her guardians, Paige and Lucas, that she can be a responsible member of their supernatural detective agency. So she jumps at the chance to fly solo, investigating the mysterious deaths of three young women in a nearby factory town, as a favour to one of the agency's associates. At first glance, the murders look garden-variety human, but on closer inspection signs point to otherworldly stakes.

Soon Savannah is in over her head. She's run off the road and nearly killed, haunted by a mystery stalker and freaked out when the brother of one of the dead women is murdered when he tries to investigate the crime. To complicate things, something weird is happening to her powers. Pitted against shamans, demons, a voodoo-inflected cult and garden-variety goons, Savannah has to fight to ensure her first case isn't her last. And she also has to ask for help, perhaps the hardest lesson she's ever had to learn.

Автор: Armstrong Kelley
 

 Жанры книг


 Новые обзоры